33 miesiąc życia dziecka - Jak przygotować dziecko do przedszkola

33 miesiąc życia dziecka - Jak przygotować dziecko do przedszkola

Twój maluszek zbliża się nieuchronnie do chwili gdy osiągnie wiek przedszkolny. Jest więc w idealnym momencie, aby przygotować go do tego ważnego wydarzenia.

33 miesiąc życia dziecka - Czas na przedszkole!

Aby przygotować dziecko do przedszkola zabieraj go jak najczęściej w miejsca, gdzie są inne dzieci. Na plac zabaw, do piaskownicy, do centrum zabaw, na plażę... obserwuj, jak zachowuje się w grupie i... pomalutku odpuszczaj ciągłe kontrolowanie. Możesz usiąść na ławce i obserwować, jak bawi się z dziećmi.

Interweniuj w momentach naprawdę trudnych, kiedy wybucha prawdziwa awantura i krzyk. W innych sytuacjach nie ingeruj w zabawę maluchów, nawet, jeśli wyda ci się ona „dziwna”. Dzieci nie zawsze mają chęć bawić się wymyślnymi zabawkami. Lepienie własnymi rączkami brył z mokrego piasku może okazać o wiele bardziej interesującym zajęciem, niż robienie babek z piasku przy pomocy plastykowych foremek.

Twoje dziecko nabywa umiejętności społecznych poprzez zabawę w grupie. To długi proces. Nie musicie i nie powinniście powtarzać mu na okrągło, jak ma postępować. Pozwólcie mu reagować adekwatnie do tego, co czuje i wkraczajcie do akcji, kiedy naprawdę trzeba.

33 miesiąc życia dziecka – o czym należy szczególnie pamiętać?

Przed pójściem malca do przedszkolna ważne jest, aby kontrolował już swoje potrzeby fizjologiczne i potrafił samodzielne jeść. Warto, wraz z pediatrą, uzupełnić kalendarz szczepień zarówno obowiązkowy, jak i zalecany. Miksowanie jedzenia dla dziecka jest już niepotrzebne, bo 33-miesięczny malec potrafi świetnie radzić sobie z większymi kawałkami. Pilnuj natomiast, aby potrawy nie były zbyt tłuste, pikantne czy przesłodzone. Mają być po prostu zdrowe.

Dziecko w tym wieku staje się coraz bardziej samodzielne i kreatywne. Wbrew pozorom chętnie wykona proste polecenia, o ile nie będziesz na nie krzyczeć i przestaniesz być krytyczna. Pamiętaj aby za każdym razem, kiedy twój skarb pomoże ci w kuchni, pochwalić go!

Pomóż mu stawać się pewnym siebie małym człowiekiem. W tym czasie akceptacja, a przede wszystkim bezwarunkowa miłość rodziców – są dla niego najważniejsze.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.

Powiązane artykuły