32 miesiąc życia dziecka – Kształtuje się samodzielność dziecka

32 miesiąc życia dziecka  –  Kształtuje się samodzielność dziecka32-miesięczny maluch kocha ruch.

Rowerek i piłka to jego ulubione zabawki. Zdarza się, że chętniej spędza czas na podwórku niż oglądając ulubioną bajkę. Wychodźcie na spacery jak najczęściej. Również w gorszą pogodę. Na przykład po deszczu. Właściwy ubiór - ciepła kurtka i kalosze dla dziecka, powinny być odpowiednim zabezpieczeniem. A zabawa może być przednia.

Dziecko w tym wieku zaczyna rozróżniać dni tygodnia i pory roku. Chętnie słucha opowieści, że zimą spadnie śnieg i pójdziecie na sanki, a latem można kąpać się w morzu. Jeśli rodzice pracują w tygodniu,  czeka na sobotę, bo wtedy mama i tata są w domu, dlatego tak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem.

Maluch chce być coraz bardziej samodzielny i zaczyna rządzić w domu. Jednocześnie potrzebuje waszej bliskości i ciepła. Przytulańców i buziaków. Bądźcie wyrozumiali wobec tej ambiwalencji uczuć. W tym wieku to normalne!

32-miesiąc rozwoju dziecka to czas rozstania się z pieluszką. Wciąż mogą zdarzyć się „nocne przygody”, jednak w ciągu dnia dziecko kontroluje już swoje potrzeby i potrafi je wyraźnie zasygnalizować. Jeśli moczenie nocne przytrafia się malcowi za często, spróbuj dociec, co może być jego przyczyną. Warto udać się do pediatry aby wykonać podstawowe badanie moczu.

Na tym etapie w jakim jest rozwój dziecka rodzice mogą przechodzić kryzys rodzicielstwa. Zastanawiają się, czy są dobrymi rodzicami i obwiniają się z powodu porażek, np., kiedy zdarzyło się im nakrzyczeć na dziecko. Nie wpadajcie w taki stan. Warto przemyśleć swoje zachowanie, jednak nadmierne obwinianie się i wpędzanie w poczucie niskiej wartości nie sprzyjają ani wam, ani tym  bardziej dziecku.

Jako rodzice macie prawo popełniać błędy. Po prostu – nie róbcie ich więcej!

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

 

Powiązane artykuły