JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MAŁEGO DZIECKA POPRZEZ ZABAWĘ? – część 1

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MAŁEGO DZIECKA POPRZEZ ZABAWĘ? – część 1

KREATYWNE ZABAWY Z LEGO DUPLO DLA DZIECI W WIEKU 1,5 – 2 LATA

Obserwujesz z niedowierzaniem jak twój maluch zmienia się przez pierwsze lata życia? Z noworodka niepotrafiącego nawet obracać się na drugi bok na twoich oczach powstaje sprawny, rozumny i samodzielny mały człowiek. Właśnie w tym czasie – od urodzenia do ukończenia 6 lat nabywamy najważniejszych umiejętności. Już nigdy potem nie rozwijamy się w takim tempie, ani fizycznie, ani intelektualnie. Wykorzystaj ten niepowtarzalny okres, aby wspierać rozwój twojego dziecka. Jak to zrobić? Po prostu baw się z nim w twórczy sposób. Nie ma lepszej i skuteczniejszej metody na naukę!

Oto kilka propozycji zabaw, które wspierają wszechstronny rozwój maluchów, dając przy tym mnóstwo radości.

1. Wąż z klocków

Zabawa polega na ułożeniu ciągu, czyli „węża” z klocków, według danego schematu: np. wielkości, albo koloru. Maluch znajduje i układa: mały klocek, duży klocek, mały klocek… lub żółty klocek, czerwony klocek, żółty klocek… Małe dzieci nie mają zdolności myślenia logicznego, dlatego wymagają pomocy osoby dorosłej oraz prostych wzorów do układania. Zabawa świetnie rozwija umiejętność myślenia, koncentracji uwagi, spostrzegania, planowania i planowego działania, wspiera także rozwój wyobraźni.

Idealnie sprawdzi się tutaj Zestaw kreatywnego budowniczego LEGO® DUPLO® (nr katalogowy 10853), który zawiera całe mnóstwo soczyście kolorowych klocków w różnych kształtach. To zabawka na wiele godzin twórczej zabawy. Z każdym dniem twój maluch będzie doskonalił swoje zdolności manualne i konstruktorskie, odkrywając coraz to nowe możliwości zestawiania poszczególne elementów. Z tym zestawem nie sposób się nudzić! Łatwo wspólnie stworzycie drzewo, słonia, ananas, tukana, kraba, zamek z piasku lub cokolwiek, co zrodzi się w waszej wyobraźni. Dodatkową inspiracją będą specjalne elementy, takie jak parasol, dwa krzesła, trzy kwiaty, a także klocki z rysunkiem oczu i dzioba. Co ważne, klocki LEGO® DUPLO® są zaprojektowane tak, by były nie tylko atrakcyjne i rozwijające, ale przede wszystkim wygodne dla małych rączek i bezpieczne.

2. Uczymy się liczyć

Nauka liczenia jest możliwa już od najmłodszych lat.

Dziecko wspierane przez rodzica buduje wieżę z kilku klocków, raz prawą raz lewą ręką. Jednocześnie opiekun nazywa kolejne elementy, motywując maluszka do powtarzania. Pamiętajmy, że dzieci w tym wieku nie mają jeszcze rozwiniętej mowy, dlatego akceptujmy i chwalmy podejmowane przez dziecko próby powtarzania. Do nauki liczenia warto użyć klocków z nadrukowanymi cyferkami, co będzie dobrym ćwiczeniem pamięci wzrokowej. Ponieważ maluchy nie potrafią jeszcze liczyć, ćwiczenie opiera się na powtarzaniu po opiekunie i odtwarzaniu cyfr z pamięci. Dzięki tej zabawie rozwijamy u dziecka małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, zręczność. Wspieramy też umiejętność koncentracji uwagi, a także podstawowe zdolności matematyczne.

Odkryj z maluchem jak wesołe i łatwe jest liczenie proponując mu zabawę Pociągiem z cyferkami LEGO® DUPLO® (nr katalogowy 10847). Zestaw złożony z dużych klocków, elementów z nadrukami cyfr, a także dwóch figurek dzieci i kota pozwoli też na wspólne wymyślanie rozmaitych historii – z życia wziętych, albo wprost z wyobraźni. Bawiąc się pojazdem twoje dziecko nawet nie zorientuje się jak szybko poznało cyferki. Radość z nabycia tej nowej umiejętności i coraz sprawniejsze rączki dadzą mu jeszcze lepszą motywację do dalszej nauki.

3. Życie wokół mnie

Jeśli dysponujecie zestawem klocków, w którym są figurki ludzi, wykorzystajcie je do wspierania rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych. Małe dzieci mogą mieć jeszcze trudność z zabawą w rolę, dlatego akceptujcie ich sposób na zabawę figurkami. Wymyślcie prostą historię związaną z różnymi emocjami (np. otrzymanie prezentu, zgubienie zabawki, złe samopoczucie czy wspólny zabawa), wcielcie się w swoje role, zmieńcie głos i modulujcie go, dzięki temu łatwiej będzie zainteresować dziecko tą formą zabawy. Wykorzystajcie ten wspólny czas, aby opowiedzieć dziecku o emocjach, pokazać sposób ich okazywania i zamodelować pożądane zachowania społeczne, np. używanie zwrotów grzecznościowych.

Do tej zabawy świetnie nadaje się zestaw LEGO® DUPLO® Mój pierwszy domek (nr katalogowy 10616), zawierający elementy pozwalające na budowę domu z otwieranymi drzwiami i oknem oraz zjeżdżalnią. Specjalne klocki z dekoracjami przedstawiają najważniejsze codzienne czynności i wraz z obracanym klockiem dnia i nocy pomagają w odgrywaniu scenek z życia z udziałem 2 figurek dzieci. Dzięki nim można łatwo zilustrować swoją opowieść: jak wstają rano, jedzą śniadanie, myją zęby, bawią się, a na koniec dnia, po posiłku i wieczornej toalecie kładą się spać w łóżeczkach.

Każda z zabaw klockami LEGO DUPLO, oprócz walorów poznawczych, wspiera rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych i wzmacnia więź z opiekunem. Ponadto, uczy cierpliwości, zdolności kończenia rozpoczętego zadania, dostarcza satysfakcji z osiągniętego sukcesu oraz daje przestrzeń na rozwijanie umiejętności radzenia sobie z porażką.

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane