Jaki kubek do nauki picia wybrać dla dziecka? 5 propozycji

Jaki kubek do nauki picia wybrać? Czym kierować się przy zakupie?Zakup kubka do nauki picia dla niemowlaka jest jednym ze sposobów na eliminację butelki i wypracowanie u szkraba nowych nawyków. Na pewnym etapie rozwoju dziecko powinno nauczyć się samo przechylać naczynie i pić z niego bez zachłyśnięcia. Zanim jednak opanuje tę sztukę, potrzebuje kubeczka, który w bezpieczny sposób oswoi go z unoszeniem i przykładaniem do ust przedmiotu. Poniżej przedstawiamy 5 produktów, które mogą w tym pomóc.

Czym powinien charakteryzować się dobry kubek do nauki picia?

Kubek do nauki samodzielnego picia musi być przede wszystkim bezpieczny – maluszek może nie koordynować w pełni swoich ruchów, dlatego istnieje możliwość, że kubek przez przypadek wypadnie mu z rąk. Z tego powodu przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań.

 • Czy kubek jest wykonany z odpowiednich, dobrej jakości materiałów oraz czy nie posiada żadnych ostrych krawędzi, np. w okolicy zakrętki? Powierzchnia powinna być gładka, ponieważ smyk najpewniej będzie chciał ją całą zbadać przy pomocy rączek lub buzi.
 • Czy kubek jest adekwatny do wieku dziecka? Jeśli szukamy kubka dla niemowlęcia, dobrze zadbać o taki z uchwytami po bokach – dzięki nim maluszek będzie miał okazję usprawnić motorykę małą. Kubki bez uchwytów nadadzą się dla większych smyków.
 • Czy kubek jest szczelny? Najpewniej nieraz wypadnie dziecku z rąk, dobrze więc zawczasu zadbać o solidną zakrętkę i trwały materiał, który nawet przy uderzeniu o podłogę nie pęknie.
 • Czy kubek ma odpowiednio szeroki otwór? Maluszek może być przyzwyczajony do łapczywego ssania, dlatego początkowo może próbować pić dużymi łykami. Warto więc zadbać o taki kubek, który podczas nauki picia zapobiegnie ewentualnemu zachłyśnięciu się. Dobrym pomysłem może być też kubek ze słomką – w takim przypadku dziecko nie ma jak łykać naraz dużych ilości, ma za to możliwość spokojnego i powolnego picia.

Oprócz popularnych kubków ze słomką czy tzw. kubków niekapków, można zdecydować się na mniej znane alternatywy, np. otwarte kubki Doidy Cup. Produkt jest wyprofilowany tak, aby maluchowi łatwo było go przechylić. Taki kubek można stosować już w trzecim miesiącu życia dziecka np. do karmienia niemowlęcia mlekiem mamy podczas jej nieobecności. Na jego zakup najczęściej decydują się jednak rodzice nieco starszych maluchów, które podejmują już próby samodzielnego picia.

Kubków Doidy Cup nie ma w poniższym rankingu, ponieważ postanowiliśmy porównać wyłącznie zamknięte kubki, a modele Doidy Cup potraktowaliśmy jako osobną kategorię.

Zamknięty kubek do nauki picia. Ranking TOP 5 produktów

 1. Philips Avent, kubek z giętką słomką, fioletowy
 • Celem kubka jest usprawnienie nauki samodzielnego picia za pomocą specjalnej, wygiętej słomki. Dzięki niej dziecko powinno wypić wszystko do końca.
 • Odchylana pokrywka ma za zadanie zapobiec ewentualnemu przeciekowi płynów, a mała liczba części, z których składa się kubek, pozwala na prosty demontaż i szybkie wyczyszczenie.
 1. B. Box, innowacyjny kubek niekapek, ananasowy
 • Kubek zawiera specjalną, obciążoną u dołu słomkę, dzięki której maluch powinien wypić napój do ostatniej kropli – słomka porusza się bowiem wraz z płynem, co sprawia, że dziecko nie musi przechylać nienaturalnie kubka.
 • Bidon nada się do picia niemal w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i w żłobku, przedszkolu czy podczas spaceru – dziecko może go przechylić do góry nogami, nie martwiąc się o rozlanie zawartości.
 1. Tum Tum, Weany, Miś, kubek z rurką
 • Ten uroczy kubeczek powinien przypaść do gustu każdemu maluchowi – na zakrętce znajduje się głowa uśmiechniętego misia, zachęcająca do nauki picia.
 • Rurka wewnątrz kubka porusza się wraz z płynem, co powinno ułatwić dziecku picie.
 • Pełne rączki kubka mają za zadanie usprawnić trzymanie i wspomóc malucha w nauce pewnego uchwytu
 1. Chicco, pierwszy kubek treningowy z miękkim ustnikiem, różowy
 • Ten kubek powinien doskonale sprawdzić się w sytuacji, gdy dziecko niedawno przestało pić z butelki lub piersi mamy. Ma specjalny, silikonowy ustnik, który maluszek może ssać i nadgryzać.
 • Zawór antykolkowy ma za zadanie zapobiec połykaniu powietrza, a więc uchronić smyka przed bólem brzuszka.
 • Specjalne rączki mogą wspomóc rozwój motoryki małej u szkraba. Kiedy maluszek będzie już pewnie chwytał kubek, uchwyty można zdjąć.
 1. Canpol Babies, innowacyjny kubek ze składaną rurką silikonową
 • Ostatni prezentowany kubek do nauki picia ma silikonową słomkę, którą da się złożyć, jeśli wolimy, aby maluch pił z naczynia bez jej pomocy.
 • Rurka ma na końcu odważnik, który ma wspomóc maluszka w wypiciu całego płynu.
 • Ponieważ kubek jest przezroczysty, można łatwo kontrolować ilość wlewanego napoju.

Kubeczek ze słomką czy bidon może towarzyszyć maluchowi jeszcze długo po tym, gdy ten opanuje naukę picia i będzie umiał samodzielnie korzystać z naczyń. Warto więc zdecydować się na wytrzymały produkt, który nie zniszczy się przez uderzenie o podłogę. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kubek do nauki picia będzie najlepszy dla dziecka, warto skonsultować decyzję ze specjalistą, np. pediatrą.

Opracowała: Urszula Żupnik

Porady powiązane