Jak ubierać niemowlę latem?

Jak ubierać niemowlę latem?

Latem delikatna skóra dziecka narażona jest na podrażnienia i poparzenia słoneczne. Zbyt cienka, by zapewnić sobie skuteczną ochronę, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stroju, kiedy wchodzimy na słońce.

Gdy wychodzimy z maluchem na spacer, ważne jest zastosowanie specjalnych kosmetyków z odpowiednio wysokim filtrem UV. Ważne jest także ubranko, które osłoni skórę przed słońcem, a jednocześnie nie doprowadzi do przegrzania organizmu. Na spacer z niemowlakiem najlepiej wychodzić w godzinach popołudniowych, kiedy słońce nie jest już intensywne. Najodpowiedniejsze są bawełniane ubranka - lekkie, przewiewne i cienkie, aby skóra mogła przez nie swobodnie oddychać. Bardzo ważne jest założenie lekkiej czapeczki, która osłoni główkę przed działaniem promieni słońca, pamiętajmy jednak, aby nie była ona wykonana ze sztucznych tkanin, zbyt ciepła i przylegająca.

Letnia wyprawka niemowlaka nie wymaga wielu ubrań. Na pewno powinno znaleźć się w niej przewiewne, bawełniane body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach. Wygodne będą też letnie pajacyki, cienkie letnie śpioszki i kaftaniki. W gorące letnie dni zdecydowanie zrezygnujmy z dżinsu oraz strojów, których elementem są klamry i zatrzaski. Mocno nagrzane słońcem mogą podrażnić, a w niektórych przypadkach nawet poparzyć naskórek.

Jeżeli musimy wyjść na słońce, pamiętajmy o parasolce do wózka i ochronie ciała maluszka przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Pamiętajmy, że skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna. Nie potrafi jeszcze bronić się przed ich oddziaływaniem i łatwo może dojść do poparzeń słonecznych.

Lepiej ubrać dziecko lżej, aniżeli zbyt ciepło. Najlepiej na tradycyjną „cebulkę”.  Jeżeli wychodzimy na dłużej i obawiamy się, że maluch zmarznie, wrzućmy do spacerówki kocyk. Okryjemy nim malucha, jeżeli zrobi się na dworze zbyt chłodno.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem