Drobne prezenty na Wielkanoc dla dzieci. 10 pomysłów

Prezenty na Wielkanoc. Pomysłowe podarunki dla dzieci od zajączkaGwiazdka to nie jedyna okazja do wręczania upominków. Drobne prezenty można podarować dzieciom również na Wielkanoc, gdy według tradycji przychodzi zajączek. Zazwyczaj zostawia on szkrabom różnorodne słodkości i wielkanocne ozdoby, jednak nie zawsze tak musi być. Równie dobrze mogą je zastąpić inne drobiazgi. 10 przykładowych propozycji zebraliśmy poniżej.

Prezenty na Wielkanoc to nie tylko słodycze! Co jeszcze może przynieść zajączek?

Przyjęło się, że zajączek przynosi dzieciom czekoladowe słodkości, głównie jajka lub podobizny kurczaczków i baranków. Czasami jednak wolimy ograniczyć słodycze i zamiast tego sprezentować maluchowi coś użytecznego. Taki upominek nie musi, a wręcz nie powinien, być drogi. Dzięki temu dziecko może zrozumieć, że prezenty na Wielkanoc, choć fajne i miłe, są jedynie dodatkiem do Świąt, które spędza się w gronie najbliższych. Jakie kategorie produktów mogą zatem sprawdzić się jako upominki od zajączka? Oto kilka podpowiedzi:

 • Zestawy kreatywne. Można podarować maluchowi zestawy do malowania jajek, np. takie zawierające brokatowe pisanki, różne farbki czy barwniki spożywcze. Powinny one wspomóc w pobudzeniu wyobraźni dziecka oraz stworzyć wielkanocną, rodzinną atmosferę już na kilka dni przed Świętami – malować pisanki można bowiem razem z dzieckiem.
 • Zestawy-niespodzianki. W przypadku Świąt Wielkanocnych najpopularniejsze będą te w kształcie jajka, jednak niekoniecznie musi być ono czekoladową przekąską z ukrytą zabawką. Równie dobrze możemy postawić na zabawkowe jajko, które zawiera jakiś drobiazg, np. zwierzęcą figurkę.
 • Figurki kolekcjonerskie. Prezenty dla dzieci na Wielkanoc nie zawsze muszą być związane ze Świętami. To też dobra okazja do tego, aby wręczyć dziecku kolejny element do kolekcji, którą kompletuje już od jakiegoś czasu.
 • Ubranka. Dzieci zazwyczaj szybko rosną, dlatego nowe ubranka przydadzą się niemal zawsze, bez względu na okazję. Co więcej, Święta Wielkanocne obchodzimy wiosną, w związku z czym można uzupełnić garderobę smyka o lżejszą odzież.
 • Wielkanocne maskotki. Pluszowe kurczaczki, zajączki czy baranki mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi dziecka oraz pretekstem do rozmowy na temat symboli wielkanocnych.
 • Zabawki plenerowe. Wielkanoc zwiastuje wiosnę, dlatego warto pomyśleć o grach plenerowych, do których podarujemy dziecku odpowiednie akcesoria.

Powyższe kategorie to tylko przykłady – pomysłów na prezenty na Wielkanoc dla dzieci może być więcej, w zależności od indywidualnych upodobań malca i rodziców. Poniżej przedstawiamy konkretne produkty, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie podarunku.

Przykładowe prezenty na Wielkanoc. 10 pomysłów na ciekawy upominek

 1. Arka Noego, puzzle drewniane, 6 elementów
 • Najmłodszym malcom, które ukończyły już roczek, warto podarować drewniane puzzle ze zwierzątkami. Zawierają 6 ruchomych elementów (w kształcie krokodyla, żyrafy, sowy, lwa, słonia i zebry), które dziecko musi samodzielnie dopasować do pustych miejsc.
 • Puzzle mogą pomóc w doskonaleniu motoryki małej u smyka, a jeśli dziecko jest już nieco starsze, warto dodatkowo opowiedzieć mu, kim był Noe i w jakim celu zbudował arkę.
 • Każdy z puzzli posiada małą, drewnianą rączkę, która ułatwi maluchowi chwycenie elementu i położenie go w odpowiednie miejsce.

 1. Kapitan Nauka. 100 zabaw z królikiem Kazikiem
 • Zestaw zawiera 100 opisów różnych zabaw związanych ze światem roślin i zwierząt, a zwłaszcza z porządkami i pracami w ogrodzie. Każda z zabaw została opisana albo w książce, albo na jednej z dołączonych kart.
 • Dzieci mogą doskonalić swoje zdolności matematyczne, logiczne i językowe, rozwiązując najróżniejsze zadania opisane na kartach. Do dyspozycji mają także zmywalny flamaster, który pozwala na wielokrotne wykonywanie ćwiczeń.
 • Zadania powinny wspomóc nie tylko naukę konkretnych umiejętności, jak liczenie czy znajomość alfabetu, ale także rozwój kreatywności – w ramach niektórych ćwiczeń maluch może np. narysować ulubione warzywo lub ogród o takiej porze roku, w jakiej wydaje mu się on najpiękniejszy.

 1. E. Piotrowska, „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”
 • Ta książka świetnie sprawdzi się jako prezent na Wielkanoc, ponieważ zawiera ciekawostki i historie dotyczące jajka – czyli jednego z wielkanocnych symboli.
 • Książka zawiera m.in. ciekawostki o ptakach i sposobach, w jakie wychowują zniesione jajka, historię pisanek, opowieść o roli jajka w kuchni poszczególnych kultur czy nawet informacje na temat wpływu jajka na sztuki artystyczne.
 • Ilustracje książki są niezwykle oryginalne i zróżnicowane: miejscami przypominają wycinanki lub kolaże.

 1. Sylvanian Families, bliźniaki wiewiórek, zestaw figurek
 • Zestaw zawiera figurki dwóch bliźniaczych wiewiórek, które są jeszcze całkiem malutkie, ale już uwielbiają zabawę. Tomek i Dominika, bo tak się nazywają, to najmłodsi członkowie wiewiórczej rodziny z Sylvanii.
 • Do figurek można dokupić bądź samemu zrobić akcesoria oraz mebelki, dzięki czemu wiewiórcza rodzinka będzie miała własny rodzinny kąt, a maluch więcej elementów do zabawy.
 • To dobry prezent zwłaszcza dla dziecka, które kolekcjonuje różne figurki, np. te związane z przyrodą – małe wiewiórki mogą być świetnym uzupełnieniem większej, zwierzęcej rodziny.

 1. Jajka Wielkanocne, Pirat z armatą
 • To jeden z zestawów z dużym jajkiem-niespodzianką, w środku którego maluch może znaleźć prawdziwy skarb – figurkę pirata wraz z akcesoriami, m.in. armatą z wymiennymi pociskami i skrzynią pełną monet.
 • Dziecko podczas zabawy może wykazać się wyobraźnią i wcielić w żądnego przygód pirata, który broni swojego skarbu przed niebezpieczeństwami. Figurka może dać początek wielu nowym historiom w głowie malca.

 1. Ogier Rasy Morgan maści kasztan, figurka
 • To figurka kolekcjonerska zarówno dla młodego miłośnika koni, jak i każdego hobbysty, który zbiera zwierzęce postacie. Przedstawia konia rasy Morgan o ciemnym umaszczeniu.
 • Zabawka wiernie oddaje wygląd prawdziwego konia i świetnie nadaje się do zabawy z innymi figurkami – może być wierzchowcem dla kowboja czy kowbojki, przemierzać leśne trasy lub pomieszkiwać w stajni. Do takiej zabawy nie potrzeba wiele: wystarczy przede wszystkim wyobraźnia malucha.

 1. Mega Bańki, zestaw do puszczania ogromnych baniek mydlanych
 • Wybierając prezent na Wielkanoc, warto pomyśleć o czymś, czym smyk będzie mógł bawić na zewnątrz. W końcu robi się coraz cieplej. Zestaw do puszczania dużych baniek mydlanych może być świetnym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu w ogrodzie – smyk będzie miał okazję stworzyć bańki, które staną się niemal tak duże jak on sam.
 • Zestaw zawiera składaną obręcz do puszczania baniek oraz dmuchany basenik, do którego trzeba nalać odpowiednio skoncentrowany płyn, również dołączony do zabawki.
 • Dobrze, jeśli opiekun pomoże puścić parę pierwszych baniek i wyjaśni dziecku, jak prawidłowo je zrobić.

 1. Bluzka dziewczęca z długim rękawem, ecru, kropki, królik
 • Jeśli chcemy wzbogacić garderobę córki, można wybrać ubranko pasujące tematycznie do Świąt Wielkanocnych, np. bluzkę z nadrukowanym króliczkiem.
 • Ubranko jest bardzo uniwersalne, dzięki czemu może być noszone zarówno na co dzień, jak na bardziej odświętne okazje, np. uroczyste śniadanie wielkanocne.

 1. Bluza chłopięca, żółta, buźka
 • Chłopcu można podarować bluzę z ciekawym nadrukiem, zwłaszcza jeśli smyk interesuje się grami komputerowymi czy nowinkami elektronicznymi – uśmiechnięta buźka przypomina emotkę.
 • Intensywny, żółty kolor oraz kontrastujący z nim czarny nadruk powinny wyróżnić malucha z tłumu. Będzie też lepiej widoczny na drodze.

 1. Puzzle. Mapa Polski
 • Prezent z okazji Wielkanocy może też mieć wymiar edukacyjny. Puzzle przedstawiające mapę Polski to dla dziecka okazja do poznania własnego kraju.
 • Układanka zawiera 84 duże puzzle, które po ułożeniu przeobrażają się w mapę administracyjną Polski. Każde województwo oznaczono innym kolorem, dodatkowo nazwom miast towarzyszą grafiki, przedstawiające charakterystyczne dla danego regionu budowle, baśnie czy tradycje.

Prezenty na Wielkanoc, choć są tylko dodatkiem, mogą sprawić, że atmosfera towarzysząca świątecznemu śniadaniu stanie się jeszcze weselsza. Już sam moment poszukiwania upominków bywa dla maluchów bardzo emocjonujący. Niektóre podarunki mogą być też świetnym pretekstem do zabawy w rodzinnym gronie. Wystarczy, że zamiast włączać telewizor, sięgniemy po grę, którą smykom sprezentował zajączek.

Oprac. Urszula Żupnik

Powiązane artykuły