Savoir vivre dla dzieci - uczymy dziecko zachowania przy stole

Savoir vivre dla dzieci - uczymy dziecko zachowania przy stoleStół powinien być w domu sprzętem szczególnym. Zasiadamy przy nim nie tylko po to, aby zjeść posiłek. To również miejsce rodzinnej integracji. 

Nauka dobrych manier przy stole 

Jak najwcześniej wprowadź zasadę, żeby nie wstawać od stołu póki nie dokończy się posiłku oraz, że nie należy odchodzić od stołu, gdy inni jeszcze jedzą (chyba że dziecko dostanie takie przyzwolenie od dorosłych).

Młodsze dzieci można „przytrzymać” przy stole, ucząc je posługiwania się sztućcami oraz wyjaśniając, jak powinno się jeść.

Warto również zachęcać je do nakrywania. Dzieci lubią rozkładać naczynia i serwetki. Chętniej zostaną przy stole, który same nakryły.

Wspólne biesiadowanie jest dobrą okazją do uczenia dzieci ładnego jedzenia. Chodzi tu nie tylko o prawidłowe posługiwanie się sztućcami, ale też kulturalne spożywanie posiłków: bez łapczywości, bekania, siorbania, sapania i pośpiechu. Uczcie również dzieci uprzejmości wobec współuczestników biesiady. Np. tego, że zanim nałożymy sobie coś na talerz, wypada najpierw poczęstować sąsiada.

Kiedy dziecko zapomni o dobrych manierach, przypominajcie mu o nich w żartobliwy sposób. Nie strofujcie za każdym razem! Gdy zapomni powiedzieć „poproszę” lub „dziękuję”, zwróćcie mu uwagę tak, aby go nie poniżyć. Możecie powiedzieć: „W naszym domu, podając sobie posiłek, wszyscy mówimy »proszę«. Mnie też się zdarza zapomnieć, ale to jest bardzo ważna zasada!”.

Nie obawiajcie się włączać dzieci do rozmów toczących się przy stole. Maluchy z reguły chętnie odpowiedzą na życzliwie zadane pytanie czy okazane zainteresowanie. Jednak nie róbcie z dziecka gwiazdy przyjęcia! Nie powinno być tak, że dziecko zagaduje wszystkich wokół i wymusza na sobie ich uwagę. Gdy za bardzo się rozbryka, możecie podziękować mu za wspólny czas i pozwolić na oddalenie się od stołu. 

A gdy malec strzeli jakąś gafę? Spróbujcie obrócić ją w żart. Na poważną rozmowę przyjdzie czas na osobności. Wówczas wytłumaczycie dziecku, co zrobiło nie tak i dlaczego należy wystrzegać się takich słów czy wygłupów przy wspólnym posiłku.

Natomiast za ładne zachowanie przy stole, pochwalcie. Również wtedy, gdy na początku przytrafia się ono dziecku w skali 1 do 5.

 

Oprac. Joanna Weyna

 

Słowa kluczowe: savoir vivre dla dzieci, nauka dobrych manier przy stole, ładne zachowanie przy stole, kulturalne spożywanie posiłków 

Powiązane artykuły