Zabawki z papieru dla dzieci. Jakie zestawy są najlepsze?

Zabawki z papieru, które dziecko złoży samodzielnie. Ranking TOP 5 zestawów kreatywnychZabawki z papieru mogą być dla dzieci nie tylko wielką frajdą, ale także przydatnym ćwiczeniem. Składanie, wycinanie czy klejenie kartek to okazja do polepszenia umiejętności manualnych. Taka rozrywka nie wymaga dużo miejsca czy akcesoriów, dlatego smyk może mieć papierowe zabawki niemal zawsze ze sobą – czy to w pokoju, czy w podróży, czy podczas wypadu na piknik z rodziną. Wcześniej trzeba jednak je złożyć: poniższe zestawy kreatywne i książki z instrukcjami powinny w tym pomóc.

Zabawki z papieru i ich zalety

Zabawki z papieru są świetnym pomysłem w momencie, gdy chcemy, aby dziecko zajęło się czymś twórczym, jednocześnie nie martwiąc się o to, że pobrudzi czy pokaleczy się podczas zabawy. Bardzo często do składania wystarczą tylko zwykłe kartki, nie zawsze trzeba też używać nożyczek czy kleju, dlatego pociecha może sama w spokoju skupić się na swoim zadaniu. Oprócz tego, że papierowe zabawki mogą przydać się w prawie każdym miejscu i o każdej porze, mają jeszcze wiele innych zalet:

 • Ich zadaniem jest nauka cierpliwości u szkraba. Maluchy mogą przekonać się, że stworzenie pięknej ozdoby wymaga czasu, a szybkie i porywcze działania nie zawsze popłacają.
 • Papierowe zabawki do składania mogą również nauczyć smyka staranności. Jeśli podczas zabawy smyk skupi się na dokładnych zagięciach i liniach, efekt powinien być dużo lepszy.
 • Warto też wspomnieć o możliwym rozwoju kreatywności u malca – zabawki z papieru nie muszą być składane tylko według instrukcji, szkrab może popuścić wodze fantazji i ułożyć to, co tylko podpowie mu wyobraźnia.

Wśród zabawek z papieru najczęściej spotyka się zestawy kreatywne lub artystyczne, które zawierają wszystkie potrzebne materiały, oraz specjalne książki z instrukcjami. Poniżej prezentujemy wybrane produkty, które mogą przypaść malcowi do gustu.

Zestawy kreatywne, dzięki którym mogą powstać niepowtarzalne zabawki z papieru

 1. 4M, Zestaw kreatywny, Papierowe pacynki
 • To zestaw, dzięki któremu dziecko może uzyskać ruchome zabawki z papieru: powstałe pacynki mogą zamykać i otwierać buzie, jeśli odpowiednio poruszymy torebką, z której są wykonane. Po złożeniu będą pasowały jak ulał do domowego teatrzyku.
 • W opakowaniu znajdziemy 5 papierowych modeli: lwa, małpkę, świnkę, słonia i sowę. Po złożeniu będą smyk będzie mógł odgrywać różne scenki z ich udziałem.
 1. SES Creative, Zrób to sam, Papierowe samolociki
 • W zestawie znajduje się 16 kolorowych kartek, z których można złożyć samolociki. Da się je przyozdobić za pomocą specjalnych naklejek, dlatego każdy z nich będzie niepowtarzalny.
 • Po złożeniu zabawek można urządzić małe zawody – dziecko wraz z przyjaciółmi lub rodzicami może konkurować w tym, czyj samolocik dalej poleci.
 1. I’M Creative, Papierowe animacje, zestaw kreatywny
 • Zabawki z papieru nie muszą polegać tylko na zginaniu krawędzi – w tym zestawie maluch za pomocą grzebienia i patyczka ma możliwość zwinięcia kartek, dzięki czemu powstaną naprawdę piękne i oryginalne figury.
 • Do produktu dołączono instrukcję, dlatego szkrab powinien poradzić sobie ze zrobieniem papierowych wstążeczek, które później przekształcą się w zawijane figurki.
 1. Papierowe postacie, chłopiec, zestaw artystyczny
 • Produkt pozwala na stworzenie 6 ruchomych zabawek z papieru: smoka, rycerza, astronauty, rakiety, pirata oraz ośmiornicy.
 • Takie figurki pozwalają na różne zabawy: dziecko może udawać, że ratuje zamek przed złym smokiem, leci w kosmos rakietą lub walczy na morzu z ośmiornicą.
 • Zabawki po złożeniu są trójwymiarowe i bardzo efektowne. Powinny doskonale prezentować się na półce.
 1. SES Creative, Zestaw kreatywny – origami zwierzątka
 • Te zabawki z papieru będą idealne dla dzieci, które kochają zwierzęta. Po złożeniu maluch otrzyma ocelota, psa, pingwina, biedronkę, wieloryba, żaby i ryby.
 • Zestaw zawiera gotowe i pomalowane karty, które po kilku zagięciach przemienią się w urocze zwierzaki. Na każdym elemencie jest odpowiednia instrukcja, dzięki której stworzenie figurki powinno być proste.

Książki, które mogą być inspiracją do dalszych działań

Dzięki specjalnym książkom dzieci są w stanie stworzyć jeszcze więcej zabawek z papieru nawet bez korzystania z gotowych zestawów. Takie pozycje zawierają wiele inspiracji i porad, które mogą okazać się przydatne, gdy smyk będzie chciał samemu wymyślić figurki. To także świetny sposób na pogłębienie hobby, jakim może okazać się nauka składania papieru.

 1. Lydia Crook, „Zabawa z papierem”
 • To właściwie interaktywna książka, która sama staje się zabawką z papieru. Każda ze stron jest przeznaczona do tego, aby dziecko ją złożyło, wyrwało, zgięło czy wycięło – po wykonaniu tych czynności smyk może stworzyć naprawdę ciekawe figurki!
 1. „Papier, nożyczki i klej. Zabawne i kreatywne pomysły na każdą porę roku”
 • Książka jest poradnikiem dla dzieci, które lubią kreatywną zabawę z nożyczkami i klejem. Przedstawia 19 unikatowych pomysłów na to, jak w niezwykły sposób można wykorzystać zwykłe kartki i przeobrazić je w papierowe zabawki.
 1. Fiona Watt, „365 rzeczy z papieru i tektury”
 • Dzieci mogą składać zabawki z papieru już od małego – powyższa książka jest przeznaczona nawet dla pięciolatków. Zawiera projekty, dzięki którym maluch ma okazję stworzyć płaskie figurki przy pomocy wyciętych kół i kwadratów.
 1. „Papierowe zabawy. Kolekcja indywidualnego rozwoju”
 • Dzieci mogą składać zabawki z papieru już od małego – powyższa książka jest przeznaczona nawet dla pięciolatków. Zawiera projekty, dzięki którym maluch ma okazję stworzyć płaskie figurki przy pomocy wyciętych kół i kwadratów.
 1. Joanna Tołłoczko, Piotr Syndoman, „Quilling. Cuda z papieru”
 • Quilling, czyli bardzo efektowna technika składania, sprawi, że standardowe zabawki z papieru przemienią się w małe dzieła sztuk i staną się idealnymi dekoracjami do pokoju malucha. To unikatowa pozycja, która dzięki przejrzystym instrukcjom nada się dla każdego szkraba, bez względu na umiejętności.

Zabawki z papieru to wielka frajda dla wszystkich dzieci, nie tylko tych uzdolnionych manualnie. Jest wręcz odwrotnie! Gdy smykowi uda się złożyć prosty samolocik, może nabrać ochoty na to, by zacząć tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje z papieru. To też doskonała okazja do tego, by kreatywnie spędzić czas z dzieckiem – nikt nie mówił przecież, że zabawki z papieru można składać jedynie w samotności.

Opracowała: Urszula Żupnik

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem