8 miesiąc życia dziecka - dużo umiem i rozumiem!

8 miesiąc życia dziecka - dużo umiem i rozumiem!

Ośmiomiesięczne dziecko rozumie naprawdę dużo i coraz skuteczniej porozumiewa się z otaczającym je światem. Umie okazać emocje takie jak radość, złość, niepewność czy niezadowolenie. Wie czego chce i potrafi to już wyrazić. 

Dziecko w ósmym miesiącu życia na obcych nadal reaguje lękiem - głównie dlatego, że bez problemu rozpoznaje twarze i identyfikuje je jako bliskie i nieznajome. Lęk pojawia się także gdy znika mama, nie zdziw się zatem jeśli maluch wybuchnie płaczem, kiedy na chwilę znajdziesz się poza zasięgiem jego wzroku np. wychodząc do kuchni czy łazienki. Z czasem niepewność minie, a wyjście mamy nie będzie powodowało poczucia zagrożenia.

Bardziej świadome dziecko 

Twoje dziecko jest coraz bardziej świadome. Chwyta i wypuszcza przedmioty, a następnie patrzy w jaki sposób spadają, doskonaląc umiejętność przewidywania działania i rezultatu. Maluszek chętnie powraca do tych samych, znajomych zabaw, utrwalając skojarzenie zależności przyczynowo - skutkowej. Coraz lepiej także rozróżnia dźwięki co przekłada się na dużo lepsze rozumienie mowy, kojarzenie słów i ich znaczenia. Wiele niemowląt potrafi już w tym wieku powiązać słowo z konkretnym gestem i np. pomachac rączką słysząc "pa pa..." Twój szkrab z powodzeniem naśladuje ruchy i dźwięki, w celu komunikacji z otoczeniem i zwrócenia na siebie uwagi. 

Bardziej ruchliwe dziecko - kiedy dziecko zaczyna raczkować 

Nie powinno cię zdziwić jeżeli twój maluch zacznie w tym miesiącu raczkować. Osiągnięcie pełnej sprawności w pozycji czworaczej zajmie mu pewnie kilka dni, musisz mieć jednak świadomość, że od tej pory trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy. Twoje dziecko zacznie zwiedzać mieszkanie, nauczy się przechodzenia do siadu klęcznego na piętach a następnie do siadu bokiem, skąd już tylko niewielki krok dzieli je od samodzielnego podciągania do góry i ściągania na siebie różnych przedmiotów. Koniecznie usuń wszelkie małe, niebezpieczne przedmioty, znajdujące się w jego zasięgu. Maluch tylko czeka by je chwycić i włożyć do buzi, co wiąże się z ryzykiem zadławienia.

Ośmiomiesięczne dziecko uwielbia się przemieszczać i nieustannie potrzebuje ruchu. Nie ograniczaj jego przestrzeni do łóżeczka lub kojca, pozwól swobodnie wędrować po mieszkaniu, monitorując i asekurując jego bezpieczeństwo. Raczkowanie niemowląt jest bardzo istotne w ich rozwoju, dzięki raczkowaniu maluszek dowie się więcej o swoim domu i jeszcze lepiej będzie się  rozwijać. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie 

 

Może Cię również zainteresować: