Fotelik samochodowy dla noworodka

Fotelik samochodowy dla noworodka

Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie powinno być sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Przed narodzinami maleństwa stajemy przed trudnym wyborem. Na jaki fotelik samochodowy się zdecydować?

Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Powinien mieć jak najwyższą jakość i spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy fotelik, aby dobrze odegrał swoją rolę, musi być właściwie dobrany i zamontowany w samochodzie, a przewożony w nim maluszek – właściwie przypięty.

Pierwszy fotelik

Wybierając pierwszy fotelik dla dziecka, pamiętajmy, że nie warto oszczędzać przy jego zakupie. W razie wypadku to właśnie on decyduje o losie naszej pociechy. Sprzęt z dyskontu lub też z drugiej ręki nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Tani fotel bez atestów potwierdzających jego bezpieczeństwo, wykonany z kiepskiej jakości materiałów, nie nadaje się dla dziecka. Z kolei używany może mieć wypadkową przeszłość, o której nie wiemy, i stanowić poważne zagrożenie dla maluszka.

Właściwy fotelik dla noworodka powinien należeć do grupy 0/0+ (dla dzieci o masie od 0 do 13 kg) i być montowany tyłem do kierunku jazdy. Przed zakupem przyjrzyjmy się dokładnie oferowanym modelom. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • Poziom bezpieczeństwa fotelika – fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa – homologację ECE R44. Niestety, norma ta wymaga spełnienia jedynie minimalnych wymagań technicznych, dlatego warto sprawdzić, jak konkretny model wypadł również w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez ADAC, ANWB, NHTSA czy OEAMTC. Nie zdawajmy się jedynie na wskazówki sprzedawcy, lecz poświęćmy choć trochę czasu na zebranie rzetelnych informacji.
  • Łatwość i szybkość montażu – jeśli mamy samochód z systemem mocowania ISOFIX, warto rozważyć zakup fotelika posiadającego właśnie taką opcję. ISOFIX pozwala na szybkie i pewne zamontowanie fotelika samochodowego w aucie bez użycia pasów bezpieczeństwa, w dodatku jednym ruchem. System ten w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo malucha.
  • Kompatybilność fotelika z samochodem – nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas sprzęt spełnia swoją rolę, powinien zostać przymierzony do konkretnego auta, żeby po zakupie nie okazało się, że pasy są za krótkie, a stabilne zamontowanie fotelika jest niemożliwe. Nawet jeśli zamierzamy zamówić fotelik przez internet, wybierzmy się wcześniej do sklepu i poprośmy sprzedawcę o zamontowanie wybranego modelu w naszym aucie.
  • Zdejmowana tapicerka – wybór koloru tapicerki zależy od naszych indywidualnych upodobań, jednak wielu doświadczonych rodziców poleca zakup tych o nieco ciemniejszej barwie. Warto, aby fotelik miał zdejmowaną tapicerkę, kórą można bez problemu ściągnąć i wyprać.
  • Wkładka dla noworodka – pierwszy fotelik powinien posiadać specjalną wkładkę, która redukuje głębokość siedziska.
  • O czym warto wiedzieć?

    Nie traktujmy fotelika samochodowego jak dodatku do wózka, który zamierzamy kupić. Obecnie wielu rodziców decyduje się na zakup tzw. wózka 3 w 1, nie zadając sobie trudu, by sprawdzić jakość fotelika dołączonego do zestawu. Jeśli chcemy, aby pasował do stelaża wózka, wybierzmy najpierw fotel, a dopiero później kompatybilne z nimi modele wózków. Większość producentów oferuje specjalne adaptery umożliwiające wpięcie fotelika w praktycznie każdy stelaż wózka. Pamiętajmy także, że fotelik nie jest kołyską, nosidełkiem czy zastępczym wózkiem dla smyka. Niemowlę nie powinno spędzać w nim zbyt wiele czasu, chyba że jest to na przykład bardzo krótki wypad na zakupy.

    Najbezpieczniejszym miejscem na zamontowanie fotelika jest środek tylnej kanapy samochodu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy zamontować tam fotelika, odpowiednie będzie również miejsce z tyłu za siedzeniem pasażera. Dziecko może być przewożone na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy, jedynie przy wyłączonej poduszce powietrznej.

    Pierwszy fotelik samochodowy zmieniamy jak najpóźniej. Poczekajmy, aż maluszek z niego wyrośnie, czyli osiągnie wagę 13 kg, lub główka dziecka będzie wystawać ponad jego krawędź.

    Warto przyjrzeć się dokładniej temu, co oferują producenci fotelików samochodowych, aby wybrać najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszej pociechy.

    Oprac. Magdalena Przypłata

    Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

    Może Cię również zainteresować: