Zabawy z kotem w domu. 5 gadżetów, które je uatrakcyjnią

zabawy z kotem Zabawy z kotem to nie tylko sposób na odegnanie nudy czy dostarczenie rozrywki zwierzakowi. Nawet domowe mruczki instynktownie odczuwają potrzebę polowania, skakania czy biegania. Powinny w dodatku mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, zwłaszcza jeśli na co dzień nie wychodzą. Ale jak właściwie bawić się z kotem i sprawić, żeby nasz puchaty maluch był zadowolony? Które zabawki mogą pomóc?

Jak bawić się z kotem? Uniwersalne porady

Zabawy z kotem to świetny sposób na spędzenie czasu dla każdego – zarówno dziecka, jak i dorosłego. Mogą pomóc w utrwaleniu więzi ze zwierzęciem, a także w nauce odpowiedzialności. Opieka nad mruczkiem to w końcu nie tylko dokarmianie czy wizyty u weterynarza. Warto poświęcić mu także trochę czasu w ciągu dnia.

Do zabawy z kotem możemy zachęcić smyka, aby pokazać, na czym polega empatia wobec zwierząt. Najpierw dobrze jednak wyjaśnić dziecku kilka istotnych zasad, których powinno się zawsze podczas takiej zabawy przestrzegać:

  • Kot to żywe stworzenie, które również czuje ból. Maluch powinien więc zrozumieć, że nie wolno ciągnąć go za ogon, uszy czy futerko.
  • Dobrze, jeśli zabawa z kotem będzie przebiegać w przestrzeni, gdzie jest trochę więcej miejsca, np. w dużym pokoju czy ogrodzie. Mruczki lubią biegać czy markować polowanie z odległości kilku metrów.
  • Używanie lasera to niekoniecznie dobry pomysł na zabawę. Kot potrzebuje od czasu do czasu schwycić w łapki zabawkową „ofiarę”, tymczasem za światłem może gonić wiecznie, ale nigdy go nie złapie.
  • Lepiej nie zachęcać kota do ataku na którąkolwiek z naszych części ciała, jak nogi czy ręce. Dla niego nadal będzie to tylko zabawa, ale może nas zadrapać. Zwierzak powinien mieć do dyspozycji odpowiednie zabawki.
  • Podczas zabawy z kotem starajmy się nie rzucać mu bardzo cienkich nitek czy drobnych, ostrych przedmiotów, aby przypadkowo ich nie połknął.

Możemy także wyjaśnić smykowi, żeby nie nalegał na zabawę ze zwierzakiem, jeśli ten nie ma na to ochoty. Czasami kot chce jedynie zrelaksować się z dala od towarzystwa, na przykład wylegując się na swoim ulubionym drapaku. Postarajmy się nie naruszać wtedy jego przestrzeni. Gdy odpocznie, najpewniej nabierze ochoty na figle i będziemy mogli zachęcić go do zabawy – poniżej nasze sugestie, w jaki sposób to zrobić!

5 gadżetów do zabawy z kotem

     Zabawka w kształcie myszki

Love Story, zabawka dla kota myszka, Boho Cat, 11x7x5 cm

Urocza zabawka w kształcie myszki, która z pewnością przypadnie do gustu Twojemu kotu. Niewielka zabawka, którą w ciekawy sposób możesz bawić się ze swoim pupilem, a i on sam się nią chętnie zainteresuje. Wykonana została z materiału odpornego na uszkodzenia i przede wszystkim bezpiecznego dla zwierząt. Kocia zabawa gwarantowana!

     Zabawka z dzwonkiem

Trixie, zabawka z dzwonkiem

Zabawka marki Trixie, która dzięki wbudowanemu dzwoneczkowi wzbudzi zainteresowanie każdego kociaka. Jej kolory i dźwięki gwarantują ciekawą zabawę i potrzebną dawkę ruchu nawet najbardziej leniwym futrzakom.

     Zabawka matatabi

Trixie, Feather Game, zabawka matatabi, 20 cm

Zamiennik kocimiętki, który wprowadzi koty w doskonały nastrój. Pałeczki matatabi to gryzak dla kota, który służy nie tylko do zabawy, ale również naturalnie ściera kamień nazębny, odświeża oddech i wspomaga higienę jamy ustnej. Doskonała zabawka do żucia i podgryzania. Wykonana została z pnączy matatabi (Aktinidia Ussuryjska) - rośliny uprawianej w Azji, która jest naturalnym, aromatycznym i pobudzającym do zabawy zamiennikiem kocimiętki. Zabawka całkowiecie bezpieczna dla kotów zadba o dobrą zabawę i zdrowe zęby.

     Zabawka interaktywna dla kota

Love Story, zabawka interaktywna dla kota, Ø 35 cm, okrągła, z drapakiem i piłeczkami

Zabawka interaktywna dla kota od Love Story to doskonała zabawka dla Twojego kota. Uciekająca po torze piłeczka stanie się niekończącym wyzwaniem dla każdego kotka. Na środku zabawki znajduje się powierzchnia, której kot może używać jako drapaka. Warto wspomnieć, że zabawka została wykonana z wysokiej jakości drewna, dzięki czemu jest odporna na działanie pazurów oraz zębów.

     Zabawka interaktywna

Love Story, zabawka interaktywna dla kota, Ø 24 cm

Zabawka interaktywna od Love Story charakteryzuje się piłeczką, którą kot może przesuwać po obręczy oraz białą myszką umieszczoną na sprężynie. Specjalne otwory umożliwiają zwierzęciu podejrzenie piłki od góry.

Niezawodny karton

W zabawie z kotem możemy także wykorzystać opakowanie po zamówieniu ze smyk.com! Nie od dziś wiadomo, że mruczki uwielbiają chować się w kartonach. Nie musimy więc od razu wyrzucać pudełka – warto zostawić je otwarte w pokoju.

Choć nas może to dziwić, kot czuje się bezpieczniej i pewniej, siedząc w kartonie. Polując z niego, może także ćwiczyć swój instynkt. Dobrze więc przysiąść niedaleko, np. ze wspomnianą wędką, i machać nią w niewielkiej odległości – mruczek najpewniej od razu zacznie szykować się do ataku!

A może zabawki dla kota DIY? Jakie można zrobić?

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka propozycji na to, jak bawić się z kotem. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji odpowiednią wędkę czy sztuczną myszkę. Jeśli w takiej sytuacji mruczek domaga się uwagi, możemy pokusić się o coś, co wykonamy ręcznie. Jak zrobić zabawkę dla kota? Czego można użyć?

  • Kartka papieru. Najprostsza i najmniej wymagająca zabawka – wystarczy zmiąć niewielki fragment papieru. Zwierzak najpewniej potraktuje go jako niewielką piłeczkę.
  • Prowizoryczna wędka. Jeżeli mamy do dyspozycji piórka czy wstążki, patyk albo coś, co pełni jego rolę oraz taśmę (lub sznurek), możemy sami stworzyć wędkę. Nie będzie co prawda bardzo wytrzymała, ale na jakiś czas wystarczy.
  • Sznurówka. Możemy ją przywiązać do jakiegoś mebla, aby kot mógł ją pacać łapką.
  • Rolki po papierze toaletowym albo nieużywane pudełko. Rolki możemy ze sobą połączyć za pomocą kleju, a w pudełku wyciąć dziurki. Następnie schować w otworach smakołyki, które kot będzie musiał sam wyciągnąć.

Bez względu na to, co ostatecznie wybierzemy, zabawy z kotem w domu to świetna sprawa. Mogą zaktywizować zarówno zwierzaka, jak i właściciela, a także pomóc się odstresować. Kot będzie naprawdę szczęśliwy, jeśli smyk albo rodzic poświęcą mu parę chwil – i w odpowiednim momencie pewnie odwdzięczy się uroczym mruczeniem!

 

Oprac. Urszula Żupnik

 

Może Cię również zainteresować: