3 miesiąc życia dziecka - zaczynam być ciekawski!

3 miesiąc życia dziecka - zaczynam być ciekawski!

W trzecim miesiącu życia dziecko zaczyna interesować się swoim otoczeniem i stara
z nami porozumiewać. Jest to niezwykle ważny etap w życiu niemowlęcia, reaguje już na naszą obecność, ton głosu i to co do niego mówimy. Do tego pięknie się uśmiecha i to nie tylko wtedy, kiedy świadomie odpowiada na uśmiech.
 

Nasz maluch robi teraz wielkie postępy w rozwoju. Zaczyna być bardziej zainteresowany wszystkim co go otacza i sobą samym. Chętnie bada swoje rączki, ogląda i z zapałem wkłada je do buzi, a w jego ruchach widoczna jest większa zamiarowość. Dziecko wykonuje już znacznie więcej ruchów, częściej prostuje tułów i zapiera się nóżkami o podłoże. Kiedy przechodzisz obok, powiedzie za tobą wzrokiem. 

Coraz silniejsze! 

Twoja pociecha jest teraz znacznie silniejsza. Zauważysz to w większej stabilności podczas leżenia na plecach, kiedy maluch potrafi już oderwać obie ręce od podłoża, unieść nóżki a nawet nimi wymachiwać. Położony na brzuszku, utrzymuje głowę przez kilka do kilkunastu sekund i próbuje utrzymać równowagę. 

Obserwując trzymiesięczne niemowlę zauważysz, że lubi powtarzać różne czynności i ciągle uczy się nowych. Pod koniec trzeciego miesiąca potrafi leżąc na plecach utrzymać głowę na środku, a chwycone za rączki przy próbie podciągnięcia do siadu, będzie ją w stanie unieść do góry. Złapane pod paszki i postawione na nóżkach zegnie je, ale nie będzie ich już przekładać w "chodzie automatycznym". 

Na co należy zwrócić uwagę u dziecka 

Pod koniec trzeciego miesiąca życia warto zweryfikować postępy w rozwoju. Co nas może zaniepokoić? Przede wszystkim brak prób kontroli trzymania główki, ponieważ powinno ono osiągnąć już ułożenie głowy w osi tj. w linii pośrodkowej ciała. Dziecko powinno także wkładać do buzi obie piąstki. Jeżeli jest to tylko jedna dłoń, podczas gdy druga leży nieruchomo, mamy powody do niepokoju. Trzymiesięczne niemowlę powinno unosić główkę w leżeniu na brzuchu, wyraźnie interesować się otoczeniem i reagować na dźwięk. 

Brak postępów ruchowych, zbyt słabe trzymanie główki czy niedostatecznie wyraźne reakcje na dźwięk, powinniśmy omówić z pediatrą. Wcześnie wychwycone nieprawidłowości, odpowiednia profilaktyka i rehabilitacja, pozwolą sprawnie wyćwiczyć prawidłowe umiejętności i zapobiec problemom w przyszłości. 

W trzecim miesiącu życia dziecka można pomyśleć o zabawie na macie i wiszących zabawkach. Maluszek zachwycony będzie kolorami i ruchem przedmiotów, chętnie spróbuje wyciągnąć po nie rączki i z fascynacją będzie się im przyglądał. W tym samym czasie możemy wybrać się z maluszkiem na basen. Bezpieczna zabawa w wodzie przysporzy wam niespodziewanie wiele radości. 

Oprac. Ewelina Wojtunik

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Może Cię również zainteresować: