13 miesiąc rozwoju dziecka – jestem taki samodzielny!

 13-ty miesiąc rozwoju dziecka – jestem taki samodzielny!

W pierwszym roku życia dziecko rośnie i uczy się panowania nad swoim ciałem. Kontroluje głowę, tułów, ręce oraz nogi. 13-miesięczny szkrab potrafi sprawnie poruszać się i manipulować trzymanymi przedmiotami.

Ponad roczny szkrab potrafi podnieść się na nogach do pozycji pionowej, by po chwili świadomie, samodzielnie i pewnie usiąść. Stawia pierwsze samodzielne kroki, pewnie przemieszcza się trzymając mebli lub barierki łóżeczka i chętnie wędruje po całym domu, co wielokrotnie wiąże się z niegroźnymi upadkami. Te postępy w pokonywaniu coraz większych odległości, pozostają źródłem ogromnych emocji i radości z obserwacji, jak dzielnie nasza pociecha radzi sobie z pokonywaniem grawitacji.

13 miesiąc życia dziecka to również taki czas, kiedy nasz maluch doskonali sprawność rączek – , precyzyjnie chwyta małe przedmioty, bawi się z mamą w „kosi-kosi” i samodzielnie pije z trzymanego przez siebie kubeczka. Ponieważ pewnie trzyma chwycone przedmioty, możemy zacząć przygodę z samodzielnym jedzeniem sztućcami. Mocno złapana łyżeczka może nie od razu będzie trafiała do buzi, sprawi jednak, że czas posiłków wyda się naszemu dziecku jeszcze bardziej atrakcyjny i fascynujący.

Wchodzące w drugi rok życia dziecko, potrafi już okazywać, a nawet demonstrować swoje nastroje i uczucia. W naturalny sposób okazuje miłość, strach, złość, upór oraz smutek. Rośnie u niego także poczucie odrębności i niezależności, dlatego wiele rzeczy chce robić po swojemu i nie waha się otwarcie okazywać, że nie jest zadowolony z wykonywania danej czynności lub - przeciwnie - że bardzo chce taką, a nie inną rzecz zrobić.

Najważniejszą postacią w świecie tak małego dziecka jest rodzic. Nieustannie żąda jego obecności i zabaw. Uśmiecha się, okazuje mu zainteresowanie i kieruje do niego swoje pierwsze słowa. Chce wspólnie z nim odkrywać świat i cieszyć się czułością i troską.

Trzynastomiesięczne dziecko prawdopodobnie postawiło już swoje pierwsze kroki lub niebawem tego dokona, dlatego pora pomyśleć o odpowiednich dla niego bucikach na spacer. Pojedźcie po nie do sklepu, który gwarantuje możliwość fachowej porady, dokładnego zmierzenia stopy,aby upewnić się, że but jest prawidłowo dopasowany do małych stópek. Nowe buty powinny być nie tylko wygodne, atestowane, ale również stabilnie utrzymywać piętę.


Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Powiązane artykuły