Filmy przyrodnicze dla dzieci - jakie warto obejrzeć?

Filmy przyrodniczeNie doceniamy tego, jak ciekawe i pouczające mogą być filmy przyrodnicze dla dzieci. Pora wyłączyć animowane bajki i zagłębić się w świecie pełnym groźnych, zagadkowych, ale i uroczych zwierząt! Wybrane przez nas propozycje zabiorą was w podróż w najdziksze zakątki Ziemi. To nie tylko uczta dla oka, ale i nauka przy okazji świetnej zabawy.

Filmy przyrodnicze dla dzieci – czemu warto je oglądać?

Czy twoje dziecko zaskakuje cię pytaniami o to, jaki gatunek ptaka lub rośliny spotkaliście na spacerze? Większość z nas ma podstawowe pojęcie na temat otaczających nas istnień, ale nigdy nie jest za późno na naukę. Umożliwią wam ją filmy przyrodnicze dla dzieci.

Są miejsca, w które nigdy sami nie dotrzemy, za to kamera – owszem. Jeśli całość opatrzona jest pouczającą narracją (np. uwielbianej przez polskich widzów Krystyny Czubówny), nie pozostaje nic, jak tylko dać się wciągnąć w wielobarwny świat pełen emocji. Może się okazać, że niektóre zachowania zwierząt są całkiem podobne do tych ludzkich.

Polecane filmy przyrodnicze dla dzieci:

  • w przystępny sposób zapoznają nas z prawami, którymi rządzi się natura,
  • pokazują inne kultury, gatunki zwierząt i roślin niż te widoczne za oknem,
  • to pretekst do rozmowy o klimacie, ekologii i wpływie człowieka na środowisko,
  • są skarbnicą ciekawostek na temat zjawisk w przyrodzie, którymi dziecko może zaskoczyć dziadków lub swoich rówieśników,
  • mogą dać początek zainteresowaniom, które zostaną z maluchem na całe życie.

Jeśli potrzebujecie odpoczynku od bajek lub serialowych maratonów, przyrodnicze filmy mogą się okazać strzałem w dziesiątkę! To najprzyjemniejszy sposób na to, by rozwijać w sobie wrażliwość na przyrodę, a przy okazji spędzić miło czas z bliskimi. Jaki film przyrodniczy dla dzieci wybrać? Oto 6 naszych propozycji.

Najlepsze filmy przyrodnicze dla dzieci

Nasza planeta (2019)

Wielu z nas na myśl o filmach przyrodniczych przychodzi David Attenborough. „Nasza planeta” to miniserial właśnie z jego narracją. Przemierzcie wspólnie Ziemię, od lasów tropikalnych po pustynie, zaobserwujcie zwyczaje zwierząt każdej wielkości – i mrówki, i wieloryba. Dokument to także spojrzenie na negatywny wpływ człowieka na świat przyrody. Może będzie dla was impulsem, by żyć bardziej ekologicznie?

Marsz pingwinów (2005)

Ruszamy w ślad za pingwinami cesarskimi, które zaczynają wędrówkę przez Antarktykę. Zbliża się wiosna – pora znaleźć sobie partnera i przedłużyć gatunek! To pasjonująca opowieść o nowym życiu i cyklu, według którego funkcjonuje natura. Film zdobył Oscara dla najlepszego dokumentalnego filmu pełnometrażowego w 2006 roku. Doczekał się również drugiej części, w której słyszymy narrację Piotra Fronczewskiego.

Młody renifer Alex (2018)

Pozostajemy w mroźnym klimacie, a dokładnie w Laponii. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak może wyglądać rok z życia rogatego pomocnika Świętego Mikołaja, warto obejrzeć ten film. Razem z Aleksem przemierzamy górskie i leśne krajobrazy w poszukiwaniu pożywienia i przyjaciół. Nad reniferem czuwa jego mama, od której maluch uczy się życia. Narratorem tej opowieści jest Piotr Adamczyk.

Kedi – sekretne życie kotów (2016)

Oto propozycja dla fanów kotów – jeśli macie w domu futrzastego przyjaciela, to świetna okazja, żeby dowiedzieć się o nim więcej. Akcja filmu toczy się w Stambule, gdzie koty uważa się za symbol szczęścia i traktuje je ze specjalnym namaszczeniem. To właśnie czworonogi stają się naszymi przewodnikami po mieście. Obserwujemy je podczas codziennego życia, np. gdy szukają jedzenia i opiekują się kociętami.

Mikrokosmos (1996) i Makrokosmos (2001)

Na koniec przenosimy się do świata, którego na co dzień nie zauważamy. Bohaterami Mikrokosmosu są owady i inne drobne gatunki zwierząt – mrówki, żuki czy pająki. Za to w drugim dokumencie – Makrokosmos – przedstawione zostało życie podróżujących między kontynentami ptaków. Oba filmy pełne są zachwycających zdjęć i mają niezwykłe ścieżki dźwiękowe.

Jeśli dziecko woli filmy animowane, możesz postawić na bajki, które opowiadają historie związane z naturą i uczą szacunku do stworzeń dzielących z nami planetę. Należą do nich m.in. kultowa Pocahontas lub produkcje Studia Ghibli, takie jak Mój sąsiad Totoro. A potem ruszajcie w plener, by obserwować rośliny i zwierzęta na własne oczy!

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: