14 miesiąc życia dziecka - jestem ciekawskim brzdącem!

14-ty miesiąc życia dziecka - jestem ciekawskim brzdącem!

Czternasty miesiąc życia to ten, w którym twoje dziecko powinno już chodzić. Potrafi też przespać całą noc i zaczyna rozumieć proste polecenia. Chwalone, chętnie wykonuje zadania, ale umie się też im sprzeciwiać.

Czternastomiesięczniak nie biega już na czworakach, pojawiają sie już pierwsze kroki dziecka. Całkiem niedawno odkrył pozycję pionową i każdego dnia lepiej radzi sobie z chodzeniem. Coraz pewniej kroczy przed siebie stawiając stopy na zewnątrz. Dzięki temu lepiej utrzymuje równowagę, zdarza mu się jednak przewracać na pupę. I to niezwykle często.

W tym wieku malec nie potrzebuje już nocnego karmienia. Układ pokarmowy dziecka jest dojrzały, a maluszek bez trudu wytrzyma całonocną przerwę pomiędzy kolacją i śniadaniem. Jeżeli dziecko obudzi się i chce jeść, robi to bardziej z przyzwyczajenia, aniżeli rzeczywistej potrzeby i odczuwania głodu. Możemy zacząć je przestawiać na zwykły rytm odżywiania  bez wyrzutów sumienia i obaw o jego bezpieczeństwo. 

14-miesięczne dziecko lubi sprawdzać, jak działają poszczególne słowa. Szczególnie podoba mu się słówko "nie", którego moc odkrywa bardzo szybko i chętnie testuje na najbliższych. Twoje dziecko uwielbia się teraz sprzeciwiać, nie wynika to jednak ze złośliwości, a z odkrycia, że jest odrębną osobą. Choć nie jest to etap łatwy, szybko minie i powróci dopiero z buntem dwulatka, który zacznie się za około pół roku. Oprócz tego, że stawia opór, dziecko uczy się teraz współpracować z rodzicami i członkami rodziny. Rozumie i wykonuje proste polecenia, odkrywając przeznaczenie różnych przedmiotów. Poproszone, potrafi je bezbłędnie podawać lub przenosić na inne, wskazane w poleceniu miejsce.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Powiązane artykuły