Zabawa klockami LEGO DUPLO. 5 kreatywnych scenariuszy

Zabawa klockami LEGO DUPLO

Zabawa klockami LEGO DUPLO nie musi polegać wyłącznie na łączeniu klocków według instrukcji. Dziecko może wykorzystywać je także do szeregu innych aktywności i przy okazji zabawy, poznawać nazwy kolorów i zwierząt, a z czasem także cyferki i literki. Poniżej znajdziesz 5 scenariuszy różnych kreatywnych, a zarazem edukacyjnych zabaw z klockami LEGO DUPLO.

1.     Budowanie i burzenie wieży z klocków

Ta zabawa to świetny trening umiejętności motorycznych. Powinna się spodobać przede wszystkim najmłodszym maluchom, które zamiast układać, zazwyczaj wolą rozbierać klockowe konstrukcje, a następnie rozrzucać klocki po pokoju. Burzenie jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, więc rodzice nie powinni przejmować się takim zachowaniem pociechy. Wręcz przeciwnie – warto zapewnić jej jak najwięcej okazji do rozdzielania i rozrzucania klocków. Potrzeba konstruowania – najpierw bardzo prostych, potem coraz bardziej złożonych budowli – powinna pojawić się u niej nieco później.

Zabawy z klockami LEGO DUPLO wieza

2.     Sortowanie kolorów

Klocki LEGO DUPLO są także świetną pomocą do nauki kolorów. Aby taka zabawa z klockami nie była nudna, proponujemy zaprosić do niej cztery głodne potwory. Są one jednak bardzo wybredne, bo jedzą jedynie klocki w określonych kolorach. Maluch będzie musiał się więc nieco wysilić, aby zadowolić ich wymagające podniebienia.

Do przygotowania potworów nie trzeba wiele. Bazą mogą być zwykłe torby papierowe lub zbędne kartony. Potem wystarczy wyciąć stworki z papieru w określonych kolorach i przykleić je do torby. Nie zapomnij tylko wyciąć w torbie otworu, który będzie imitował otwartą paszczę głodomora.

Zabawy z klockami LEGO DUPLO sortowanie

3.     Wprowadzenie do świata liter i cyfr

Najprostszy sposób na naukę alfabetu z LEGO DUPLO? Weź zestaw „Ciężarówka z alfabetem” LEGO DUPLO i rozrzuć klocki na podłodze. Następnie poproś malucha, aby załadował ciężarówkę, mówiąc mu, który klocek z daną literką wziąć do rączki.

Gdy maluch będzie już rozpoznawał poszczególne literki, może spróbować ułożyć z nich swoje imię albo inne proste słowa. Aby literki jeszcze lepiej utrwaliły mu się w pamięci, warto zachęcić go do tego, aby spróbował skonstruować abecadło ze zwykłych klocków LEGO DUPLO. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudne. Inspirację do tego, jak może wyglądać każda z liter znajdziecie poniżej.

Zabawy z klockami LEGO DUPLO literki

Zabawa z klockami LEGO DUPLO może być również świetną okazją do nauki cyfr. Klocki z cyframi od 1 do 9 znajdziesz w zestawie „Pociąg z cyferkami”.

Najprostszy wariant tej zabawy z klockami może polegać na układaniu cyfr w kolejności rosnącej. Aby ją urozmaicić, poproś smyka, aby na każdym klocku z cyferką umieścił odpowiadającą mu ilość klocków w tym samym kolorze. Na czerwonym klocku z cyferką 1 powinien więc się znaleźć jeden czerwony element, na pomarańczowym klocku z cyferką 2 – dwa pomarańczowe elementy, itd. Tym sposobem połączycie lekcję matematyki z nauką kolorów!

4.     Klockowy labirynt

Gotowe zabawki, w których dziecko ma za zadanie manewrować piłeczką tak, aby opuściła ona pełen pułapek labirynt, mają jedną zasadniczą wadę – raz opanowana trasa z czasem zaczyna się nudzić. Z klocków LEGO DUPLO smyk może jednak zbudować własny labirynt, który da się dowolnie modyfikować, wprowadzając do niego coraz to nowsze kombinacje.

Do zbudowania labiryntu niezbędna będzie płytka budowlana LEGO DUPLO oraz zestaw dowolnych klocków. Świetnie sprawdzi się tu np. zestaw „Remiza strażacka”. Do tego piłeczka pingpongowa i zabawka gotowa.

5.     Gdzie mieszka lew, a gdzie panda?

Do tej zabawy potrzebna będzie wam duża mapa świata oraz zestaw „Zwierzęta świata”. Zasady są proste – maluch powinien rozmieścić figurki zwierząt i towarzyszącą im roślinność na odpowiednich kontynentach. Podczas zabawy dziecko może szukać podpowiedzi w dowolnym atlasie zwierząt lub prosząc o pomoc rodzica.

Zabawy z klockami LEGO DUPLO zwierzeta

Pomysły na zabawy z klockami LEGO DUPLO nigdy się nie kończą

Na tym nie kończy się oczywiście repertuar zabaw, w których można wykorzystać klocki LEGO DUPLO. Na wspomnianej płytce budowlanej można zbudować nie tylko labirynt, ale także planszę do zabawy w kółko i krzyżyk. Klocki z cyferkami można układać w różnych, niekoniecznie rosnących sekwencjach, a następnie starać się je zapamiętać. Do tego dochodzi jeszcze możliwość odtwarzania różnych historii. Maluch nie musi oczywiście trzymać się scenariusza zasugerowanego przez producenta – niech wykaże się własnymi pomysłami! Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby zwierzęta z farmy zostały szefami wieży kontroli lotów, a lwy i żyrafy podróżowały koleją.

 

Oprac. Joanna Żelazińska

 

Zdjęcia: LEGO®

Powiązane artykuły