Lektury

Czym się bawić w dom? Kuchnia dla dzieci i inne ciekawe akcesoria do gotowania

Zabawa w dom i odgrywanie różnych ról to prawdziwa frajda dla smyków, dlatego warto im ją umożliwić. Dzięki odpowiednim zabawkom i odrobinie wyobraźni nasze brzdące mogą się zmienić nie tylko w rodzica, lecz także w kucharza czy damę szykującą wystawne przyjęcie dla przyjaciół. Warto zatem, by w pokoju malucha znalazła się kuchnia dla dzieci czy zabawkowa zastawa. Wówczas możliwości zabaw będzie jeszcze więcej!

Sercem większości domów jest kuchnia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że dzieci tak często naśladują wykonywane w niej czynności. Kilkuletni maluch nie może jednak jeszcze asystować w przygotowywaniu prawdziwych posiłków – niewprawione w gotowaniu rączki mogłyby przecież łatwo się poparzyć. Dlatego pierwsze kulinarne próby lepiej przeprowadzać „na sucho” przy pomocy zabawkowych garnków i akcesoriów. Jakie zabawki będą odpowiednie na początek przygody z gotowaniem?

Zabawkowa kuchnia dla dzieci

Kącik kulinarny w pokoju dziecka można urządzić na wiele sposobów. Niektórzy rodzice tworzą go nawet sami, wykorzystując do tego stare meble. Choć efekty takich eksperymentów bywają zachwycające, nie każdy ma wystarczająco dużo czasu i umiejętności, by podjąć się takiego wyzwania. Wówczas pozostaje nam zakup gotowej, zabawkowej kuchni. Czym kierować się przy jej wyborze? Jednym z kluczowych czynników są gabaryty zabawki. Nie każdy dysponuje bowiem przestrzenią, gdzie można postawić postawną kuchenkę. Na szczęście nie tylko takie zabawkowe kuchnie dostępne są w sklepach. Oto 3 przykładowe propozycje:

  1. Jeśli pokój dziecka jest duży, a nasz smyk to prawdziwy fan gotowania, warto wybrać rozbudowaną kuchnię z piekarnikiem, zlewozmywakiem, blatem i dodatkowymi miejscami na akcesoria, taką jak drewniana kuchnia dla dzieci Macaron francuskiej marki Janod. Dzięki temu malec będzie miał więcej możliwości zabawy. Nie tylko ugotuje smaczną zupę dla misia, lecz także upiecze wspaniałe ciasto czy pyszny tort na zabawkowe przyjęcie urodzinowe, a potem wszystko pozmywa do czysta.

Janod, Macaron, kuchnia drewniana z akcesoriami
Janod, Macaron, kuchnia drewniana z akcesoriami
  1. Jeśli w kąciku lub pokoju dziecka nie mamy zbyt wiele miejsca, wówczas warto zdecydować się na kuchenkę, która nie zajmie za dużo przestrzeni, ale pozwoli malcowi pobawić się w gotowanie. Przykładem takiej mini-kuchni jest interaktywna zabawka Smily Play, Mały Kucharz, Rozgadana kuchnia. Dzięki niej malec może upichcić dla misiów i lalek pyszne danie, inspirując się dołączoną książką kucharską, a następnie patelnię wraz z łopatką pozmywać w zlewie z kranem z przekręcanymi kurkami. Żywe kolory, ruchome elementy oraz podświetlany palnik powinny spodobać się wszystkim brzdącom. Dodatkowo Rozgadana kuchnia w trakcie zabawy mówi w języku polskim.

Smily Play, Mały Kucharz, Zabawka interaktywna, Rozgadana kuchnia
  1. Rodzajem kompromisu jest natomiast Kuchnia dla dzieci Smiki, która, choć jest dość duża, składa się do niewielkiej walizeczki, którą można zabrać dokądkolwiek chcemy np. na wakacje. Kuchenka zawiera wszystkie elementy potrzebne do przygotowania wyśmienitych dań, czyli dwa palniki, blat, praktyczne półeczki i wieszaczki oraz niezbędne do gotowania akcesoria.
Smiki, kuchnia, zestaw do zabawy
Smiki, kuchnia, zestaw do zabawy

 

W co warto wyposażyć zabawkową kuchnię?
Gdy już wybierzemy idealną kuchnię dla naszego dziecka, warto wyposażyć ją w dodatkowe elementy, które uatrakcyjnią i wzbogacą zabawę. Poza garnkami, patelniami, talerzami czy sztućcami przydadzą się chociażby:

  1. Deska do krojenia wraz z nożem i zestawem owoców czy warzyw. Przykładem takiej zabawki są drewniane owoce do krojenia Plan Toys. Pomarańcza, cytryna, kiwi, jabłko i truskawka mają w środku rzepy, dzięki którym można je kroić na pół, a następnie poskładać w całość i zacząć zabawę od początku.

Plan Toys, Drewniane owoce do krojenia
  1. Wszelkie sprzęty kuchenne, takie jak toster, mikser czy ekspres do kawy. Niektóre tego typu urządzenia to jednocześnie zabawki edukacyjne. Można do nich zaliczyć np. interaktywny ekspres do kawy Silly Sam. Dołączone są do niego trzy ponumerowane kapsułki w różnych kształtach i kolorach. Po umieszczeniu kapsułki w podajniku ekspres mówi, jaki był to numer i kształt. Można sprawić również, by zamiast informować, wydawał polecenia i prosił o umieszczenie w podajniku konkretnej kapsułki. Dzięki temu smyk, parząc kawę dla swoich pluszaków, poznaje kolory, kształty oraz podstawowe cyfry.

Silly sam, Zabawka interaktywna, Ekspres do kawy
Silly sam, Zabawka interaktywna, Ekspres do kawy
  1. Serwis do kawy i herbaty. Ciekawym rozwiązaniem jest zestaw kreatywny 4M. Z jego pomocą dziecko stworzy własny, niepowtarzalny serwis do herbaty, który może ozdobić i pomalować według swojego pomysłu. W ten sposób powstanie wyjątkowa zabawka, która jednocześnie udekoruje pokój malca.
4M, mini zastawa do herbaty, zestaw kreatywny

Pierwsze kroki w prawdziwej kuchni

Zainspirowany kulinarnymi zabawkami smyk może zacząć interesować się również prawdziwą kuchnią. W pewnym wieku warto mu pozwolić na eksperymenty pod czujnym okiem rodzica. Możemy zacząć chociażby od bardzo prostego sposobu pieczenia ciast w kuchence mikrofalowej. Ułatwi nam to zestaw do robienia ciast w kubeczku Smoby Chef, dzięki któremu młody kucharz szybko i łatwo przyrządzi pyszne i piękne ciasteczka. A gdy wszystko zostanie już zjedzone do ostatniego okruszka, naczynia możemy spokojnie wrzucić do zmywarki.

Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda