Z przygód krasnala Hałabały

Indeks: 6014627

Napisz recenzję i oceń
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

– Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? - pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszystkiego dowiedzieli. – Owszem, wymyśliłam - mówię. - Siadajcie i posłuchajcie: "Był sobie raz krasnal... " Tak zaczyna się baśń o krasnalu Hałabale, który już od 1936 roku zabawia polskie dzieci. W tym wydaniu wracamy do niezapomnianych ilustracji wybitnego artysty Zdzisława Witwickiego.

Lucyna Krzemieniecka (ur. w 1907, zm. w 1955) - autorka książek dla dzieci, poetka. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1926 roku na łamach pisma "Głos Prawdy". Była związana z grupa literacką Kwadryga. Współpracowała z redakcjami pism dla dzieci: "Świerszczyk", "Płomyk", "Płomyczek", a także z Teatrem "Baj" i Polskim Radiem. Laureatka Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdzisław Witwicki (ur. w 1921) - wybitny malarz i rysownik. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, aby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia". Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m. in. "Malowany ul" Adama Bahdaja, serię o wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej, "Pimsa, którego nie ma" Joanny Papuzińskiej, "Zimę z białym niedźwiedziem" Heleny Bechlerowej i oczywiście "Z przygód krasnala Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej. Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m. in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) oraz Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). W Przedszkolu nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie, którego jest patronem, mieści się stała ekspozycja prac artysty.

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję

Jeszcze nikt nie dodał recenzji tego produktu