Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych?

Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych?Soczek truskawkowy, zupka pomidorowa, świeże jagody – jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych, zwłaszcza te zaschnięte i posklejane? Co się lepiej sprawdzi? Środki chemiczne czy domowe sposoby? Pomysłów na ich pozbycie się jest mnóstwo, jednak nie zawsze działają na konkretny rodzaj zabrudzenia, dlatego aby nie zniszczyć ulubionej bluzeczki czy sukienki malucha, warto wcześniej sprawdzić, które rozwiązanie będzie najbardziej skuteczne.

Czym najczęściej brudzą się małe dzieci?

Krem marchewkowy, zupka pomidorowa, sok wiśniowy czy kaszka z dodatkiem owoców leśnych to tylko część potraw niemowlęcych, które mogą zaplamić nie tylko ubranka, ale także wszystko, co znajduje się w zasięgu rąk dziecka. Gdy pociecha odkrywa nowe smaki i uczy się samodzielnego jedzenia, nieraz podany posiłek chce poznać również za pomocą innych zmysłów, a zwłaszcza dotyku. Roztarte w rączkach fragmenty ciasteczek czy piure warzywnego lądują na podłodze, stoliku, spodenkach czy bluzeczce, skąd po zaschnięciu nieraz dość trudno je usunąć. Do innych częstych plam, z jakimi przychodzi się zmierzyć rodzicom, należą te powstałe w wyniku przepełnienia lub nieprawidłowego założenia pieluszki, zabawy w kałużach czy raczkowania po brudnej podłodze. Nieco starsze smyki w przypływie artystycznej weny często „dekorują” odzież wielobarwnymi śladami po kredkach, farbkach czy mazakach pozostawiając rodziców z pytaniem, jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek w taki sposób, by delikatny materiał nie ucierpiał.

Pierwsza pomoc w usuwaniu plam

Aby jak najskuteczniej pozbyć się niechcianych zabrudzeń, zaplamione miejsce należy od razu zamoczyć i zaprać w wodzie, najlepiej chłodnej, ponieważ zbyt wysoka temperatura może sprawić, że zanieczyszczenie głębiej wniknie w strukturę tkaniny, utrwalając się przy tym na dobre. Namoczony brud można natrzeć gotowym odplamiaczem, płynem do prania lub innym środkiem myjącym (mydło, żel do naczyń), jeśli tych piorących nie ma pod ręką. Jeśli plama nie zeszła całkowicie, procedurę czyszczenia ręcznego można powtórzyć lub wyprać tkaninę w pralce, pamiętając o ustawieniu dodatkowego płukania, które usunie resztki detergentów z dziecięcych ubranek.

Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych? Domowe sposoby

Wybielacze czy odplamiacze to intensywnie działające środki chemiczne, których pozostałości znajdujące się na tkaninach mogą wywoływać różnorodne reakcje alergiczne, nieraz kończące się swędzącą lub piekącą wysypką na delikatnej skórze maluszka. Ale nie ma się co martwić! Nasze babcie i mamy opracowały różne sposoby czyszczenia odzieży, bez konieczności użycia chemicznych produktów. Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych domowymi środkami?

Do najczęściej spotykanych zabrudzeń należą:

  • keczup, sos pomidorowy – najpierw z powierzchni plamy zbierz resztki pomidorów, następnie spłucz wodą i nałóż na około 30 minut pastę zrobioną z proszku do pieczenia oraz sody. Dobrze się sprawdza również posypanie solą lub sodą oczyszczoną i pozostawienie na kilka godzin. Do białych i jasnych tkanin można użyć mieszanki z wody utlenionej i sody.
  • marchewka i burak czerwony – plamę porządnie wypłukuj w letniej wodzie, dopóki nie przestanie barwić, natrzyj szarym mydłem, odstaw na 4-5 godzin i upierz. Jeśli na ubraniu pozostanie przebarwienie, warto wystawić je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • jagody – im bardziej zaschnięte zabrudzenia tym trudniej się ich pozbyć, dlatego należy działać natychmiast, polewając plamę wrzątkiem, dopóki nie zniknie. Kolejnym krokiem jest porządne wypłukanie i ustawienie prania.
  • owoce – namoczoną plamę można natrzeć płynem do mycia naczyń, a po 30 minutach uprać jak zwykle. Skutecznym sposobem jest także natarcie sokiem cytrynowym, białym octem lub wodą gazowaną.
  • tłuszcz (np. oliwka do ciała) – tłuste plamy po sosach, maśle lub oleju mocz w ciepłej wodzie, wetrzyj płyn do naczyń, pozostaw na około 40 minut, a na koniec przepłucz i wypierz jak zazwyczaj.
  • kał – nawet najlepsze pieluchy nieraz nie są w stanie uchronić niemowlęcej odzieży przed zabrudzeniem. Aby usunąć kał z ubranka, najpierw trzeba zebrać pozostałości zabrudzenia, przepłukać plamę pod bieżącą wodą, natrzeć sodą lub sokiem cytrynowym, po kilku minutach wyszorować i na koniec uprać w detergentach przeznaczonych do czyszczenia odzieży dziecięcej.
  • farby, kredki, flamastry – ciepła woda i płyn do naczyń są w stanie usunąć większość tego typu zabrudzeń. Dodatkowo w przypadku jasnych tkanin można użyć wodę utlenioną naniesioną na wacik. Plamy z markera permanentnego można wywabić mieszanką soku cytrynowego z mlekiem (1:2) i pozostawieniu na około godzinę do wchłonięcia, a następnie dokładnym wypraniu.

Jak zapobiegać powstawaniu plam?

Podczas delektowania się nowymi smakami, picia ulubionego soczku czy doskonałej zabawy w małego malarza ryzyko pobrudzenia przez malucha ubranek, stolika czy podłogi jest bardzo duże. Dlatego warto wcześniej się przygotować i zapobiegać powstawaniu nieraz trudnych do usunięcia plam poprzez zastosowanie podkładek, śliniaczków czy specjalnej odzieży ochronnej. Te proste sposoby pozwolą nie tylko zmniejszyć zużycie środków do wywabienia brudu, ale także oszczędzić czas, który będzie można spędzić na doskonałej wspólnej zabawie.

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: