Lody w diecie małego dziecka

Lody w diecie małego dziecka - czy można je podawać?Śmietankowe, czekoladowe i owocowe, włoskie i gałkowe, sorbety, na patyku. Któż z nas nie doceni smaku lodów oraz orzeźwienia w gorący wiosenny i letni dzień. Czy słusznie plasują się w czołówce ulubionych letnich deserów dorosłych i przede wszystkim dzieci? Od kiedy wprowadzać je do diety maluchów? Na co zwracać uwagę, kupując te smakołyki i które wybierać?

Lody – zdrowa alternatywa dla słodyczy czy wilk w owczej skórze?

Odpowiedź na pytanie czy lody są zdrowe leży jak zwykle w połowie drogi. Lody, szczególnie te na bazie nabiału, są źródłem białka, wapnia oraz witamin z grupy B, ale zawierają dużo białego cukru, co zmniejsza korzyści z ich spożycia. Mogą też podnosić poziom cholesterolu. Zdrowszą opcją są sorbety, czyli lody na bazie owoców i wody, które dzięki zawartości naturalnego cukru w owocach są mniej dosładzane, stanowią też dobre rozwiązanie dla osób uczulonych na białko mleka krowiego.

Niewątpliwie bardziej korzystne dla zdrowia naszego i naszych dzieci będzie sięgnięcie po loda niż po batonika czy chipsy, kieruj się jednak rozsądkiem i umiarem. Lody, szczególnie te pakowane, kupowane w sklepach zawierają substancje konserwujące, polepszacze smaku, barwniki, co z pewnością nie przemawia na ich korzyść. Dodatkowo, kupując mrożony produkt, musimy być pewni, że lody np. w transporcie nie były nawet lekko rozmrożone, a potem ponownie włożone do chłodni, gdyż spożycie takiego produktu to prosta droga do zatrucia pokarmowego!

Kiedy podawać dziecku lody?

Specjaliści są zgodni – lody w diecie dziecka tak, ale nie wcześniej niż po ukończeniu 2. roku życia. Dlaczego? Przede wszystkim dzieci poniżej drugiego roku życia są najbardziej podatne na alergie pokarmowe, szczególnie na mleko krowie, poza tym maluchowi ciężko jest opanować trudną sztukę jedzenia zimnych deserów, często gryzie i połyka duże kawałki lodów. Dwulatek radzi sobie dużo lepiej z samodzielnym ich spożyciem, a ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na białko mleka krowiego jest w tym wieku niskie.

Odpowiedź na pytanie, jak często i ile lodów podawać dziecku jest prosta – bez przesady! Gałka zimnego rarytasu raz na jakiś czas zupełnie wystarczy. Niech będzie to forma deseru (najlepiej jeden ze składników obok owoców itp.), czyli jeden z pięciu posiłków, a nie przekąska – kształtujesz tym samym w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe.

Wiem, co jem – przygotuj domowe lody dla dzieci!

Kompromisem między smakiem i przyjemnością z jedzenia lodów a zdrowiem i bezpieczeństwem jest przygotowanie ich we własnym domu. I uwaga! Wcale nie potrzebujesz dużo czasu i specjalnych urządzeń itp. Aby przygotować lody, miej pod ręką pojemniki po jogurtach, blender, ewentualnie patyczki oraz produkty spożywcze. Sorbety to nic innego jak zmiksowane owoce, np. banan i maliny włożone do pojemniczka i lekko zmrożone. Popularne sopelki stworzysz, mrożąc domowej roboty soki lub kompoty. Lody mleczne przygotujesz na bazie jogurtu naturalnego i owoców, możesz również użyć jogurtu sojowego. Proste? Oczywiście!

I na koniec...

5 przykazań smakosza lodów:

 • Kupując lody, zwracaj uwagę na to, jak wygląda opakowanie, czy zawartość nie jest wgnieciona, a opakowanie oszronione – może to świadczyć o tym, że produkt był rozmrożony i ponownie zamrożony.
 • Czytaj etykiety – wybieraj lody o naturalnym składzie bez konserwantów, sprawdzaj termin przydatności.
 • Kupując lody gałkowe lub włoskie, wybieraj sprawdzone lodziarnie – wystrzegaj się obwoźnych sprzedawców oraz małych budek, w których trudno o higienę.
 • Sięgaj raczej po lody naturalne, a więc śmietankowe, czekoladowe, owocowe sorbety – unikaj bitej śmietany, słodkich polew czy wymyślnych smaków lodów – z pewnością nie są one dziełem natury!
 • Nie podawaj lodów zgrzanemu dziecku, nie są one również dobrym pomysłem na schłodzenie organizmu przy gorączce! Będą jednak ratunkiem na zapalenie migdałków czy zakażenie gardła wywołane paciorkowcami – one nie lubią niskiej temperatury!

 • Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)

   

  Słowa kluczowe: czy można podawać lody małym dzieciom, lody w diecie dziecka, lody dla dzieci, czy lody są zdrowe

  Powiązane artykuły