Opiekunka czy przedszkole? Jakie rozwiązanie będzie lepsze dla twojego dziecka?

Opiekunka czy przedszkole? Jakie rozwiązanie będzie lepsze dla twojego dziecka?

Posłać dziecko do przedszkola czy zatrudnić opiekunkę? To dylemat, przed którym staje wielu rodziców planujących powrót do pracy po przerwie związanej z opieką nad maluchem. Niewątpliwie każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Dziecko w przedszkolu

Przedszkole jest miejscem, w którym nasz maluszek ma okazję do pierwszych interakcji społecznych. Uczy się tam, jak należy współdziałać z rówieśnikami i jak poradzić sobie w innym środowisku – z dala od mamy i taty. Smyk staje się dzięki temu bardziej samodzielny i zaradny oraz stara się sam rozwiązywać problemy.

Wśród innych dzieci maluch zdecydowanie szybciej się uczy czynności samoobsługowych. Nawet jeśli do tej pory miał problemy z pożegnaniem się pieluszką lub nie chciał oddać ukochanego smoczka, w przedszkolu szybko się przekona, że nie potrzebuje już tych rzeczy. Możecie być zaskoczeni również tym, że maluszek świetnie sobie radzi z samodzielnym ubieraniem się czy myciem ząbków.

Niewątpliwie zaletą tego typu placówki jest stały rozkład dnia. Powtarzalność i rutyna w przypadku maluszków są niezwykle ważne i dają im poczucie bezpieczeństwa.

Przedszkole zatrudnia zwykle w pełni wykwalifikowaną kadrę i zapewnia profesjonalną opiekę. Dostosowany do wieku smyka program, a także zajęcia dodatkowe organizowane przez wiele placówek pozwolą dziecku na lepszy rozwój.

Posyłając pociechę do przedszkola, musimy się jednak liczyć z tym, że będzie chorować częściej niż do tej pory. Kontakt z innymi dziećmi skutkuje większą podatnością na infekcje.

Maluszek może mieć także początkowo problemy z adaptacją w nowym miejscu. W domu mama, tata czy babcia byli ciągle tylko przy nim, zatem był w centrum zainteresowania. Panie przedszkolanki nie zawsze mogą zaopiekować się nim w sposób indywidualny.

Dobre publiczne przedszkole to miejsce oblegane przez większość rodziców, dlatego niełatwo się do niego dostać. Placówka prywatna może z kolei zanadto obciążyć nasz budżet.

Opiekunka

Osoba, którą zatrudnimy do opieki nad naszą pociechą, cały swój czas i energię poświęca właśnie jemu. Stara się natychmiast reagować na potrzeby dziecka oraz sprostać wymaganiom rodziców w kwestii modelu wychowania.

Opiekunka może nam pomóc w opiece nad maluszkiem w nagłych przypadkach, kiedy musimy gdzieś wyjść i nie mamy z kim zostawić pociechy.

Maluch nie choruje tak często, jak ma to miejsce w przypadku, gdy chodzi do przedszkola.

Niełatwo jednak znaleźć dobrą, wykwalifikowaną opiekunkę. Osoba, której powierzymy swoją pociechę, powinna spełniać nasze oczekiwania w stu procentach. W tym przypadku bardzo często kierujemy się rekomendacjami znajomych lub korzystamy z ofert agencji opiekunek.

Niania nie zastąpi maluchowi kontaktu z rówieśnikami, nie nauczy go współpracy i radzenia sobie w grupie rówieśniczej. Nie zawsze jest także w stanie pokierować właściwie rozwojem smyka i może mieć swoje metody wychowawcze, niekoniecznie takie same jak wasze.

Może się również zdarzyć sytuacja, w której niania nie będzie mogła się zająć maluchem, a wtedy znalezienie kogoś na zastępstwo będzie problematyczne.

Decydując się na opiekunkę do dziecka, musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Nie wszystkich rodziców stać na takie rozwiązanie.

Warto przeanalizować wszystkie wady i zalety zarówno posłania dziecka do przedszkola, jak i zatrudnienia opiekunki. Decyzja zależy wyłącznie od naszych i malca potrzeb oraz zasobności portfela.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły