Logopedyczny czy sensoryczny? Jakie gryzaki dla niemowląt są najlepsze na ząbkowanie?

Jakie gryzaki dla niemowląt są najlepsze na ząbkowanie

Rodzice, których dziecko właśnie wchodzi w bolesny etap ząbkowania zaczynają szukać narzędzi, które szybko i skutecznie pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Rynek akcesoriów jest przeogromny, dlatego warto wybierać z głową. Neurologopedka i Certyfikowana Terapeutka Integracji Sensorycznej, Bogusława Kwiecińska, podpowiada, które gryzaki pomogą ząbkującemu maluchowi, a przy okazji pozytywnie wpłyną na rozwój mowy.

Owocowa faktura masująca

Gryzaki dla niemowląt i małych dzieci mają jedno główne zadanie – zaspokoić przemożną ochotę gryzienia u maluchów. Ale, by dziecko chciało posmakować gryzaka, ten musi czymś małego człowieka zainteresować. Dlatego z pełną świadomością projektanci amerykańskich akcesoriów na ząbkowanie RaZbaby postawili na motyw smakowitego owocu. Flagową ich propozycją jest gryzak w kształcie smoczka, o masującej fakturze, przypominającej malinę. Intrygujący kształt, teksturowana powierzchnia, którą aż chce się dotykać i podgryzać to gwarancja, że dzieciaki pokochają te silikonowe gadżety na ząbkowanie. Ich największą zaletą, oczywiście oprócz atrakcyjnego wyglądu, jest bezpieczny materiał, czyli silikon medyczny. Dzięki takiemu składowi rodzic ma pewność, że podsuwa swojemu dziecku sprawdzony gryzak, który został przebadany i nie zawiera szkodliwych substancji.

„Maluszek może trzymać malinkę na wiele sposobów. Uczy się różnych chwytów rączkami i różnych sposobów manipulowania gryzakiem. Wszystkie te manipulacje uaktywniają pracę mięśni języka dziecka, który służy do przenoszenia pokarmów w jamie ustnej, do połykania, a także do prawidłowej artykulacji głosek”.

B. Kwiecińska, neurologopedka

Wariacjami na temat malinowej struktury gryzaków dla niemowląt są: Soczysta malina z listkami, Soczysta malina plus, ale też hit ostatniego czasu – gryzak typu pop it. Producent w swoich propozycjach poszedł nieco dalej i proponuje dla maluszków zestaw 3 gryzaczków w kształcie innych owoców, ale też gryzaki-smoczki przypominające wyglądem urocze muchomorki. Temu nietuzinkowemu designowi nie można odmówić oryginalności.

Gryzaki z funkcją chłodzenia

Jednym ze sposobów na zmniejszenie dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu, jest chłodzenie gryzaka. Takie działanie powoduje, że oprócz funkcji masującej, ma również działanie łagodzące. Jakie najważniejsze zalety ma stosowanie przez rodziców takiego akcesorium z opcją chłodzenia?

  • Dodatkowa ulga dla podrażnionych dziąseł. Tak, jak w przypadku zimnych okładów na bolące miejsca, gryzak również miejscowo przynosi ukojenie.
  • Redukcja obrzęków i stanów zapalnych. Niska temperatura sprzyja obkurczaniu rozpulchnionych i obolałych dziąseł.
  • Stymulacja wnętrza jamy ustnej. Pomaga w usprawnieniu mięśni odpowiadających za rozwój mowy.
  • Rozwój zmysłów. Ze względu na różnorodność faktur, kształtów i konsystencji, stymulują sensorycznie.
  • Naturalny i bezpieczny środek na ból i obrzęk. Przy lekkich objawach nie trzeba uciekać się do stosowania substancji chemicznych i leków.
  • Rozwój poznawczy i radość z zabawy. Gryzak do świetna opcja na połączenie praktycznej funkcji zmniejszania bólu i dyskomfortu z przyjemnością towarzyszącą eksploracji.
  • Łatwość czyszczenia. Gryzaki, które można chłodzić mają zazwyczaj gładką powierzchnię, dlatego w przypadku zabrudzenia wystarczy je przemyć pod wodą.

„Różne faktury na kółeczkach to źródło wielu doznań oralnych w jamie ustnej. To świetne narzędzie do niwelowania nadwrażliwości w jamie ustnej i szansa na naukę prawidłowego gryzienia pokarmów o różnych fakturach, kształtach czy smakach. Dodatkowo temperatura kwiatka po schłodzeniu przynosi ulgę ząbkującemu dziecku, ale i sprawia, iż jama ustna jest bardziej dokrwiona i przygotowana do innych funkcji związanych z jedzeniem w przyszłości”. Bogusława Kwiecińska, neurologopedka

 

Gryzaki inne niż wszystkie

Zaufany producent akcesoriów dla dzieci, czyli australijski b.box postawił na innowacyjność w projektowaniu gryzaków. Rodzice przyzwyczajeni do jakości marki, z pewnością nie będą zawiedzeni:

  • gryzakiem liskiem, który wkłada się nadgarstek, a jego liczne tekstury skutecznie masują dziąsła,
  • gryzakiem do podawania pokarmów, dzięki któremu maluch bezproblemowo poradzi sobie z dużym kawałkiem soczystego owocu lub warzywa,
  • gryzakiem trio, który daje możliwość masażu na 3 poziomach, dzięki różnicy w poziomie twardości każdego z elementu.

Gryzienie i nauka w jednym

A gdyby tak wybrać gryzak logopedyczny, który wspiera maluszka w okresie ząbkowania, przy okazji uczy, a do tego przygotowuje do rozszerzania diety? Proszę bardzo! Marka Jellystone Designs ma dla maluszków kostki sensoryczne, wykonane z silikonu. Są miękkie, bezpieczne, idealne do ściskania i podgryzania przez dzieci. Kiedy tylko dziecko jest gotowe na naukę przez zabawę, można z nim zacząć ustawiać jeden element na drugim lub obok siebie, ćwicząc tym samym koordynację oko-ręka. Później także warto przejść do nauki kolorów i liczb. To wszechstronna zabawka i z pewnością przypadnie do gustu małym odkrywcom.

Niemalże każdy gryzak działa sensorycznie. W zależności od tego, jak został zaprojektowany, musi służyć co najmniej do gryzienia. Jeśli do tego będzie grzechotał lub przyjemnie pachniał, podziała na inne zmysły maluszka. Ale czy każdy jest logopedyczny? Neurologopedka, Bogusława Kwiecińska w publikacji „Ćwiczenia logopedyczne w domu. Propozycje zabaw wspierających rozwój mowy u dzieci” pokazuje, jak wydobyć potencjał z zabawek i akcesoriów, z których już korzystamy. Doradztwo eksperta jest nieocenione w sytuacji, kiedy rodzice nie potrafią wybrać, a chcą nie tylko złagodzić objawy ząbkowania, ale też nauczyć nowych umiejętności. Kierujmy się wskazówkami ekspertów i wyszukujmy mądrze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Baby&Travel

Może Cię również zainteresować: