Dumanowski

Indeks: 6384056

5.0 (2 oceny)
Napisz recenzję i oceń
Cena: 33,99 zł39,00 zł
Oszczędzasz: 5,01 zł (13%)
Towar u dostawcyWysyłamy w: 1 dzień

Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą.

Łże-biografia Dumanowski to wyimki z jego licznych biografii, fragmenty tekstów prasowych, plotki, legendy, pieśni i domysły. Z tej mozaiki układa się niejednoznaczny i wewnętrznie niespójny obraz bohatera, który żył sto dwadzieścia trzy lata, rodząc się i umierając w wolnej Polsce. Jego dzieje są więc historią Polski pod zaborami, ale historią opowiedzianą na nowo.

Dumanowski jest alternatywną opowieścią nie tylko o polskiej historii, ale przede wszystkim alternatywną mitologią narodową: próbą przyjrzenia się, co w naszych mitach jest niezmienne, a co przelotne i przypadkowe. Wit Szostak dekonstruuje nasze mity narodowe, z subtelnym humorem i czułą ironią kreśli opowieść o codziennym zmaganiu się z sobą, niespełnieniu, przemijaniu i rozpadzie porządku, który przestaje być potrzebny

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję
5
2
4
3
2
1

Średnia ocena

5.0
Ocena ogólna
5.0
Jakość
5.0
Cena
5.0

Opinie naszych użytkowników

1 z 1
Kasiachlope
Recenzja dodana 11.12.2018
Fikcyjna postać a tak namacalna, jakby była prawdziwa. Autor przekonująco ukazał bohatera – to mógłby być każdy wielki polityk z przeszłości, jedynie fakty historyczne są na opak i stąd wiadomo, że to jednak fantastyka, rodzaj baśni lub legendy o Dumanowskim.
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Tadeusz774
Recenzja dodana 05.12.2018
Odniesienia do małopolski, ale także szerzej - do dziejów Polski. Pisanie poematów to niełatwe zajęcie, o czym przekonuje dramatyzm postaci – zarówno Mickiewicz i Słowacki czują tutaj niemoc.
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5