Książki o zimie dla dzieci. TOP 7 tytułów do czytania pod kocem

ksiazki-o-zimie

Książki o zimie dla dzieci kryją historie, których śnieżno-lodowa sceneria potrafi oczarować, tym bardziej gdy za oknem szaro i deszczowo. Jeśli wasze smyki tęsknią więc za śniegiem, spróbujcie poprawić im humor jakąś zimową opowieścią. Na pogodę nie mamy wpływu, ale na to, co znajdzie się na półkach w naszej biblioteczce, już tak!

Zimowe książki dla dzieci.7 wspaniałych opowieści

1. Rodzina Pętelków czeka na święta

Rodzina Pętelków czeka na święta

Przygotuj się do świąt z rodziną Pętelków!

Upiecz pierniczki z Jadzią, zrób świąteczną girlandę ze Stasiem, a ze Szczepciem wysłuchaj opowieści o małym elfie. Ta książka w formie kalendarza adwentowego umili Wam czas oczekiwania na święta i oderwie od przedświątecznej gorączki.

2. Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania

Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania

W wiosce Świętego Mikołaja trwają już przygotowania: odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie prezentów, przygotowanie sań i sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy uwijają się, by zdążyć ze wszystkim. Chcą, by te święta były naprawdę idealne. Jednak pewnej grudniowej nocy w wiosce Mikołaja zjawiają się niespodziewani goście. Wygląda na to, że w tym roku Boże Narodzenie może okazać się wielką katastrofą. Czy nowi przybysze i elfy nauczą się współpracy i wyrozumiałości dla siebie nawzajem? Czy elf Wiercipiętek spełni marzenia dzieci? Czy uda się uratować święta?

3. Święta pana Misia

Święta pana Misia

Miś spędza cudowne święta z przyjaciółmi - zwierzaki szykują wspólnie choinkę, śpiewają kolędy i gotują. Pojawia się także Mikołaj z prezentami. Ciepła, wierszowana opowieść świąteczna w nowym, genialnym tłumaczeniu Barbary Supeł.

4. Basia i Boże Narodzenie

Basia i Boże Narodzenie

Mama Basi złamała rękę i nie może wziąć udziału w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Dekoracje, posiłki i pakowanie prezentów spadło więc na pozostałych członków rodziny. Dzieci przygotowują też przedstawienie-niespodziankę na wigilijny wieczór Te święta będą inne niż wszystkie. Czas przedświąteczny to nie tylko radość, ale też duży stres, zwłaszcza dla Mam, na których głowy spada przygotowanie uroczystego posiłku, posprzątanie domu i wiele innych spraw. Dlatego przed samymi Świętami często są zdenerwowane A dzieci nie rozumieją, dlaczego. Lektura Basi i Bożego Narodzenia pomoże wyjaśnić, skąd się bierze taka sytuacja. Ponadto książeczka ma inne walory edukacyjne: dziecko dowie się m.in. kim był prawdziwy Święty Mikołaj, jakie potrawy je się w Boże Narodzenie w różnych domach i dlaczego trzeba zostawić na stole jeden pusty talerz. Basia to dziewczynka, z którą dzieci bez trudu się utożsamią pomysłowa, czasem niesforna, jak każde dziecko.

5. Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy

Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy

Oto i jest: odjazdowy kalendarz adwentowy. Tym razem na dwudziestu czterech adwentowych stacjach zatrzyma się nasz bohater, jego młodszy brat, a także rodzice, dziadkowie i kuzyni. A tyle jest do zrobienia: karmnik dla ptaków i domek z piernika, słodki upominek dla Mikołaja i pachnący igliwiem stroik. Nie zabraknie również pomysłów na aktywne spędzanie czasu: wyprawę do lasu i na świąteczny jarmark, budowanie igloo i obserwację nocnego nieba. Główny bohater uwielbia pociągi, klocki, majsterkowanie, ale przede wszystkim działanie według planu i zgodnie z samodzielnie przygotowanym projektem. Autorka przedstawia serdeczne relacje chłopca z rodzicami, babcią i dziadkiem, troskę o brata, porusza także temat odpowiedzialności za bliskich i środowisko. A jeśli dodamy do tego humor, zabawne dialogi i pełne radości oczekiwanie na Gwiazdkę, nie pozostanie nam nic innego, jak wsiąść do pociągu.

6. Patrz Madika, pada śnieg!

patrz-madika-pada-snieg-i5829746

Jeśli jeszcze nie znacie Madiki i jej siostry Lisabet, które mieszkają na Czerwcowym Wzgórzu – najwyższy czas to zmienić, zwłaszcza jeśli wasze smyki lubią książki Astrid Lindgren. Tym razem wszystko zaczyna się od dnia, w którym nareszcie spadł śnieg. Wydarzenie to budzi wiele radości i nikt nie spodziewa się, jaka przygoda czeka na małą Lisabet już nazajutrz. Ta opowieść potrafi wzruszyć. Pozwala też zrozumieć, że nieposłuszeństwo może być niebezpieczne, podobnie jak ciemny, zimowy las.

7. Co to jest ten śnieg?

Co to jest ten śnieg?

Wspaniała świąteczna książka z obrazkami. Kiedy nadchodzi zima, najlepsi przyjaciele Fox i Hare nie mogą się doczekać, aby skakać, skakać i podskakiwać na czymś zwanym śniegiem. Ale czym właściwie jest śnieg? Dołącz do nich w podróży po Arktyce, gdy proszą wszystkich swoich przyjaciół, aby pomogli im się dowiedzieć.

 

Książki o zimie dla nieco starszych czytelników

Wśród książek o zimie nie brakuje propozycji, po które z przyjemnością mogą sięgać także nastolatki i dorośli. Wystarczy wymienić francuski bestseller „Zimowe zaręczyny” albo „Lód” Jacka Dukaja. Obydwie te książki powinny spodobać się miłośnikom fantastyki.

„Zimowe zaręczyny” opowiadają historię siedemnastoletniej Ofelii, która wbrew swojej woli została zaręczona z niejakim Thorem. Dziewczyna nic nie wie o chłopaku, bo mieszka on na odległej arce zwanej Biegunem, podczas gdy ona całe życie spędziła na arce Anime. Jak nietrudno się domyślić, akcja dzieje się w alternatywnym świecie, rządzącym się zupełnie innymi prawami niż nasz. Każdy człowiek obdarzony jest tam magicznymi mocami – przykładowo Ofelia potrafi przechodzić przez lustra i „czytać” z przedmiotów.

Także akcja „Lodu” toczy się w alternatywnej rzeczywistości – nieco bliżej jej jednak do naszego świata. Jacek Dukaj założył jedynie, że I wojna światowa nigdy nie wybuchła. W związku z tym na mapie świata przedstawionego w książce nie znajdziemy Polski i innych państw, które powstały po rozpadzie imperiów Habsburgów i Romanowów. Na domiar złego na ziemi nastała kolejna epoka lodowcowa spowodowana uderzeniem meteorytu. Warszawa, choć wciąż zamieszkana, jest więc cały rok przykryta śniegiem. Na kartach powieści poznajemy jednak nie tylko to miasto. Główny bohater zabiera nas bowiem w podróż koleją transsyberyjską. Celem jest Irkuck, a potem syberyjska tajga, w którą niegdyś uderzył meteoryt.

Jeśli teraz nie macie czasu, aby zapoznać się z tymi tytułami (obydwa są dość obszerne), nic nie szkodzi. Równie dobrze możecie sięgnąć po nie podczas letniego urlopu – niewykluczone, że mimo największych upałów poczujecie wówczas orzeźwiający powiew chłodu.

 

Oprac. Luiza Słuszniak

Może Cię również zainteresować: