Najlepsze sposoby na kaszel u dziecka oraz jak rozpoznać kaszel?

Najlepsze sposoby na kaszel i jak rozpoznać kaszel? Kaszel jest objawem choroby, a nie nią samą. W zależności od rodzaju, może oznaczać inne choroby. Zanim więc zdecydujesz się podać dziecku lek, zaobserwuj, jaki ma rodzaj kaszlu i skonsultuj się z lekarzem. Najczęstsze rodzaje kaszlu u dzieci to: kaszel suchy, kaszel mokry, kaszel krztuszący, czy szczekający.

Sposoby na kaszel suchy

Kaszel suchy jest najczęściej początkowym objawem infekcji wirusowej, czyli przeziębienia. Często towarzyszy mu katar i gorączka. Nasila się w nocy. Dziecku podajemy preparaty wyłącznie przepisane przez lekarza. Leczenie przeziębienia można wesprzeć również przez domowe sposoby na kaszel. Zwykle nie ma potrzeby podawania dziecku antybiotyku, można też wykonywać inhalacje na kaszel.

Sposoby na kaszel mokry

Kaszel mokry jest najczęściej objawem występującym w późniejszych dniach infekcji (po kaszlu suchym). Może towarzyszyć mu spływanie gęstej wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Dziecko odczuwa podrażnienie i stara się ją odkrztusić. Pojawia się więc mokry kaszel. W takiej sytuacji ważne jest delikatne oczyszczanie noska gruszką lub specjalnym aspiratorem oraz zakraplanie do nosa soli fizjologicznej. Wskazane jest także częste pojenie, wyższe ułożenie w łóżeczku i nawilżanie powietrza.

O czym świadczy kaszel krztuszący lub szczekający?

Te rodzaje kaszlu mogą świadczyć o poważniejszej przyczynie wymagającej niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Do lekarza należy udać się jeśli dziecko oddycha więc z wyraźnym wysiłkiem i ma przyspieszony oddech, jest niespokojne. Nie należy wówczas zwlekać z udaniem się nawet do izby przyjęć szpitala. Być może będzie konieczne podanie tlenu, czy inne silniejsze leki.

Kaszel po chorobie

Kaszel u dziecka może trwać jeszcze przez wiele dni po przebytej chorobie. To typowe dla większości infekcji wirusowych. Uszkodzona przez wirusy błona śluzowa dróg oddechowych jest szczególnie wrażliwa, stąd kaszel, np. na skutek nagłej zmiany temperatury. Należy pilnować, aby w okresie rekonwalescencji malec nie stykał się z chorymi dziećmi, w tym czasie bowiem jest szczególnie narażony na... kolejną infekcję.

Oprac. Joanna Weyna

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: