Książki o zimie dla dzieci. TOP 7 tytułów do czytania pod kocem

ksiazki-o-zimie

Książki o zimie dla dzieci kryją historie, których śnieżno-lodowa sceneria potrafi oczarować, tym bardziej gdy za oknem szaro i deszczowo. Jeśli wasze smyki tęsknią więc za śniegiem, spróbujcie poprawić im humor jakąś zimową opowieścią. Na pogodę nie mamy wpływu, ale na to, co znajdzie się na półkach w naszej biblioteczce, już tak!

Zimowe książki dla dzieci.7 wspaniałych opowieści

1. Zima muminków

zima-muminkow-i5804579

Co robi Muminek, któremu coś przerwało zimowy sen? Najprościej byłoby przewrócić się na drugi bok, ale w przypadku Muminka nie jest to takie proste. Sympatyczny bohater wyrusza więc w zupełnie nieznany, biały i cichy świat zupełnie sam, bo cała rodzina, zgodnie z muminkowym zwyczajem, jest pogrążona w głębokim śnie. Choć wszystko (jak to w Dolinie Muminków) skończy się dobrze, podczas tej podróży nie zawsze będzie ciepło, wesoło i bezpiecznie. To przykład książki o zimie dla dzieci, która może spodobać się zarówno trzylatkom, jak i trzynastolatkom.

2. O zimie

o-zimie-i6029689

„O zimie” to książka, która pokazuje największe uroki najchłodniejszej pory roku. Tej, którą pamiętamy z własnego dzieciństwa. Kiedy śnieg sięgał po kolana, a z nieba sypały się białe gwiazdki, kiedy można było lepić bałwanki, zjeżdżać na sankach z pobliskiej górki i budować igloo. Choć był mróz, nikomu nie chciało się siedzieć w domu. Ta propozycja może okazać się idealna dla rodziców, którzy chcieliby podzielić się ze swoimi pociechami najpiękniejszymi zimowymi wspomnieniami.

3. Zima Toli

tola-zima-toli-i6370549

Szukacie książki o zimie dla dzieci w wieku przedszkolnym? Poznajcie Tolę, która ma cztery lata i fascynuje ją poznawanie świata. Właśnie odkrywa, że zimą dzieje się mnóstwo bardzo ciekawych rzeczy! Począwszy od przygotowań do Wigilii, aż po pierwsze zwiastuny wiosny. Kto wie, może wasze maluchy tak polubią swoją literacką rówieśniczkę, że zechcą poznać również jej wiosenne, letnie i jesienne przygody?

4. Bajki na dobranoc. 5-minutowe bajki na zimę

tola-zima-toli-i6370549

Mimo późnej pory przedszkolak dokazuje w najlepsze, ani myśląc o śnie? W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się opowiastki Barbary Supeł. Choć to zimowe historie, są pełne ciepła, a przygody ich małych bohaterów przenoszą w świat, w którym zawsze jest miło i spokojnie, a zarazem ciekawie. Dowiecie się z nich na przykład, jak to jest zamieszkać razem z maleńkim jeżem.

6. Pory roku krok po kroku. Zima

pory-roku-krok-po-kroku-zima-i6394834

Uwaga, tu kryje się w sporo miłych niespodzianek! Wszystko dzięki temu, że każdą ze stron tej książki można rozłożyć i uzyskać duży, panoramiczny obraz z zimowymi pejzażami. Dlatego jest to propozycja dla maluchów, które lubią aktywną lekturę. Właśnie z myślą o nich powstały kolorowe ilustracje, zabawne wierszyki oraz różne zadania i łamigłówki, które urozmaicają serię „Pory roku krok po kroku”. Z tego tomu smyk może pozyskać wiele informacji na temat tego, jak rośliny i zwierzęta radzą sobie w trudnych, zimowych warunkach. Wszystkie fakty podane są w przystępnej dla przedszkolaka formie, dzięki czemu nie nużą ich i łatwiej zapadają w im pamięć.

7. Patrz Madika, pada śnieg!

patrz-madika-pada-snieg-i5829746

Jeśli jeszcze nie znacie Madiki i jej siostry Lisabet, które mieszkają na Czerwcowym Wzgórzu – najwyższy czas to zmienić, zwłaszcza jeśli wasze smyki lubią książki Astrid Lindgren. Tym razem wszystko zaczyna się od dnia, w którym nareszcie spadł śnieg. Wydarzenie to budzi wiele radości i nikt nie spodziewa się, jaka przygoda czeka na małą Lisabet już nazajutrz. Ta opowieść potrafi wzruszyć. Pozwala też zrozumieć, że nieposłuszeństwo może być niebezpieczne, podobnie jak ciemny, zimowy las.

8. Dziewczynka z zapałkami. Bałwan ze śniegu. Królowa śniegu. Audiobook CD mp3

dziewczynka-z-zapalkami-balwan-ze-sniegu-krolowa-sniegu-audiobook

Nie wszystkie zimowe książki dla dzieci muszą mieć strony pełne ilustracji. A gdyby tak posłuchać baśni? Usiąść lub położyć się wygodnie, zamknąć oczy i pozwolić wyobraźni na podróż w zupełnie inne miejsca i czasy? Chociaż zima w baśniach Andersena bywa okrutna, pełno tu magii i piękna, które można odkrywać wciąż na nowo, i to nie tylko w zimowe wieczory.

Książki o zimie dla nieco starszych czytelników

Wśród książek o zimie nie brakuje propozycji, po które z przyjemnością mogą sięgać także nastolatki i dorośli. Wystarczy wymienić francuski bestseller „Zimowe zaręczyny” albo „Lód” Jacka Dukaja. Obydwie te książki powinny spodobać się miłośnikom fantastyki.

„Zimowe zaręczyny” opowiadają historię siedemnastoletniej Ofelii, która wbrew swojej woli została zaręczona z niejakim Thorem. Dziewczyna nic nie wie o chłopaku, bo mieszka on na odległej arce zwanej Biegunem, podczas gdy ona całe życie spędziła na arce Anime. Jak nietrudno się domyślić, akcja dzieje się w alternatywnym świecie, rządzącym się zupełnie innymi prawami niż nasz. Każdy człowiek obdarzony jest tam magicznymi mocami – przykładowo Ofelia potrafi przechodzić przez lustra i „czytać” z przedmiotów.

Także akcja „Lodu” toczy się w alternatywnej rzeczywistości – nieco bliżej jej jednak do naszego świata. Jacek Dukaj założył jedynie, że I wojna światowa nigdy nie wybuchła. W związku z tym na mapie świata przedstawionego w książce nie znajdziemy Polski i innych państw, które powstały po rozpadzie imperiów Habsburgów i Romanowów. Na domiar złego na ziemi nastała kolejna epoka lodowcowa spowodowana uderzeniem meteorytu. Warszawa, choć wciąż zamieszkana, jest więc cały rok przykryta śniegiem. Na kartach powieści poznajemy jednak nie tylko to miasto. Główny bohater zabiera nas bowiem w podróż koleją transsyberyjską. Celem jest Irkuck, a potem syberyjska tajga, w którą niegdyś uderzył meteoryt.

Jeśli teraz nie macie czasu, aby zapoznać się z tymi tytułami (obydwa są dość obszerne), nic nie szkodzi. Równie dobrze możecie sięgnąć po nie podczas letniego urlopu – niewykluczone, że mimo największych upałów poczujecie wówczas orzeźwiający powiew chłodu.

Oprac. Luiza Słuszniak

Powiązane artykuły