Savoir-vivre dla dzieci. 5 produktów, które powinny pomóc w nauce dobrych manier

Savoir-vivre dla dzieci

Savoir-vivre, czy to w wersji dla dzieci, czy dla dorosłych, jest czymś więcej niż zbiorem sztywnych reguł – warto, aby maluch zrozumiał to możliwie jak najwcześniej. Od czego zacząć jednak naukę dobrych manier? Jak ją uatrakcyjnić, aby nie zanudzić dziecka listą nakazów i zakazów? Poniżej prezentujemy kilka książek i gier, które mogą przydać się podczas pierwszych lekcji bon tonu.

Savoir-vivre to nie przeżytek. Jak wytłumaczyć to dziecku?

Savoir-vivre dotyczy nie tylko zasad zachowania przy stole czy elementarnej wiedzy związanej z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi. To reguły, których stosowanie może mieć realny wpływ na komfort życia, zarówno dziecka, jak i rodziców, dlatego lepiej nie zaniedbywać jego nauki. Aby maluch nie poczuł się jednak znużony i nie buntował przeciwko kompletnie niezrozumiałym zasadom, warto:

 1. Opierać się o konkretne przykłady

Dobrze, aby maluch wiedział, że ręce myje się przed jedzeniem nie dlatego, że mama tak chce, ale po to, aby uniknąć chorób, niekiedy o wiele groźniejszych niż zwykła niestrawność. Konkretne przykłady dotyczące tego, jakie mogą być realne konsekwencje niestosowania reguł savoir-vivre’u, bardziej przemawiają do wyobraźni.

 1. Dawać maluchowi dobry przykład

Trudno o lepszy sposób na nauczenie dziecka dobrych manier niż samodzielne stosowanie się do nich każdego dnia. Jeżeli maluch zobaczy, że dorośli są wobec siebie (i niego) mili, sami przestrzegają zasad, o których tyle mówią, nie używają wulgarnego języka i generalnie są dobrym przykładem, wówczas istnieje duża szansa, że sam też będzie poprawnie się zachowywał.

 1. Uczyć zasad savoir-vivre formie zabawy

Spędzenie czasu na wspólnej zabawie w dom może być świetną metodą na nauczenie dziecka podstawowych reguł grzeczności. Poza tym istnieją również planszówki i książki o zasadach savoir-vivre dla dzieci. Poniżej zebraliśmy kilka przykładowych tytułów traktujących o dobrym wychowaniu. Z ich pomocą nauka dobrych manier powinna być ciekawsza i przyjemniejsza zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Zasady savoir-vivre dla dzieci – książki i gry wspierające naukę

 1. Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci
 • Zbiór humorystycznych opowiadań autorstwa Grzegorza Kasdepke, których głównymi bohaterami są bliźniaki – Kuba oraz Buba. Bliźniaki nie należą do najgrzeczniejszych dzieci i bez przerwy popełniają mnóstwo gaf i pomyłek. Często prowadzi to do dość zabawnych sytuacji.
 • Opowiadania napisane są zrozumiałym językiem, dzięki czemu nawet najmłodsi czytelnicy nie powinni mieć trudności z ich przeczytaniem. Poza tym „Bon czy ton” to książka, w której bardzo przystępnie zaprezentowano, czym kończy się niestosowanie zasad dobrego wychowania w codziennych sytuacjach – przy stole, podczas spotkań czy nawet w czasie zwykłej rozmowy.
 1. Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci
 • Książka Joanny Krzyżanek to zbiór ciekawych i humorystycznych opowiadań o mieszkającej w Starym Rumiankowie rodzinie Wafelków. Opowiadania nie są długie, pełno w nich jednak humoru. Ogromnym atutem publikacji są też estetyczne, kolorowe ilustracje.
 • Oprócz reguł szeroko rozumianego savoir-vivre’u dzieci mogą znaleźć w tej książeczce wiele porad związanych chociażby z postępowaniem w nagłych wypadkach, np. gdy trzeba zadzwonić po pomoc medyczną.
 • „Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci” to świetna książeczka do wspólnego czytania z pociechą. Historie są na tyle zajmujące, że można wielokrotnie do nich wracać, za każdym razem znajdując w nich coś nowego.
 1. Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci
 • „Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci” to niewielka, wypełniona ciekawostkami książka autorstwa Irmy Kalniņy. Lektura może być bardzo pomocna w przyswojeniu przez dziecko podstawowych reguł prawidłowego zachowania przy stole.
 • Z książeczki można się dowiedzieć nie tylko tego, jakimi sztućcami i w jakiej kolejności je się poszczególne potrawy, ale również zdobyć wiedzę związaną z tym, jak zachowywać się przy stole – podczas przyjęcia, obiadu w domu czy spotkania ze znajomymi.
 • Pomimo że książka Irmy Kalniņy to poradnik o savoir-vivre przy stole w wersji dla dzieci, dorośli również mogą wyciągnąć z niej wartościową lekcję.
 1. Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie
 • „Dzieci w sieci” Zofii Staniszewskiej to ładnie ilustrowana, ciekawa książeczka, która dotyczy zasad postępowania w internecie. Autorka położyła w niej bardzo duży nacisk nie tylko na zasady szeroko rozumianej netykiety, ale również na to, czego dziecko w sieci robić nigdy nie powinno – przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo.
 • Książka jest bardzo przystępna i zrozumiała, mimo że miejscami porusza poważne tematy. Dzieje się tak również dlatego, że główny bohater książki, Franek, jest sympatycznym bohaterem, z którym niemal każde korzystające z sieci dziecko może się identyfikować.
 • W książce można również znaleźć słowniczek pojęć, quiz, a nawet zestaw porad przeznaczonych dla rodziców małego internauty.
 1. Kangur, Dzieci Kontra Rodzice, Dobre Maniery, gra edukacyjna
 • Nieskomplikowana karcianka przeznaczona dla całej rodziny. Proste zasady i humorystyczne odpowiedzi powinny sprawić, że grę polubią tak dzieci, jak i dorośli.
 • Reguły gry są bardzo proste – naprzemiennie odpowiadamy na pytania znajdujące się na wylosowanych kartach. W tym przypadku pytania dotyczą reguł dobrego wychowania, przy czym dzieci odpowiadają na łatwiejsze pytania, dorośli zaś na trudniejsze.
 • Gra edukacyjna „Dzieci Kontra Rodzice, Dobre Maniery” to idealny przykład na to, jak połączyć przyjemne z pożytecznym – w tym przypadku wspólną, rodzinną zabawę z nauką savoir-vivre’u.

Savoir-vivre dla dzieci, czyli jak uczyć, aby nie zniechęcić?

Powyższe publikacje to dowód na to, że przyswajanie wiedzy dotyczącej savoir-vivre’u może być ciekawą i zajmującą rozrywką. Efekty takiej nauki zazwyczaj również są bardziej zadowalające niż zmuszanie dziecka krzykiem do tego, aby było grzeczne. Gdy dobre maniery kojarzą się dziecku z miłą i kulturalną rozmową podczas obiadu, a nie ciągłymi pretensjami rodziców, powinno ono być bardziej skłonne do tego, aby dobrze się zachowywać – a tym samym być lepiej odbieranym przez otoczenie.

Oprac. Daniel Śliwa

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane