Zabawy z kotem w domu. 5 gadżetów, które je uatrakcyjnią

zabawy z kotem

Zabawy z kotem to nie tylko sposób na odegnanie nudy czy dostarczenie rozrywki zwierzakowi. Nawet domowe mruczki instynktownie odczuwają potrzebę polowania, skakania czy biegania. Powinny w dodatku mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, zwłaszcza jeśli na co dzień nie wychodzą. Ale jak właściwie bawić się z kotem i sprawić, żeby nasz puchaty maluch był zadowolony? Które zabawki mogą pomóc?

Jak bawić się z kotem? Uniwersalne porady

Zabawy z kotem to świetny sposób na spędzenie czasu dla każdego – zarówno dziecka, jak i dorosłego. Mogą pomóc w utrwaleniu więzi ze zwierzęciem, a także w nauce odpowiedzialności. Opieka nad mruczkiem to w końcu nie tylko dokarmianie czy wizyty u weterynarza. Warto poświęcić mu także trochę czasu w ciągu dnia.

Do zabawy z kotem możemy zachęcić smyka, aby pokazać, na czym polega empatia wobec zwierząt. Najpierw dobrze jednak wyjaśnić dziecku kilka istotnych zasad, których powinno się zawsze podczas takiej zabawy przestrzegać:

  • Kot to żywe stworzenie, które również czuje ból. Maluch powinien więc zrozumieć, że nie wolno ciągnąć go za ogon, uszy czy futerko.
  • Dobrze, jeśli zabawa z kotem będzie przebiegać w przestrzeni, gdzie jest trochę więcej miejsca, np. w dużym pokoju czy ogrodzie. Mruczki lubią biegać czy markować polowanie z odległości kilku metrów.
  • Używanie lasera to niekoniecznie dobry pomysł na zabawę. Kot potrzebuje od czasu do czasu schwycić w łapki zabawkową „ofiarę”, tymczasem za światłem może gonić wiecznie, ale nigdy go nie złapie.
  • Lepiej nie zachęcać kota do ataku na którąkolwiek z naszych części ciała, jak nogi czy ręce. Dla niego nadal będzie to tylko zabawa, ale może nas zadrapać. Zwierzak powinien mieć do dyspozycji odpowiednie zabawki.
  • Podczas zabawy z kotem starajmy się nie rzucać mu bardzo cienkich nitek czy drobnych, ostrych przedmiotów, aby przypadkowo ich nie połknął.

Możemy także wyjaśnić smykowi, żeby nie nalegał na zabawę ze zwierzakiem, jeśli ten nie ma na to ochoty. Czasami kot chce jedynie zrelaksować się z dala od towarzystwa, na przykład wylegując się na swoim ulubionym drapaku. Postarajmy się nie naruszać wtedy jego przestrzeni. Gdy odpocznie, najpewniej nabierze ochoty na figle i będziemy mogli zachęcić go do zabawy – poniżej nasze sugestie, w jaki sposób to zrobić!

5 gadżetów do zabawy z kotem

     Piłka z piórami

Kong, pilka korkowa dla kota

Wśród zabaw z kotem w domu bardzo często spotyka się po prostu… wspólne granie w piłkę. Oczywiście, taką dostosowaną do potrzeb zwierzaka. Funkcję podobnej zabawki może zazwyczaj pełnić każdy niewielki, toczący się przedmiot – chociaż idealnie, jeśli będzie miał doczepione kolorowe piórka czy dzwoneczek.

Korkowe piłeczki powinny być bezpieczne dla kota, ponieważ zwierzak może je bez obaw gryźć. Jeśli w dodatku mają w sobie dodatek kocimiętki, jak wspomniany przez nas produkt, tym bardziej mogą zachęcić mruczka do zdrowej zabawy!

     Wędka dla kota

Trixie, Flasher, wedka z usmiechnieta zabawka, zabawka dla kota

Wędka to jedna z najpopularniejszych zabawek dla kota. Ze względu na to, że do wyboru mamy przeróżne modele, niemal zawsze możemy zaskoczyć zwierzaka czymś nowym. Piórka, pluszowa, miękka zabawka, dzwoneczki czy wstążki – to tylko niektóre z przykładów.

