Strategiczne gry planszowe. TOP 5 gier dla starszego dziecka

Strategiczne gry planszowe

Strategiczne gry planszowe. TOP 5 gier dla starszego dziecka

Strategiczne gry planszowe pozwalają uczestnikom poczuć się niczym bohaterowie filmów fantasy czy science fiction. Gracze mogą podbijać nowe tereny, zawierać sojusze lub knuć przeciwko sobie spiski. Taka rozgrywka jest w stanie pochłonąć na całe godziny. Czemu zatem nie spróbować zorganizować jej w siebie domu? Na początek polecamy sięgnąć po któryś z klasyków opisanych w rankingu poniżej.

Czy strategiczne gry planszowe nie będą zbyt trudne dla dziecka?

Gry planszowe – czy to wojenne, czy strategiczne – mają różne poziomy trudności. Widząc na opakowaniu napis „strategia”, nie powinniśmy zatem z góry zakładać, że jest to tytuł skierowany do dorosłego, doświadczonego gracza. Nie jest wykluczone, że nasz smyk również będzie doskonale bawił się przy planszy.

Czym zatem kierować się, decydując się na zakup takiej gry, np. z okazji Gwiazdki?

 • - W pierwszej kolejności warto przefiltrować ofertę pod kątem zainteresowań dziecka. Jeśli lubi filmy science fiction, powinna spodobać mu się „Terraformacja Marsa”. „Podróże przez Śródziemie” to natomiast tytuł w sam raz dla wszystkich entuzjastów Tolkiena.
 • - Podpowiedzią mogą być także gry, jakie smyk posiada już w kolekcji. Może bardziej niż nowa gra usatysfakcjonowałby go dodatek do ukochanego tytułu?
 • - O poziomie trudności gry producent zwykle informuje na opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej. Warto sprawdzić też internetowe recenzje interesującego nas tytułu. Ich autorzy wypowiadają się nie tylko na temat samej rozgrywki, ale także tego, komu polecają grę.
 • Ponadto strategiczne gry planszowe mają to do siebie, że rozgrywka tylko na początku wydaje się trudna. Po jednej czy dwóch sesjach nawet niedoświadczeni gracze zwykle oswajają się z zasadami.

  Strategiczne gry planszowe i ich zalety

 • - W porównaniu do największych hitów na konsolę, komputer czy nawet urządzenia mobilne gry planszowe są relatywnie niedrogie. Poza tym nie wymagają żadnych mikropłatności – raz zakupioną planszówką można cieszyć się przez wiele lat bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
 • - Aby grać w planszówki, nie trzeba posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kawałek płaskiej powierzchni – stołu, podłogi itp. – oraz ewentualnie długopis i kartka papieru.
 • - Mnóstwo planszówek pełni również funkcję edukacyjną. Przykładowo, gry strategiczne mogą opowiadać o jakiejś konkretnej epoce historycznej, z kolei ekonomiczne mogą ułatwić naukę podstawowych terminów i zagadnień z dziedziny ekonomii.
 • - Granie w strategiczne gry planszowe może mieć bardzo dobry wpływ na rozwój pociechy. Wiele tytułów może wymagać od graczy strategicznego myślenia, inne planowania i analitycznego podejścia do problemu. Zdarza się również, że warunkiem koniecznym do odniesienia zwycięstwa jest podjęcie współpracy z innym graczem, niekiedy należy się również wykazać spostrzegawczością, kreatywnością czy opanowaniem. Najlepsze strategiczne gry planszowe mogą łączyć w sobie kilka z wyżej wymienionych aspektów.
 • Najlepsze strategiczne gry planszowe dla starszych dzieci – nasz subiektywny ranking

 • Galakta, Catan (Osadnicy z Catanu), gra strategiczna
 • - Nowa edycja znanych na całym świecie „Osadników z Catanu” to doskonały prezent na początek przygody ze strategicznymi planszówkami. Na poziomie zasad „Catan” jest nieskomplikowaną grą, która jednak z biegiem czasu odkrywa przed graczami coraz ciekawsze sposoby na odniesienie zwycięstwa.
 • - W grze wcielamy się w tytułowych osadników, którzy trafili na wyspę Catan. Celem gracza jest uzyskanie 10 punktów zwycięstwa, które można otrzymać na przykład za budowanie osad, miast czy dróg. Oczywiście do budowy potrzebujemy surowców, które możemy zdobyć samodzielnie lub handlując z innymi uczestnikami zabawy.
 • - Nieprzypadkowo „Osadnicy z Catanu” to jedna z najpopularniejszych strategicznych gier planszowych w historii. Proste zasady, możliwość dowolnego ułożenia planszy startowej oraz różne strategie prowadzące do zwycięstwa czynią ten tytuł świetnym prezentem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy.
 • Rebel, 7 Cudów Świata, gra strategiczna
 • - Kolejny hit w naszym rankingu. „7 cudów świata”, bo o tej grze mowa, od kilku lat plasuje się na podium najlepszych strategicznych planszówek. Nic w tym dziwnego – to świetny tytuł oferujący nie tylko głębię strategiczną, ale również niezbyt często spotykaną w tego rodzaju grach dynamikę rozgrywki.
 • - W grze rozwijamy jedną ze starożytnych cywilizacji. Aby odnieść zwycięstwo, należy uzbierać jak najwięcej punktów ze wszystkich graczy. Punkty można zdobywać na wiele sposobów: inwestując w wojsko, wydobywając surowce, prowadząc intensywną wymianę handlową lub budując któryś z tytułowych cudów świata. To od gracza zależy, którą ścieżkę wybierze.
 • - 7 cudów świata” to dynamiczna planszówka (jedna partia może trwać zaledwie 30 minut), o dużej regrywalności. Doskonały wybór na początek przygody z grami planszowymi.
 • Rebel, Small World, gra strategiczna
 • - Bardzo ciekawa strategiczna planszówka dla wszystkich młodych miłośników fantasy. W grze kontrolujemy różne fantastyczne rasy (krasnoludy, elfy, gigantów itp.) i staramy się podbić kolejne terytoria znajdujące się na planszy.
 • - Najciekawszym aspektem gry jest decydowanie o tym, czy na pewno opłaca się nam grać wybraną rasą. Jeżeli nie – możemy doprowadzić do upadku nasze Latające Elfy lub Heroiczne Krasnoludy, a na ich miejsce sprowadzić nowe istoty. Oczywiście poszczególne rasy różnią się między sobą. Od tego, jak wykorzystamy ich mocne strony, może zależeć zwycięstwo.
 • - Gra jest dość dynamiczna i sytuacja na planszy bez przerwy się zmienia. Zasady rozgrywki są jednak na tyle proste, że nawet mało doświadczony gracz powinien sobie z nimi poradzić.
 • Rebel, Cywilizacja: Poprzez wieki, 3. edycja, gra strategiczna
 • - Planszowy odpowiednik jednej z kultowych komputerowych strategii, czyli gier z serii „Sid Meier’s Civilization”.
 • - Jak łatwo się domyślić, w „Cywilizacji. Poprzez wieki” rozwijamy swoją cywilizację. Możemy być militarystami, rozszerzać swoje wpływy za pomocą religii czy określonych nurtów filozoficznych, dążyć do zwycięstwa za pomocą rozwiniętej ekonomii, dominować dzięki przemysłowi, rolnictwu czy nowym technologiom itp. Opcji jest mnóstwo – tym bardziej że nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w trakcie rozgrywki zmienili swoją strategię i na przykład z pacyfistycznych myślicieli przekształcili się w nieustraszonych wojowników.
 • - Gra jest świetnie wykonana i zapewnia długie godziny zabawy. Jej zasady są przejrzyste i intuicyjne.
 • Lucrum Games, Dice Settlers: Osadnicy z krwi i kości, gra strategiczna
 • - „Dice Settlers” to bardzo ładnie wykonana strategiczna planszówka z elementami losowości w postaci rzutów kośćmi. Te rzuty, chociaż ważne, nie mają jednak decydującego wpływu na kształt rozgrywki – kluczowe są za to strategiczne myślenie i umiejętność wykorzystywania błędów przeciwnika.
 • - Gra opiera się na eksploracji oraz zdobywaniu nowych terytoriów i zasobów. Ponadto gracze nieustannie ze sobą rywalizują, podbijając wzajemnie swoje terytoria. Aby wygrać, trzeba więc przewidywać ruchy innych graczy.
 • - Dostępne mechaniki gry dają duże pole do popisu każdemu młodemu strategowi.
 • Strategiczne planszówki – bogactwo wyboru

  Strategiczne gry planszowe z rankingu powyżej stanowią zaledwie niewielki ułamek wszystkich tytułów z tej kategorii. Elementy zaawansowanej strategii znaleźć można również w grach kooperacyjnych, ekonomicznych, wojennych, detektywistycznych, science-fiction, logicznych czy nawet towarzyskich. Dzięki temu znalezienie tytułu, którego tematyka oraz stopień trudności będą odpowiadały naszemu dziecku, nie powinno stanowić większego problemu.

  Opracował: Daniel Śliwa

  Powiązane artykuły