5 produktów, które ułatwią dziecku zasypianie

Jedne dzieci przesypiają spokojnie całą noc, inne trzeba bardzo długo przekonywać, że już pora położyć się do łóżeczka. Dlaczego maluch nie chce spać? Kolka, zły nastrój czy po prostu chęć dalszej zabawy? I co możemy zrobić, aby jednak skutecznie położyć dziecko spać? Czasami warto sięgnąć po gadżety, dzięki którym pociecha wyciszy się i spokojnie zaśnie. Oto kilka przykładów:

Bajka na dobranoc

Kojący głos rodzica potrafi zdziałać cuda, dlatego bajka do snu to rozwiązanie, z którego warto uczynić codzienny rytuał wieczornego kładzenia dziecka do łóżka. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią lekturę. Warto czasem przełamać rutynę tradycyjnych kołysanek i sięgnąć po… rymowankę! Dla malucha idealna będzie „Kołysanka dla Maluszka”, niezwykle ciepła i wciągająca historyjka o króliczku. Zwierzak, początkowo rozbrykany, biega i skacze bez wytchnienia razem ze swoimi przyjaciółmi, ale w końcu i jego dopada zmęczenie. Właśnie wtedy wkracza jego tata, który bierze go na ręce i układa go do snu. Książeczka, choć prosta, wciąga od samego początku. To zasługa nie tylko pięknych ilustracji, na których dziecko z chęcią odnajdzie bohaterów opowieści, ale przede wszystkim dźwiękonaśladowczych okrzyków, które początkowo przyciągają uwagę dziecka, a następnie, ponieważ są coraz spokojniejsze, skutecznie wzbudzają ziewanie i w efekcie usypiają. 

Ukochana przytulanka

Dziecięca przytulanka to często jedna z pierwszych zabawek, jakie zwykle otrzymuje maluszek. Wybierając maskotkę dla niemowlaka, zwróćmy uwagę na to, czy jest wykonana z antyalergicznego materiału i czy poszczególne elementy nie zagrażają bezpieczeństwu dziecka. Równie ważna jest także funkcja uspokajająca. Owieczka z bijącym serduszkiem od Chicco jest zaprojektowana specjalnie po to, by pomagać dziecku w zasypianiu. Serduszko widoczne na brzuszku zabawki wydaje z siebie delikatne, ciche melodyjki, a po naciśnięciu ukazują się na nim stonowane efekty świetlne – wszystko to ma sprawić, że dziecko poczuje się bezpieczne oraz zrelaksowane i tym samym spokojnie zaśnie przytulone do mięciutkiej owieczki.

Zabawki szumiące

Szumiące misie Whisbear znają już niemal wszyscy. To dzięki nim mamy mogły odłożyć suszarki do szafy i zastąpić je miłą w dotyku zabawką, z której również wydobywa się szum, przy którym dziecko uspokaja się i łatwiej zasypia, adaptując się do swojego otoczenia. Teraz na rynku dostępni są inni przyjaciele ułatwiający zasypianie, jak na przykład szumiące ptaszki czyli Whisbird, których kształt inspirowany był polską sztuką ludową. Może być dziecięcym przyjacielem i jednocześnie czuwać nad spokojnym snem malucha. Dzięki specjalnie opracowanej funkcji uspokajający szum włącza się automatycznie, gdy tylko wykryje płacz. 

Lampka wyciszająca

Dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach, a dla niektórych wręcz nie ma takiej opcji. Lampka w pokoju dziecięcym to rozwiązanie niezbędne, chociaż ostatnio pojawiła się ciekawa alternatywa -  Cloud B – Ośmiornica to przepiękna lampka, która jednocześnie może pełnić funkcję zabawki. Oprócz delikatnego światła wyświetla konstelacje gwiazd oraz przyjazne małe rybki puszczające bańki w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Przesuwające się powoli kształty sprawiają, że dziecko szybko zaśnie, wpatrzone w przyjaźnie wyglądające zwierzątko, a po 45 minutach lampka sama się wyłączy. 

Lampka w formie projektora

Coraz częściej możemy znaleźć także lampkę z projektorem. Takie urządzenia dają niezwykłe efekty świetlne - zarówno na ścianie, jak i suficie pojawiają się mieniące się kształty, które dziecko może obserwować. Lampka rozpraszająca mrok w formie projektora Duux pozwala stworzyć pokój pełen delikatnie mieniących się gwiazd. Projektor jest aktywowany głosem i automatycznie włącza światła, gdy dziecko zaczyna płakać, a w dodatku zaczyna grać łagodną melodię kołysanki, tak aby jak najszybciej wyciszyć malucha i przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa. 

Oprac. Natalia Olszewska

Powiązane artykuły