Taka zabawka pozwala kotu na ruch na nieco większym obszarze, mimo że my nadal pozostajemy w miejscu. Mruczek może biegać, skakać i polować na końcówkę wędki już z daleka. Warto zdecydować się na nieco dłuższy model – proponowana wędka dostępna na smyk.com ma na przykład aż 50 cm!

     Tunel

PETS Collection, legowisko dla psa, kota

Powyższy tunel może pełnić funkcję nie tylko zabawki dla kota, ale także legowiska – szczególnie więc warto się na niego zdecydować. Takie uniwersalne akcesoria pomagają w końcu oszczędzić fundusze czy miejsce w domu.

Miękka, przytulna mata po złożeniu staje się tunelem, w którym kot będzie chować się po to, aby odpocząć albo zapolować – może na wspomnianą już korkową piłeczkę?

     Piszcząca myszka

Trixie, piszczaca mysz, zabawka dla kota, montaz na drzwiach

Myszki, zarówno interaktywne, jak bez specjalnych funkcji, niemal zawsze zainteresują kota. Jeśli dodatkowo mają uchwyt, możemy je potraktować jako wędkę i podczas zabawy z kotem podrzucać je na różne wysokości.

Świetnym pomysłem jest także zawieszenie podobnej myszki na futrynie drzwi czy mebli. Dzięki temu, że zabawka wydaje dźwięki w momencie, gdy kociak ją złapie, może tym bardziej zachęcić do aktywności – i zajmować mruczka tak długo, póki ten się nie zmęczy!

Niezawodny karton

W zabawie z kotem możemy także wykorzystać opakowanie po zamówieniu ze smyk.com! Nie od dziś wiadomo, że mruczki uwielbiają chować się w kartonach. Nie musimy więc od razu wyrzucać pudełka – warto zostawić je otwarte w pokoju.

Choć nas może to dziwić, kot czuje się bezpieczniej i pewniej, siedząc w kartonie. Polując z niego, może także ćwiczyć swój instynkt. Dobrze więc przysiąść niedaleko, np. ze wspomnianą wędką, i machać nią w niewielkiej odległości – mruczek najpewniej od razu zacznie szykować się do ataku!

A może zabawki dla kota DIY? Jakie można zrobić?

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka propozycji na to, jak bawić się z kotem. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji odpowiednią wędkę czy sztuczną myszkę. Jeśli w takiej sytuacji mruczek domaga się uwagi, możemy pokusić się o coś, co wykonamy ręcznie. Jak zrobić zabawkę dla kota? Czego można użyć?

  • Kartka papieru. Najprostsza i najmniej wymagająca zabawka – wystarczy zmiąć niewielki fragment papieru. Zwierzak najpewniej potraktuje go jako niewielką piłeczkę.
  • Prowizoryczna wędka. Jeżeli mamy do dyspozycji piórka czy wstążki, patyk albo coś, co pełni jego rolę oraz taśmę (lub sznurek), możemy sami stworzyć wędkę. Nie będzie co prawda bardzo wytrzymała, ale na jakiś czas wystarczy.
  • Sznurówka. Możemy ją przywiązać do jakiegoś mebla, aby kot mógł ją pacać łapką.
  • Rolki po papierze toaletowym albo nieużywane pudełko. Rolki możemy ze sobą połączyć za pomocą kleju, a w pudełku wyciąć dziurki. Następnie schować w otworach smakołyki, które kot będzie musiał sam wyciągnąć.

Bez względu na to, co ostatecznie wybierzemy, zabawy z kotem w domu to świetna sprawa. Mogą zaktywizować zarówno zwierzaka, jak i właściciela, a także pomóc się odstresować. Kot będzie naprawdę szczęśliwy, jeśli smyk albo rodzic poświęcą mu parę chwil – i w odpowiednim momencie pewnie odwdzięczy się uroczym mruczeniem!

 

Oprac. Urszula Żupnik

 

Powiązane artykuły