Kiedy i jak zatrzymać laktację?

Kiedy i jak zatrzymać laktację

Kiedy i jak zatrzymać laktację?

Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Również mamy mają różne plany i cele, które planują realizować po porodzie. Jeśli zastanawiasz się zatem, kiedy zatrzymać laktację, oraz szukasz jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie, czeka Cię rozczarowanie. Nie ma bowiem określonego terminu, w którym powinien rozpocząć się ten proces. Chętnie podzielimy się za to wskazówkami, które pomogą Ci ograniczyć produkcję mleka i sprawnie odstawić dziecko od piersi.

Powody, dla których kobieta może chcieć zakończyć karmienie piersią

 • Chcesz wrócić do pracy lub na uczelnię.
 • Dziecko nie najada się Twoim mlekiem.
 • Rozpoczynasz leczenie przy pomocy środków farmakologicznych, które mogą przenikać do mleka i być toksyczne dla maleństwa.
 • Masz dość niewygód związanych z karmieniem.
 • Dziecko ma problemy ze ssaniem i oboje się męczycie.
 • Twoje maleństwo straciło zainteresowanie karmieniem piersią.
 • Przestrzegasz norm kulturowych i praktyk społecznych, które decydują o tym, w jakim wieku przestać karmić piersią.
 • Próbujesz zajść w ciążę. Karmienie piersią może to utrudniać.

Kiedy jest odpowiedni moment na to, aby zatrzymać laktację z perspektywy dziecka?

Jak widać, na to, kiedy postawisz zatrzymać laktację, może wpływać wiele czynników związanych np. z twoją karierą zawodową. Jeżeli jednak mielibyśmy brać pod uwagę jedynie dobro malucha, powinnaś go karmić piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy jego życia. Półroczne dzieci zaczynają potrzebować więcej składników odżywczych, niż jest im stanie dostarczyć jedynie mleko matki. To dobry czas, aby zacząć wprowadzać do diety maluszka inne pokarmy. Jeżeli jego jadłospis będzie rozszerzany prawidłowo, naturalne odstawienie go od piersi powinno być znacznie prostsze. Niemowlak (czyli maleństwo młodsze niż 12 miesięcy) do prawidłowego rozwoju wciąż potrzebuje jednak mleka mamy. Jeśli postanowisz zatem zaprzestać karmienia piersią, zanim maluch skończy rok, niezbędne będzie mleko modyfikowane. U starszych dzieci nie jest to konieczne.

Jak zatrzymać laktację naturalnie?

Odzwyczajanie dziecka od mleka matki staje się łatwiejsze, gdy robi się to stopniowo. Ponieważ produkcja mleka zależy od tego, jak często karmisz dziecko, staraj się ją spowalniać. Pomoże Ci w tym 5 poniższych metod:

 • Zacznij od wydłużania przerw między jednym karmieniem a drugim.
 • Skracaj czas karmienia.
 • Dostarczaj dziecku coraz więcej wartości odżywczych za pomocą pokarmów stałych.
 • Zakończ nocne karmienia. Maluch nie powinien zasypiać przy piersi.
 • Gdy dziecko żąda karmienia piersią, odwracaj jego uwagę – proponuj zabawę, podawaj butelkę lub kubek z wodą

Pamiętaj też, że karmienie piersią jest dla dziecka czymś więcej niż tylko posiłkiem. W tym czasie buduje się także jego więź z matką. Tulony do piersi maluch czuje się bezpieczny i kochany. Dlatego gdy postanowisz odstawić good piersi, zapewniaj mu dużo bliskości i czułości. Unikaj też tego typu zmian, gdy dziecko przechodzi skok rozwojowy, jest przeziębione lub zestresowane innymi czynnikami (nowa opiekunka, pójście do żłobka, ząbkowanie, przeprowadzka itd.). Jeśli pierwsza próba odstawienia od piersi nie powiodła się, należy odczekać jakiś czas i spróbować ponownie.

Jak złagodzić ból w piersiach podczas zatrzymywania laktacji

Liście kapusty

Schłodzone liście kapusty umieszczone w staniku mogą złagodzić ból spowodowany obrzękiem. Przechowuj w lodówce umyte i osuszone świeże liście kapusty. Przed włożeniem ich do stanika zmiażdż żyłki kapusty wałkiem do ciasta lub ostrożnie ponacinaj je nożem. Włóż liście do stanika i pozostaw na 20–30 minut. Powtarzaj zabieg do 4 razy w ciągu doby, aż obrzęk się zmniejszy.

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie sprawią, że obrzęk zniknie, ale mogą zmniejszyć związany z nim ból. Ibuprofen to jeden z leków, który możesz wypróbować. Ma właściwości przeciwzapalne, więc powinien przynieść Ci ulgę.

Zimne okłady

Zimne kompresy działają podobnie jak liście kapusty – pomagając zmniejszyć obrzęk i towarzyszący mu ból. Mogą być stosowane razem z lekami przeciwbólowymi.

Czego należy unikać w okresie zatrzymywania laktacji?

Noszenia zbyt ciasnych staników i przewiązywania piersi bandażami. Nie pomoże to w żadne sposób w zmniejszeniu produkcji mleka. Może jedynie nasilić obrzęk i zwiększyć ryzyko wystąpienia zapalenia sutka.

Intensywnego odciągania pokarmu. Gdy zaczniesz zmniejszać liczbę karmień, Twoje ciało nie od razu dostosuje się do tej zmiany. W efekcie piersi będą pełne i obrzmiałe, dopóki organizm nie zinterpretuje tego jako sygnał do zmniejszenia produkcji mleka. Dlatego jeśli już musisz odciągać pokarm, ściągaj tylko odrobinę.

Masowania piersi. Im więcej stymulacji otrzymają twoje piersi, tym więcej mleka twoje ciało będzie chciało wyprodukować. A przecież jest to dokładnie odwrotność tego, co chcesz osiągnąć. Dlatego staraj się ich raczej nie dotykać i nie masować.

Jak zatrzymać laktację farmakologicznie? Kiedy jest to wskazane?

Środki farmakologiczne mogą pomóc Ci szybciej zakończyć laktację, gdy jest to wskazane, np. w sytuacji, gdy zachorujesz albo będziesz zmuszona na trochę wyjechać i zostawić malca pod opieką kogoś innego. Mogą to być np. tabletki antykoncepcyjne.

Jeśli zażywałaś pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz przepisał środki zawierające tylko progestagen. Wynika to z faktu, że preparaty antykoncepcyjne oparte na estrogenach są powiązane z niską podażą mleka u matek karmiących. Jeśli zatrzymanie laktacji nie przebiega u ciebie tak szybko, jakbyś chciała, dobrym pomysłem może być przejście na antykoncepcję na bazie estrogenu, aby przyspieszyć ten proces. Należy jednak pamiętać, że proces ten musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Poza tym istnieją różne domowe sposoby na zatrzymanie laktacji. Należą do nich:

 • Herbatki z szałwii. Szałwia pomaga zatrzymać laktację, ponieważ zawiera naturalną formę estrogenu. Jeśli masz już suszoną szałwię w spiżarni, możesz jej użyć, po prostu zaparzając łyżeczkę ziół w filiżance gorącej wody przez około 15 minut. Pij jedną filiżankę herbaty szałwiowej co 6 godzin. Jeśli napar wydaje Ci się gorzki, dodaj trochę miodu, cukru lub wybranego środka słodzącego, aby była smaczniejsza.
 • Podobnie działa herbata z mięty. Można stosować ją również w formie okładów na piersi.

Pamiętaj jednak, że zarówno dla dziecka, jak i dla matki najlepsze jest naturalne, stopniowe zaprzestawanie karmienia piersią. Wówczas oboje macie czas na przyzwyczajenie się i pogodzenie się z nową sytuacją.

Oprac. Anna Dobiecka

Konsultacja specjalistyczna: Zuzanna Kłos, dietetyk dziecięcy, certyfikowany promotor karmienia piersią, konsultant laktacyjny

Porady powiązane