30 miesiąc życia dziecka - Nieśmiałe dziecko jak mu pomóc

30 miesiąc życia dziecka - Nieśmiałe dziecko jak mu pomóc30-miesięczne dziecko jest już bardzo sprawne ruchowo.

Jego paluszki bez problemu radzą sobie z trzymaniem kredki i wprawnym rysowaniem pierwszych kresek i kółek. Maluch coraz sprawniej się też ubiera. Potrafi sam założyć buciki i zapiąć suwak.

Dwa i pół roku życia dziecka jest dobrym momentem, aby – poprzez zabawę – rozbudzać w nim kreatywne myślenie. Lepcie razem figurki z plasteliny, róbcie ludziki z kasztanów, zbudujcie zamek z pudełek po butach. Wbrew pozorom, dziecko chętnie podchwyci wszelkie atrakcje bez udziału gotowych zabawek. Pamiętajcie przy tym, aby go nie krytykować, gdy nie wyjdzie mu piesek z kasztanów. Chwalcie za każdy samodzielny pomysł i pozwalajcie decydować, który miś w zabawie ma zostać tatą oraz którędy pojedzie pociąg z poduszek.

W tym okresie życia daje się we znaki nieśmiałość u dziecka, bowiem dziecko jest bardzo wstydliwe. Rodzice chętnie pochwaliliby się jego nowymi umiejętnościami, jednak on woli „występować” przed bliskimi. Potrafi już naprawdę wiele! Zadeklamuje krótką rymowankę, zatańczy, powygłupia się i rozśmieszy swoją „widownię” do łez.

Nie lubi jednak działać na komendę. Bunt dwulatka jeszcze trwa i maluch uparcie ignoruje nakazy i zakazy. Dlatego, aby uzyskać dobry kontakt z dzieckiem, rób to bardziej przez zachętę oraz wydawanie prostych poleceń. Dwuipółlatek z reguły kwapi się do pomocy domowej i bardzo potrzebuje waszej aprobaty, pochwał i zrozumienia. 

Czasami zdarza się, że w tym wieku dziecko chwilowo cofa się w zakresie zdobytych umiejętności. Domaga się karmienia łyżeczką, smoczka, usypiania. Zdarza się tak najczęściej, gdy w rodzinie pojawi się... noworodek. Wasz dwuipółletni szkrab jest po prostu zazdrosny i w ten sposób dziecko domaga się uwagi rodziców. Starajcie się oswajać go z młodszym rodzeństwem. Zachęcajcie go do drobnej pomocy przy nim i cierpliwie poczekajcie, aż jego miłość do braciszka czy siostrzyczki umocni się. 

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Może Cię również zainteresować: