15 pomysłów na prezent na Dzień Dziecka. Ranking prezentowy w trzech kategoriach wiekowych

15 pomysłów na prezent na Dzień Dziecka. Ranking prezentowy w trzech kategoriach wiekowychNie każdy pomysł na prezent na Dzień Dziecka jest trafiony. Pokoje maluchów najczęściej pękają w szwach od pluszaków, lalek i samochodzików, dlatego nie wystarczy po prostu wejść do sklepu z zabawkami, by znaleźć trafiony upominek. Proponujemy zatem, aby wykorzystać tę okazję do sprezentowania smykowi czegoś, co nie tylko da mu radość, ale przy okazji sprawi, że poćwiczy jakąś umiejętność albo dowie się czegoś nowego o otaczającym go świecie. Oto 15 tego typu prezentów dla przedszkolaka, ucznia i dorastającego dziecka.

Co kupić smykowi z okazji Dnia Dziecka? 10 pomysłów na ciekawy upominek

Repertuar pomysłów na prezent na Dzień Dziecka jest ogromny, ale na poniższy ranking składają się głównie wartościowe książki, a także gry oraz zabawki edukacyjne. Nie jest to kwestia przypadku. W ciągu roku nie brakuje okazji do wręczania prezentów, a Boże Narodzenie czy urodziny to doskonały moment na realizację dziecięcych zachcianek. Tymczasem prezenty na Dzień Dziecka najczęściej są niespodzianką. Czemu nie miała by być to zatem rzecz, dzięki której smyk poćwiczy umiejętność logicznego myślenia czy spostrzegawczość albo wzbogaci swoją wiedzę? Na rynku szczęśliwie nie brakuje tego typu artykułów dla dzieci, czego dowodem jest poniższy ranking. Dzieli się on na trzy kategorie wiekowe i gromadzi zarówno podarunki dla przedszkolaków, jak i uczniów niższych klas szkoły podstawowej oraz nastolatków.

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka dla przedszkolaka

 1. Lisciani, Carotina, Pory roku i czas, Puzzle edukacyjne
 • Nieskomplikowana łamigłówka edukacyjna, która może być pomocna podczas nauki nazw miesięcy czy dni tygodnia. Dzięki układance dziecko będzie również miało możliwość dowiedzieć się, jak odczytywać godzinę z tarczy zegara.
 • Poza planszami przedstawiającymi tarczę zegara, następujące po sobie miesiące oraz wszystkie dni tygodnia w zestawie znajdują się także proste puzzle, z których dziecko może ułożyć obrazki prezentujące cztery pory roku.
 • Zestaw przeznaczony jest dla tych dzieci, które jeszcze nie znają podstawowych zagadnień dotyczących upływu czasu. Estetycznie wykonany i bardzo kolorowy, powinien być dużą pomocą dla rodziców.
 1. Opowiem Ci, mamo. Co robią dinozaury
 • Wspaniale ilustrowane książka o dinozaurach autorstwa Emilii Dziubak. Może być świetnym prezentem dla każdego malucha zafascynowanego prehistorycznymi gadami.
 • Bohaterem „Co robią dinozaury” jest jaskiniowiec Kudłacz, który dzięki przypadkowo znalezionemu wehikułowi czasu trafia do ery, gdy Ziemią władały wielkie gady. Podczas swojej wędrówki Kudłacz spotyka mnóstwo dinozaurów, żyjących w różnych okresach geologicznych. Jako że jest bardzo komunikatywnym jaskiniowcem, ze wszystkich sił stara się porozumieć z napotkanymi zwierzętami. Robi to za pomocą obrazów. Taka forma komunikacji jest nie tylko wygodna dla Kudłacza, ale przede wszystkim odpowiednia dla dziecięcych czytelników, którzy mogą dzięki temu opisywać przygody dzielnego jaskiniowca własnymi słowami.
 • Książka jest jednak wspaniale ilustrowaną przygodą, dzięki której maluchy mogą poznać nowe gatunki dinozaurów, dowiedzieć się, na czym polega ewolucja, lub rozwiązać proste zagadki logiczne. To idealny prezent dla małych miłośników prehistorii.
 1. Kapitan Nauka. Domino. Alfabet
 • Bardzo proste domino, które może pomóc dziecku w nauce alfabetu.
 • Domino składa się z 24 elementów. Podobnie jak w tradycyjnej grze, tak i tutaj na każdej płytce znajdują się dwa pola. Różnica polega na tym, że w tej wersji jedno pole zawiera obrazek, a drugie literkę. Zadaniem małego gracza jest takie układanie poszczególnych płytek, aby każdy obrazek stykał się z odpowiednią literką – wąż z „W”, ser z „S”, ananas z „A” itd.
 • „Domino. Alfabet” jest bardzo prostą zabawką edukacyjną, dzięki której dzieci mogą nie tylko szybciej nauczyć się alfabetu, ale również poćwiczyć spostrzegawczość czy zdolność planowania.
 1. SES Creative, Zestaw kreatywny – Już umiem wycinać
 • • Zestaw kreatywny przeznaczony dla najmłodszych, który może pomóc w nauce wycinania, a w szerszej perspektywie – w rozwoju małej motoryki oraz koordynacji ruchowo-wzrokowej.
 • • W skład zestawu wchodzi 16 różnokolorowych arkuszy zawierających wzory do wycięcia o zróżnicowanym poziomie trudności, a także lekkie, bezpieczne i plastikowe nożyczki.
 • • Zestaw jest przeznaczony dla tych dzieci, które nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej koordynacji oko–ręka i które dopiero uczą się korzystać się nożyczek.
 1. LEGO DUPLO, Zwierzątka hodowlane, 10870
 • Zestaw LEGO DUPLO zawiera figurki czterech zwierzątek – cielęcia, kota, kury i prosięcia – oraz dodatkowe elementy: kurnik, korytko, wiaderko, kwiatek, szpadel i wiązkę słomy.
 • Dzięki zestawowi dziecko może bawić się w hodowcę i opiekować swoimi zwierzątkami – karmić je, ukrywać przed niebezpieczeństwami i wymyślać swoje własne przygody związane z życiem na farmie.
 • Zestaw przeznaczony jest dla najmłodszych miłośników zwierząt. Jego poszczególne elementy są tak skonstruowane, aby były wygodne do chwytania dla małych rączek. Dzięki „Zwierzątkom hodowlanym” dziecko może nie tylko świetnie się bawić, ale także rozwijać małą motorykę.

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka dla ucznia

 1. Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe
 • Bardzo ładnie wydana książka autorstwa Bena Brooksa, która zawiera 100 krótkich, inspirujących biografii artystów, sportowców i wielu innych postaci. Tym, co łączy wszystkich bohaterów, jest fakt, że każdy z nich, aby osiągnąć swoje cele, musiał początkowo działać w bardzo niesprzyjających okolicznościach – ostateczny sukces zawsze był okupiony wyrzeczeniami i dużym wysiłkiem.
 • Najciekawszy w „Opowieściach…” wydaje się dobór bohaterów. Obok znanych postaci, takich jak papież Franciszek, aktorka Whoopi Goldberg, Irena Sendlerowa czy Witold Pilecki, autor prezentuje również sylwetki szerzej nieznanych, zazwyczaj młodych ludzi, którzy swoimi działaniami chcą zmieniać świat na lepsze: aktywistów, działaczy społecznych czy wolontariuszy. Dzięki temu zabiegowi młodemu czytelnikowi łatwiej jest się zidentyfikować z przedstawionymi w książce bohaterami.
 • „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe” to książka, która może pokazać młodemu czytelnikowi, że każdy sukces okupiony jest ogromnym wysiłkiem – i że nie warto się poddawać, nawet wówczas, gdy trudności wydają się nie do pokonania.
 1. Xplore Team, Wynalazki, które zmieniły świat, Gra edukacyjna
 • Quiz edukacyjny dla dzieci, który – poza ciekawą rozgrywką – oferuje graczom ogromną dawkę wiedzy na temat odkryć oraz wynalazków.
 • Zasady gry są niezwykle proste – gracze zadają sobie pytania znajdujące się na kolejnych kartach. Wybór konkretnego pytania (a jest ich łącznie 224, po 4 na każdej karcie) zależy od wyniku rzutu kostką. Wygrywa ta osoba, która na koniec rundy zdobędzie więcej punktów.
 • W tytuł ten można grać zarówno we dwie, jak i więcej osób – na przykład podczas podróży lub spotkania ze znajomymi. Gra jest bardzo ładnie wydana, dzięki czemu może być ciekawym prezentem dla każdego dziecka, które cierpi na głód wiedzy i lubi dowiadywać się nowych rzeczy.
 1. LEGO Creator, Dron badawczy, 31071
 • Zestaw LEGO, dzięki któremu dziecko może stworzyć drona badawczego, samolot, a także futurystyczną motorówkę.
 • Dron posiada kamerę, światła nawigacyjne, dwa ruchome wirniki, otwierany kokpit, w którym można umieścić ludzika LEGO, a także ruchome podwozie. Jest to idealny środek transportu dla wszystkich małych tajnych agentów, którzy po wykonaniu misji szpiegowskiej pragną jak najszybciej ulotnić się z miejsca operacji – na przykład zamieniając swojego drona w superszybką motorówkę.
 • Złożony dron wygląda bardzo ładnie – pomarańczowe elementy doskonale komponują się z czerwonymi światłami, białą ramą i złotą szybą kokpitu. Dla dziecka, które lubi bawić się klockami LEGO, szczególnie serią CREATOR, „Dron badawczy” powinien być naprawdę ciekawym prezentem.
 1. Rebel, Kotobirynt, Gra familijna
 • „Kotobirynt” to świetnie wykonana logiczna karcianka o bardzo prostych regułach i bardzo dużej regrywalności.
 • W grze musimy doprowadzić zabłąkane koty do ich opiekunów. Nie jest to jednak takie proste – koty mogą poruszać się tylko po specjalnych kanałach. Problem polega na tym, że układ kanałów bez przerwy się zmienia i droga do opiekuna, która przed chwilą wydawała się prosta i nieskomplikowana, nagle znika, a gracz musi szukać nowego rozwiązania, aby uratować zagubionego futrzaka.
 • Gra mieści się w gustownym, metalowym pudełku. Jest świetnie wykonana, jej zasady są bardzo proste, a sama rozgrywka, chociaż dosyć dynamiczna, wymaga od gracza odrobiny logicznego myślenia oraz spostrzegawczości. Idealny tytuł na niezobowiązujący wieczór z planszówką w towarzystwie rodziny lub znajomych.
 1. Monumentalne Cuda i rekordy architektury
 • Ilustrowany atlas architektoniczny dla najmłodszych, wypełniony świetnymi grafikami i ogromną liczbą architektonicznych ciekawostek z całego świata.
 • Ile trzeba płetwali błękitnych, aby ważyły tyle co pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro? Do jakiego budynku wejdziemy schodami ukrytymi w skrzypcach? Jaka jest najwyższa pochyła budowla na świecie? Co to jest most obrotowy i gdzie na naszej planecie znajdziemy największą taką konstrukcję? W „Monumentalnych Cudach i rekordach architektury” poznamy odpowiedzi zarówno na te, jak i na setki innych pytań związanych z największymi osiągnięciami człowieka w dziedzinie budownictwa.
 • „Monumentalne Cuda i rekordy architektury” to świetny prezent dla każdego małego konstruktora, który poszukuje inspiracji w tworzeniu coraz nowszych budowli z ulubionych klocków. To również bardzo zajmująca książka, wypełniona informacjami o najciekawszych obiektach, które zostały stworzone ludzką ręką. Bardzo inspirująca lektura.

Pomysł na prezent na Dzień Dziecka dla nastolatka

 1. Trefl, Bananagrams, Gra familijna
 • „Banangrams” to interesująca wariacja popularnego „Scrabble”, która różni się od oryginału prostszymi zasadami oraz większą szybkością rozgrywki – tutaj nikt nie czeka na swoją kolej, tylko każdy układa nowe słowa w tym samym czasie co pozostali gracze.
 • Zasady gry są bardzo łatwe – z wylosowanych płytek z literami układamy słowa, natomiast tymczasowo niewykorzystane płytki wędrują do wspólnego banku. Jeżeli brakuje nam liter, wówczas każdy gracz razem z nami dobiera po jednej z banku. Jeżeli jakiś gracz chce wymienić literę, wówczas oddaje ją do stosu pozostałych, ale w zamian dobiera trzy inne. Wygrywa ten, kto jako pierwszy bezbłędnie ułoży wszystkie słowa w swojej krzyżówce.
 • Gra jest bardzo dynamiczna i zajmująca, mogą w nią grać zarówno dzieci, jak i dorośli – wystarczy znać język polski, aby cieszyć się długą i emocjonującą zabawą z „Bananagrams”.
 1. Nasza Księgarnia, Sen, Gra familijna
 • „Sen” to przepięknie ilustrowana familijna karcianka z niezwykle prostymi zasadami, sporą regrywalnością i emocjonującą rozgrywką.
 • W grze robimy wszystko, aby w naszym śnie znalazła się jak najmniejsza liczba czarnych kruków. Robimy to poprzez wymianę posiadanych w ręce kart na te bardziej przydatne, znajdujące się w stosie. Kłopot w tym, że początkowo możemy poznać i zapamiętać zawartość tylko dwóch kart – pozostałe są dla nas zakryte, i jeżeli będziemy mieli pecha, mogą takie pozostać aż do zakończenia rundy. Gra kończy się, gdy jakiś gracz zdobędzie we wszystkich snach liczbę 100 kruków. Zwycięzcą jest osoba z najmniejszą łączną liczbą kruczych koszmarów.
 • „Sen” jest grą, w której losowość może odgrywać znaczącą rolę. O wiele ważniejsze są jednak pamięć, umiejętność szacowania ryzyka i umiejętność rozpoznawania reakcji innych graczy na widok wyciągniętych ze stosu kart. To spokojna, ale wciągająca i wymagająca myślenia gra, którą można polecić graczom w każdym wieku.
 1. Smart Games, Tajemnice świątyni, Gra edukacyjna
 • Planszowa łamigłówka przeznaczona dla jednego gracza, której zasady są niezwykle proste, a sama rozgrywka, szczególnie na dalszych etapach gry, na tyle złożona, że zapewni długie godziny zabawy.
 • W grze poruszamy się po planszy niewielką figurką poszukiwacza przygód. Naszym celem jest wyjście z labiryntu – tak aby po drodze nie stać się obiadem krokodyli, które tylko czekają na to, aż podwinie nam się noga. Aby wyjść z labiryntu, należy przemieszczać poszczególne elementy po planszy – identycznie jak w popularnych układankach zwanych potocznie „przesuwankami”. Kłopot polega na tym, że labirynt, z którego staramy się wydostać, jest wielopoziomowy, co może skomplikować stojące przed nami wyzwanie…
 • „Tajemnice świątyni” to tytuł, który może pomóc w rozwinięciu umiejętności koncentracji oraz planowania przestrzennego. Wspaniały prezent na Dzień Dziecka – zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca.
 1. Angielski Move śmiało. Konwersacje
 • Niezwykła książka do nauki języka angielskiego, łącząca naukę angielskich słówek i konstrukcji gramatycznych z emocjonującą historią związaną z tajemniczą wycieczką na Maltę.
 • W każdym rozdziale książki znajdziemy kilka bloków tematycznych: część powtórkową, nowe zwroty i słówka, nowe zagadnienia dotyczące gramatyki i konwersacji, część ćwiczeniową, mnóstwo ciekawostek językowych oraz kulturowych (w tym przypadku związanych z Maltą), a także część podsumowującą. Co więcej, w książce znajdziemy także wiele kreatywnych zadań i testów językowych, za które można zdobyć specjalne punkty. Służą one do tego, aby ukończyć grę znajdującą się na końcu podręcznika. Natomiast po użyciu specjalnego kodu, znajdującego się w książce, możemy ściągnąć ze strony internetowej mnóstwo ciekawych nagrań przydatnych w nauce angielskiego.
 • Książka „Angielski Move śmiało. Konwersacje” może być świetnym prezentem dla każdego ucznia, który chciałby poprawić swoją znajomość języka angielskiego.
 1. Bitwy w świecie Tolkiena
 • „Bitwy w świecie Tolkiena” Davida Daya to fantastycznie ilustrowane kompendium wiedzy o wszystkich militarnych konfliktach rozgrywających się na kartach książek J.R.R. Tolkiena.
 • W książce znajdziemy nie tylko dokładne opisy bitew i wojen znanych z „Silmarillionu”, „Hobbita” oraz cyklu „Władcy Pierścieni”, ale również mnóstwo informacji dodatkowych związanych z tym, w jaki sposób Tolkien tworzył swoje światy i skąd czerpał inspiracje. Do tego dochodzą mapy bitew, a także informacje związane z udziałem Tolkiena w I wojnie światowej i wpływem tego konfliktu na jego późniejszą twórczość oraz poglądy.
 • „Bitwy w świecie Tolkiena” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników twórczości tego brytyjskiego pisarza i prawdziwa gratka dla fanów literatury fantasy. Eleganckie wydanie powinno ucieszyć każdego młodego tolkienistę.

Najważniejszy prezent na Dzień Dziecka

O tym, czy pomysł na prezent na Dzień Dziecka, który postanowiliśmy zrealizować, faktycznie jest dobry, będziemy mogli się przekonać dopiero w okolicach 1 czerwca. Warto jednak pamiętać, że w Dzień Dziecka ważne są nie tylko prezenty, ale i czas, który poświęcimy swoim pociechom. Jest prawie pewne, że gdy maluchy dorosną, ich optyka delikatnie się zmieni – i za najlepszy Dzień Dziecka w swoim życiu uznają ten, podczas którego czuły się najbardziej beztroskie i szczęśliwe, a nie ten, kiedy otrzymały długo wyczekiwany, drogi prezent.

Oprac. Daniel Śliwa

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem