Śniadaniówka dla dziecka. W co spakować uczniowi drugie śniadanie?
Drugie śniadanie powinno znaleźć się w plecaku każdego ucznia. Najlepiej, aby zamiast słodkich drożdżówek i batonów stanowiły je bogate w witaminy warzywa, owoce i zdrowe przekąski. Jeśli nie chcemy jednak, aby dziecko przyniosło nieruszony posiłek z powrotem do domu, powinien on odpowiednio się prezentować. To z kolei niemożliwe bez pojemnika, który zabezpieczy jedzenie przed zgnieceniem w plecaku. Śniadaniówka dla dziecka może przybierać różne formy. Oprócz prostych, plastikowych pojemników mamy do wyboru także torby termiczne czy niewielkie saszetki na kanapki. Oto krótki przegląd najciekawszych rozwiązań.
Czym kierować się przy wyborze śniadaniówki dla ucznia?
- Upewnijmy się, że śniadaniówka została wykonana z bezpiecznych materiałów, które mogą mieć kontakt z żywnością.
- Skonsultujmy wybór z dzieckiem. Lunchboxy dla dzieci często zdobią kolorowe wzory i wizerunki popularnych, filmowych bohaterów. Dlatego warto, by dziecko także uczestniczyło w wyborze śniadaniówki. Nie jest wykluczone, że widok ulubionej, baśniowej postaci przekona je do jedzenia.
- Zastanówmy się, co i w jakich ilościach chcemy zapakować do śniadaniówki. Do codziennego użytku możemy wybrać mniejsze pudełko czy saszetkę, natomiast na wycieczkę szkolną pojemną torbę śniadaniową albo – jeśli szykuje się dłuższa wyprawa - praktyczną torbę termiczną.
- Śniadaniówka powinna być także łatwa do utrzymania w czystości.
Najpopularniejsze śniadaniówki dla uczniów
Klasyczna śniadaniówka - na kanapki i owoce
Zwykłe, jednokomorowe pojemniki na śniadanie dla dzieci to bardzo wygodne i poręczne rozwiązanie. Większość śniadaniówek bez problemu mieści się do plecaka, a w środku jest przeważnie wystarczająco miejsca na kanapkę i owoc. Możemy wybierać spośród olbrzymiej ilości wzorów i motywów, smyk nie powinien więc mieć problemu ze znalezieniem modelu odpowiadającego jego zainteresowaniom.
Przykładowe klasyczne śniadaniówki:
Lunchbox z przegródkami - idealny na przekąski
Lunchbox z przegródkami dla dzieci to bardzo wygodny pojemnik, do którego z łatwością zapakujemy nie tylko klasyczne kanapki, lecz także przekąski, takie jak orzechy czy pokrojone owoce i warzywa. Smakołyki można estetycznie ułożyć w przegródkach, dzięki czemu nawet po kilku lekcjach powinny nadal zachęcać do zjedzenia.
Przykładowy lunchbox z przegródkami:
Lunchbox i bidon w formie walizeczki - czyli kompletny zestaw śniadaniowy
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zapakowanie drugiego śniadania w pudełko z dołączonym do kompletu bidonem. Jeśli zestaw dodatkowo będzie miał formę praktycznej walizeczki, uczeń nie będzie musiał szukać śniadaniówki i bidonu pod stertą książek i przyborów w plecaku – kompletny posiłek będzie pod ręką.
Przykładowe lunchboxy w formie walizeczki:
Torba na lunch - w sam raz na dłuższy spacer i wycieczkę
Torby na lunch są świetnym rozwiązaniem na wycieczkę szkolną. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli torby z termoizolacyjnym wnętrzem – w takim opakowaniu posiłek powinien zachować świeżość na dłużej. Tego typu torby są też zazwyczaj bardzo pakowne. Do środka powinien więc zmieścić się prowiant na całodniową, a nawet i dłuższą wycieczkę.
Przykładowe torby na lunch:
Saszetki na drugie śniadanie i dziecięce skarby
Saszetki przydadzą się nie tylko do przechowywania drugiego śniadania. W praktyce dziecko może przechowywać w nich co tylko chce: akcesoria szkolne, spinki do włosów, kolekcję kart, muszelki czy inne pamiątki z wakacji.
Przykładowe saszetki:
Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda