4 miesiąc życia dziecka - lubię poznawać świat!

4 miesiąc życia dziecka - lubię poznawać świat!

Twoje dziecko szybko rośnie, a w czwartym miesiącu życia podwaja zwykle masę urodzeniową. Robi teraz duże postępy w rozwoju motorycznym, mniej śpi i przejawia pierwsze oznaki zainteresowania otoczeniem. Będzie to dla was bardzo ważny czas - zabawy i poznawania świata.

Twój maluch nie jest już tylko leżącym niemowlęciem. Rozpoznaje domowników i ma naprawdę wiele energii do zabawy i poznawania świata. Rozgląda się, powtarza wydawane przez siebie dźwięki, a nawet głośno się śmieje. Jest teraz ciekaw wszystkiego i uważnie obserwuje otoczenie. 

Wzmożona aktywność maluszka 

Czwarty miesiąc życia charakteryzuje potrzeba znacznie większej aktywności fizycznej dziecka. Twoje dziecko jest teraz silniejsze i szybko robi postępy w rozwoju motorycznym. Trzymane pionowo czy położone na brzuszku mocno trzyma główkę i samodzielnie ją unosi. Potrafi też oprzeć się na dłoniach prężąc nóżki i wykonując "kołyskę". Posadzone ze stabilnym podparciem plecków nie przewraca się, próbuje też obrócić się z pleców na bok i z powrotem. 

W czwartym miesiącu niemowlę staje się co raz silniejsze. Potrafi wyprostować nóżki i odpychać się nimi, rozkłada także rączki aby ćwiczyć nimi machanie. Z ciekawością przygląda się chwyconym przez siebie przedmiotom, manipuluje nimi i chętnie wkłada do buzi. Nie potrafi jeszcze utrzymać dwóch jednocześnie, jeśli zabawka znudzi się a zainteresuje je druga, porzuca tę trzymaną i przechodzi do kolejne aby dokładniej ją zbadać.

Zabawa dziecka w 4 miesiącu życia 

Twoje dziecko uwielbia się bawić. Niedawno odkryło, że potrafi się śmiać - od tego momentu jego głośny, radosny śmiech gościł będzie regularnie, na przemian z okrzykami od wysokich do niskich tonów, którymi maluch komunikuje się i uczy mowy. Wie już także, że krzyk przywołuje mamę i stosuje tę wiedzę w praktyce.

Bawcie się teraz jak najwięcej. Do tego celu przyda się mata edukacyjna z małym lusterkiem. Powinna być wykonana z różnych ciekawych materiałów i dobrze jeśli wydaje ciekawe dźwięki, które zaciekawią leżącego na brzuchu maluszka. Zabawa z dźwiękami stymuluje słuch dziecka, pamiętaj jednak o tym, by nie były zbyt głośne i męczące. Przydadzą się tradycyjne grzechotki i dzwoneczki. Jeśli dziecko nie reaguje na głośny dźwięk, warto porozmawiać z lekarzem.

Twoja pociecha szybko się teraz uczy i zapamiętuje otaczający świat. Opowiadaj mu jak najwięcej o tym co robicie i co widzicie. Pokazuj do czego służą przedmioty, których używacie do codziennych czynności i zabawy, to wspomoże także rozwój motoryczny dziecka. Staraj się mówić wyraźnie, normalnie, bez zniekształcania i zdrabniania wyrazów.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

 

Może Cię również zainteresować: