Karmienie dziecka butelką – podstawowe zasady

Karmienie dziecka butelką

Rodzice karmiący swoje dzieci butelką powinni pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad dotyczących podawania mleka maluszkowi właśnie w ten sposób. W praktyce karmienie noworodka butelką nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Odpowiednia butelka i smoczek

Na początek warto się zaopatrzyć w mniejszą i poręczniejsza butelkę o pojemności ok. 120-150 ml przeznaczoną dla noworodka. Kiedy maluszek podrośnie i zwiększy się jego apetyt, kupmy taką o pojemności powyżej 240 ml. Wybór wzoru czy koloru zależy już od naszych indywidualnych preferencji, warto jednak, aby butelka miała wyraźną miarkę, dzięki której bez problemu odmierzymy zalecaną dla dziecka porcję.

Smoczek do butelki musi być dostosowany do potrzeb dziecka. Najchętniej wybierane są te przypominające brodawkę (tzw. smoczki dynamiczne), niezaburzające naturalnego odruchu ssania maluszka.

Obecnie wielu producentów oferuje również smoczki z zaworem antykolkowym. Butelki antykolkowe sprawiają, że smyk nie połyka powietrza w trakcie posiłku. Innym dobrym rozwiązaniem są smoczki o wolniejszym przepływie (slow flow). Smoczek wymieniajmy zawsze wtedy, gdy zauważymy na nim ślady zużycia lub przynajmniej co trzy miesiące.

Przed karmieniem

Bardzo ważna jest właściwa higiena w trakcie przygotowywania posiłku dla maluszka. Smoczek i butelka powinny być umyte w delikatnym płynie do mycia naczyń i wysterylizowane. Zanim zaczniemy karmienie, umyjmy ręce i zagotujmy świeżą wodę (najlepiej butelkowaną, z atestem dla niemowląt, źródlaną, niskozmineralizowaną).

Mleko przygotujmy według zaleceń producenta i nie rozcieńczajmy lub też nie zagęszczajmy mieszanki. Przed podaniem sprawdźmy temperaturę posiłku, wylewając kilka kropel na przegub dłoni.

Mleko przygotujmy bezpośrednio przed podaniem, nie zostawiajmy również mleka, którego maluszek nie wypił na później. W takich resztkach po kontakcie ze śliną dziecka bardzo szybko namnażają się bakterie mogące powodować biegunkę lub bóle brzuszka u smyka.

W jaki sposób karmić dziecko butelką - pozycja do karmienia

Nigdy nie podawajmy dziecku mleka, gdy maluch leży płasko na podłożu. W ten sposób bardzo łatwo o zakrztuszenie pokarmem. Główka powinna się znajdować nieco wyżej niż klatka piersiowa niemowlaka. Najlepiej wziąć malucha na ręce i ułożyć go wygodnie na przedramieniu. Po karmieniu zadbajmy, aby dziecku się odbiło. W tym celu unieśmy szkraba i oprzyjmy jego główkę na naszym ramieniu.

Ile powinien jeść noworodek a ile starszy smyk?

Kontrolujmy częstotliwość i ilość spożywanej mieszanki. Początkowo karmienie może być jeszcze nie do końca ustabilizowane, jednak z czasem warto ustalić schemat podawania dziecku mleka i unormowany sposób jak prawidłowo karmić dziecko butelką. W ten sposób nie dopuścimy do przekarmienia lub podawania zbyt małych ilości mieszanki i sprawimy, że maluszek będzie spokojniejszy. Dziecko powinno dostawać posiłek mniej więcej co trzy godziny. Narzucony odgórnie schemat nie uwzględnia jednak indywidualnych potrzeb naszej pociechy, dlatego nie powinniśmy się go ściśle trzymać.

Podejdźmy jednak do tego tematu z rozsądkiem i obserwujmy naszego maluszka. Z pewnością na swój własny sposób poinformuje nas o tym, że jest głodny lub też nie ma ochoty na posiłek.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: