Jak wspierać rozwój małego dziecka poprzez zabawę? - część 2

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MAŁEGO DZIECKA POPRZEZ ZABAWĘ? – część 2

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MAŁEGO DZIECKA POPRZEZ ZABAWĘ? – część 2

KREATYWNE ZABAWY Z LEGO DUPLO DLA DZIECI W WIEKU 3 – 4 LATA

Wkraczając w okres przedszkolny dzieci rozpoczynają bardzo ważny etap swojego życia – czas, kiedy ich rozwój przebiega niezwykle intensywnie. To właśnie wtedy potrafią zadziwiająco szybko przyswajać nowe umiejętności i wiedzę. Nie trzeba wielkiego wysiłku, by wspierać potencjał drzemiący w każdym maluchu. Wystarczy wykorzystać wrodzoną ciekawość i wyobraźnię dzieci, inspirując je do twórczej zabawy. Dzięki niej będą uczyć się w najbardziej naturalny i radosny sposób - przez doświadczanie. Każda nowa umiejętność umocni ich poczucie własnej wartości i zmotywuje do dalszej nauki, która przecież już niebawem czeka ich w szkole.

Oto kilka propozycji ćwiczeń, dzięki którym twoje dziecko będzie się rozwijać w najlepszy i najweselszy sposób - po prostu bawiąc się! 

1. Co to jest?

Zachęcamy dziecko do zbudowania dowolnej rzeczy z klocków. Następnie zadajemy pytania dotyczące powstałej konstrukcji i pogłębiającej wiedzę na jej temat: co to jest? z jakich kolorów to zbudowałeś? z ilu klocków? do czego to służy? czy to wydaje jakieś dźwięki? Zabawa wspiera rozwój mowy, wyobraźnię i kreatywność. Usprawnia małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, a także planowanie i planowe działanie. Aby urozmaicić zabawę, opiekun może zbudować bryłę (np. sześcian, prostopadłościan) i poprosić dziecko o zbudowanie takiej samej figury z dostępnych klocków. Warto przy okazji porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jakie widzi kształty, która bryła jest większa czy mniejsza, lżejsza czy cięższa. Ponadto, można uczyć przedszkolaka ustawienia brył w przestrzeni i ćwiczyć takie pojęcia jak nad, pod, z przodu, z tyłu. Dzięki temu poprzez zabawę wesprzemy rozwój wyobraźni przestrzennej, a także zdolności matematycznych. 

W zabawie świetnie sprawdzi się zestaw LEGO® DUPLO® Moje pierwsze klocki (nr katalogowy 10848), który zawiera aż 80 elementów w różnych kształtach i żywych kolorach. Dodatkowo, znajdziemy w nim klocki z dwustronnymi dekoracjami oraz śmigło, dzięki czemu nasz maluch będzie mógł rozpocząć swoją pierwszą przygodę z budowaniem. Helikopter, rybka, a może kwiatek? Sprawdź co podpowie twojemu dziecku jego nieograniczona wyobraźnia! 

2. Logiczny ciąg.

Opiekun tworzy początek logicznego ciągu, korzystając z różnych kształtów i kolorów, np.: klocek zielony, żółty, czerwony, zielony, żółty ….. Zadaniem dziecka jest dokończenie ciągu, wg podanego schematu. Dla utrudnienia zabawy możemy wraz z dzieckiem przeliczać elementy, jak również wykonywać proste działania arytmetyczne. Należy pamiętać, iż dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią dokonywać obliczeń logicznych, a na konkretach. Dlatego zadania arytmetyczne muszą opierać się na liczeniu klocków. Zabawa wspiera rozwój myślenia, rozwój umiejętności matematycznych, koncentrację uwagi, spostrzegawczość. 

Uniwersalny zestaw klocków LEGO® DUPLO® (nr katalogowy 10572) to wspaniały sposób na długie godziny rozwijającej zabawy. Zawiera 65 różnorodnych elementów, w tym podwozie pojazdu o zaokrąglonych krawędziach, koła, które naprawdę się kręcą, 2 elementy przedstawiające okna, figurkę chłopca i psa. Numerowane klocki, które można dopasowywać do odpowiednich klocków z dekoracjami wspierają umiejętność logicznego myślenia i naukę liczenia. Opakowanie zestawu to jednocześnie pudełko do przechowywania, oczywiście w charakterystycznym kształcie klocka LEGO. 

3. Zwierzęta świata

Wykorzystajmy do zabawy figurki zwierząt, którymi można się bawić na kilka sposobów. Pogrupujmy je, dzieląc na zwierzęta domowe i dzikie. Przy tej okazji warto pogłębić wiedzę dzieci poprzez rozmowę o tym gdzie żyją, co jedzą, czy są groźne dla ludzi, itp. Inną formą zabawy dla dzieci młodszych jest losowanie figurki zwierzęcia i pokazanie jak się ono porusza i jakie wydaje odgłosy. Starszym dzieciom można zabawę utrudnić: pokazujemy sposób chodzenia zwierzęcia i wydajemy adekwatne odgłosy, a dziecko musi odnaleźć wśród dostępnych zwierząt właśnie to, które przedstawia opiekun. Zachęćmy naszego przedszkolaka do zamiany ról. Zabawa świetnie stymuluje wyobraźnię i kreatywność, pamięć, rozwija umiejętność ekspresji, wypowiadania się.

Wprowadź dziecko w świat zwierzątek z zestawem LEGO® DUPLO® Leśny park (nr katalogowy 10584). Znajdziesz w nim aż 8 figurek zwierząt: jelenia, łanię, jelonka, niedźwiedzia, niedźwiadka, 2 lisy i wiewiórka, a także 3 figurki ludzików: mamę, tatę i dziecko. Wykorzystując liczne elementy tematyczne będziesz mógł odgrywać różne scenki i łatwo zilustrować przedstawiane wiadomości. Zestaw zawiera samochód, bramę parku, stajenkę, leśną jaskinię, drzewo i zjeżdżalnię, akcesoria: 4 fragmenty ogrodzenia, 4 kwiatki, czajnik i koc piknikowy, a także klocki z nadrukami: znak parku, orzechy, myszy, grzyby i pszczoły.

Zabawę w świecie zwierząt można urozmaicać wykorzystując wiele innych atrakcyjnych zestawów LEGO® DUPLO® np.:

Dookoła świata (nr katalogowy 10805), Zwierzątka domowe (nr katalogowy 10838), Duża farma (nr katalogowy 10525), Moja pierwsza farma (nr katalogowy 10617)

Każda z zabaw klockami LEGO DUPLO, oprócz walorów poznawczych, wspiera rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych i wzmacnia więź z opiekunem. Ponadto, uczy cierpliwości, zdolności kończenia rozpoczętego zadania, dostarcza satysfakcji z osiągniętego sukcesu oraz daje przestrzeń na rozwijanie umiejętności radzenia sobie z porażką.

 

Powiązane artykuły