Mannerheim - Lozanna. Swoją drogą

Indeks: 6113856

Napisz recenzję i oceń
Cena: 15,99 zł19,01 zł
Oszczędzasz: 3,02 zł (16%)
Towar u dostawcyWysyłamy w: 1 dzień

"Mannerheim" - tytuł nie dla każdego oczywisty. To sięgnięcie do historii i "wskrzeszenie" mało spopularyzowanej postaci marszałka Carla Gustawa Mannerheima fińskiego dowódcy wojskowego, który przyczynił się do wyzwolenia swojego kraju spod władzy Rosji.

Nieprzypadkowo ta zagraniczna postać staje się przyczyną do stworzenia czegoś na kształt współczesnego eposu. Jak pisze sam Kadmon w części ,,Od autora", to osoba niebanalna, znacząca dla historii, także historii Polski.

Tom ,,Mannerheim" podzielony jest na dwie części. W pierwszej, cytując Adama Kadmona: ,,Znajdziesz tu, w opowieści, zwroty akcji, rekapitulacje, retrospekcje i odwołania do konkretnych sytuacji z życia bohatera opowieści. Jest to rzecz oparta na skrótowej biografii żołnierza, sentymentalnej nieco, niewolnej od osobistych odniesień". Rzeczywiście - lektura pierwszej części to odkrywanie Mannerheima i poznawanie zaskakujących faktów historycznych, o których często nie miało się żadnego pojęcia. Natomiast druga część jest zgoła inna, skupiona na tematyce refleksyjnej, poruszająca kwestię ulotności życia każdego człowieka i motywująca do egzystencjalnych przemyśleń.

Taka, a nie inna kompozycja tomiku świadczy o jego niebanalności i daje czytelnikowi możliwość odnalezienia się w różnych kontekstach - zarówno tych historycznych jak i bardziej współczesnych, stricte refleksyjnych.

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję

Jeszcze nikt nie dodał recenzji tego produktu

Sprawdź inne kategorie: