„Minecraft” – postacie. Bohaterowie uniwersum

„Minecraft” – postacie. Bohaterowie uniwersumTwoje dziecko uwielbia poznawać świat „Minecrafta”? Bohaterowie, zwierzęta i stwory występujące w rozgrywkach obecnie należą do najbardziej rozpoznawanych postaci, a w każdym miesiącu w grze bierze udział ponad 110 milionów osób, korzystając z komputera, konsoli lub urządzeń mobilnych. Na czym polega fenomen „Minecrafta”? Sprawdzamy!

Wyjątkowy świat „Minecrafta”

Od kilkunastu lat „Minecraft”  podbija serca milionów dzieci i dorosłych na świecie, pozwalając kreować własny świat oraz za pomocą sześciennych klocków budować niesamowite obiekty. Autorem genialnego i prostego zarazem pomysłu jest Markus Persson – szwedzki programista oraz projektant gier komputerowych, który, tworząc imponujące uniwersum oparte na realnym świecie, sprawił, że w Minecrafta zaczęli grać zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku.

Na czym polega fenomen gry? Umożliwia ona tworzenie, przebudowywanie i niszczenie obiektów budowanych z sześciennych bloków, będących odpowiednikami różnorodnych materiałów, takich jak cegła, drewno czy szkło. Sterując swoją postacią, można tworzyć niesamowite, fantastyczne lub realne struktury, budowle, miasta i nawet całe światy, a jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Zauważono, że eksploracja świata gry „Minecraft” przez dzieci może pozytywnie wpływać na niektóre elementy ich rozwoju, kształtując:

  • wyobraźnię przestrzenną – maluch może tworzyć przeróżne konstrukcje, postacie a nawet całe światy;
  • kreatywność – budowanie wymaga pomysłowości i poznania związków przyczynowo-skutkowych;
  • zdolność szybkiej oceny sytuacji oraz właściwej reakcji;
  • nawiązywanie kontaktów i rozwijania relacji z innymi graczami;
  • poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin – uprawiając pole czy hodując zwierzęta maluchy uczą się, w jaki sposób powstaje chleb albo skąd się bierze mleko.

Uniwersum „Minecraft” – bohaterowie gry

Co jeszcze zachęca dzieci do gry w „Minecrafta”? Postacie, ponieważ w tym przypadku bohaterami gry są one same. Maluchy mają szansę stworzenia swojego własnego „skina”, poprzez dobór koloru skóry, oczu, kształtu włosów, a nawet rodzaju ubioru, co dla wielu jest wyjątkową frajdą. Gotowa „skórka” od razu może przystąpić do tworzenia lub rozbudowywania wybranego świata.

Dla najmłodszych pasjonatów „Minecrafta” wskazany jest tryb gry kreatywny, który się skupia wyłącznie na budowaniu, a gracz dysponuje nieograniczoną ilością materiałów budowlanych. Starsze pociechy mają do wyboru bardziej zaawansowane tryby przygodowe lub survivalowe, wymagające samodzielnego zdobywania niezbędnych produktów, wytwarzania przedmiotów i produkcji pożywienia.

Postać musi też stawać do walki z różnymi stworami, zaspokajać głód, a także uważać, by nie stracić punktów życia. Mali miłośnicy gry mogą się cieszyć ulubionymi postaciami również i w realnym świecie, ponieważ motyw minecraftowy można spotkać niemal wszędzie – na zabawkach i grach, kartach, ubraniach i butach, a nawet na artykułach szkolnych.

„Minecraft” – bohaterowie gry

W grze „Minecraft” bohaterami są gracze, którzy wcielają się w stworzoną przez siebie postać. Dodatkowo w niektórych trybach pojawiają się tzw. „moby” czyli różnorodne byty, mogące się poruszać po danym świecie. Wśród nich znajdują się przeróżne zwierzęta (np. hodowlane, szkodniki) oraz potwory, które mogą atakować graczy. Niektóre moby można oswoić, inne zachowują się neutralnie, część jest agresywna i zmusza do walki lub ucieczki.

Wśród licznych postaci pojawiających się w grze do najpopularniejszych zaliczają się:

  • Steve i Alex – główni bohaterowie, w których mogą się wcielać gracze, jeśli nie stworzyli swojego własnego „skina”. Podobnie jak wszystko w „Minecrafcie” postacie również mają pikselowy wygląd i oprócz Creepera są najbardziej kojarzone z grą.
  • Creeper – zielony, kanciasty potwór, który niespodziewanie się pojawia w dowolnym miejscu i czasie gry po to, by eksplodując w pobliżu gracza, zadać mu rany. Walka z Creeperem wymaga szybkiej reakcji oraz przemyślanej taktyki.
  • Zombie – powolny mob, którego dość łatwo można się pozbyć. Gorzej, gdy poruszają się w grupach lub są uzbrojeni, bo wtedy podczas walki wręcz stają się niebezpieczni.
  • Enderman – przypominający cień czarny stwór posiadający zdolność teleportacji oraz podnoszenia bloków. Można go spotkać nocą lub w ciemnych miejscach.
  • Żelazny Golem – to bardzo silne stworzenie, które atakuje tylko wtedy, gdy zostanie sprowokowane. Golema można stworzyć samemu, wówczas jest posłuszny i nie krzywdzi swojego właściciela.
  • Rybik cukrowy – niewielkie mieszkające w twierdzach stworki o agresywnym charakterze. Jeśli pojedynczy zwierzak zostanie zaatakowany przez gracza, wówczas pojawia się mnóstwo innych, a w grupie są dość trudne do usunięcia.
  • Krowa – sympatyczny mob, który lubi przebywać na słonecznych łąkach. Krowy można hodować na mleko, mięso i skórę. W „Minecrafcie” znajduje się więcej zwierząt hodowlanych, takich jak świnie, owce czy kurczaki, które nie tylko pomagają zaspokoić głód, ale mogą być przedmiotem handlu z mieszkańcami danego świata lub innymi uczestnikami rozgrywki.

Nie tylko w „Minecrafcie” dziecko pozna różne zwierzątka. Poznaj najciekawsze zestawy Schleich z malowanymi figurkami!

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: