Zabawki, biżuteria, akcesoria, czyli co można zrobić z filcu?

Zabawki, biżuteria, akcesoria, czyli co można zrobić z filcu?

Zabawki, biżuteria, akcesoria, czyli co można zrobić z filcu?

Do tego, by własnoręcznie wykonać zabawki z filcu, nie trzeba nadzwyczajnych umiejętności. To miękki, przyjemny w dotyku, a do tego wytrzymały i plastyczny materiał, który daje dużą swobodę tworzenia. Zarówno bardziej, jak i mniej uzdolniony manualnie maluch powinien więc poradzić sobie z jego obróbką. Od czego zacząć zatem przygodę z filcowaniem? Jakie materiały przydadzą się na początek?Od czego zacząć przygodę z filcowaniem?

Filc ma mnóstwo zastosowań. Można wykorzystywać go do szycia, tworzenia unikatowej biżuterii, kapeluszy, a nawet kolorowych obrazów. Dorośli mistrzowie filcu bazują najczęściej na kolorowych filcowych arkuszach, które w zależności od wybranej techniki formują „na sucho” lub układają „na mokro” w fantazyjne kształty. Dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, taka technika może być jednak zbyt skomplikowana, dlatego przygodę z filcowaniem warto rozpocząć od dedykowanych im zestawów kreatywnych, w skład których wchodzą nie tylko kolorowe filcowe arkusze, ale także szablony i akcesoria ułatwiające pracę. Jeśli okaże się, że maluchowi podoba się taka forma spędzania czasu, można zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem kolejnych materiałów, książek, a może nawet zapisaniem smyka na warsztaty kreatywne?

Oto jakie zabawki i akcesoria z filcu można wykonać przy pomocy gotowych zestawów kreatywnych

Kolorowe wycinanki

Najprostsze do wykonania są filcowe wycinanki. Wystarczy przyłożyć szablon do arkusza, odrysować go, wyciąć i ewentualnie uzupełnić o także wycięte z filcu detale i mamy gotową figurkę, która może posłużyć za zabawkę, ozdobę dziecięcego pokoju czy też własnoręcznie wykonany przez dziecko prezent dla bliskiej osoby (idealny na Dzień Mamy czy Taty). Filcowe figurki znajdziemy w następujących zestawach:

Zestaw artystyczny. Wycinanki z filcu Gdzie jest Dory? Zestaw powinien spodobać się miłośnikom filmu o zagubionych rybkach - nada się nie tylko do kreatywnej zabawy, ale także do odgrywania przygód bohaterów animacji. Aby wykonać figurki, należy je wyciąć z filcowych arkuszy. Niektóre są już kolorowe, inne należy samodzielnie pokolorować według uznania. Następnie można je układać na dołączonym do zestawu welurowym kartoniku, tworząc własne scenki z udziałem Dory, Marlina i innych bohaterów bajki.

I'M Creative, Figurki z filcu, zestaw kreatywny

Zestawu kreatywny I'M Creative. Korzystając z przedstawiających różne zwierzęta szablonów, dzieci wycinają z filcowych arkuszy postaci, które następnie mogą wykończyć przy użyciu dołączonych do zestawu samoprzylepnych oczek i naklejek. W opakowaniu znajdują się także dwa większe arkusze, z których można wycinać scenografię dla przygotowanych figurek. W ten sposób powstaje wyjątkowa praca plastyczna.

Smiki, Stylo, Lisek, torebka z filcu, zrób to sam

Torebka w kształcie liska

A gdyby tak wykonać z filcu dziecięcą torebkę w kształcie liska? Dzięki zestawowi Smiki Stylo Lisek zrób to sam to nic trudnego. Wszystkie elementy niezbędne do jej uszycia są już przygotowane – wystarczy połączyć je ze sobą przy użyciu igły i nitki, i gotowe! Taki zestaw to idealne rozwiązanie dla przedszkolaków, dla których samodzielne zaprojektowanie i wycięcie poszczególnych elementów zabawki mogłoby być jeszcze zbyt dużym wyzwaniem.  

Smiki, Kreatywna tuba, sowa, poduszka z filcu

Zabawne pluszaki i poduszeczki

Jeśli nie torebka, to może kolorowa poduszka w kształcie sowy? Taki gadżet powinien spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Można ją następnie wykorzystać do dekoracji mieszkania albo do zabawy. W zestawie Kreatywna Tuba Smiki Sowa znajdziemy wszystkie niezbędne do uszycia zabawki elementy z filcu, a także przejrzystą instrukcję, która krok po kroku pokaże nam, jak ją wykonać.


Książki instruktażowe dla nieco bardziej zaawansowanych pasjonatów filcowania

Jeśli dziecku spodoba się zabawa filcem, warto tę pasję rozwijać, podsuwając mu coraz to nowsze materiały i zachęcając do dalszego eksperymentowania z tą techniką. Mogą nam w tym pomóc książki instruktażowe, w których znajdują się niezliczone inspiracje na kolejne zabawy, a nierzadko również szablony przydatne podczas pracy. Oto przykłady takich pozycji:

Ozdoby z filcu. Biżuteria i akcesoria

Ozdoby z filcu. Biżuteria i akcesoria. Z książki nasza pociecha dowie się jak samodzielnie wykonać z filcu naszyjnik, kolczyki, bransoletkę, pierścionek, pasek, torebkę, kosmetyczkę, portfel oraz ozdoby przypinane do torebki czy butów. Znajdziemy w niej jasne wskazówki oraz wiele obrazków i zdjęć, które ułatwią zrozumienie instrukcji, służąc jednocześnie za źródło inspiracji. Ciekawe i niebanalne pomysły na biżuterię z filcu powinny starczyć na godziny twórczej zabawy. Być może uda się zarazić pasją także mamę, która wraz z dzieckiem będzie mogła spędzać czas na wyczarowywaniu pięknych, filcowych przedmiotów?

Laleczki z filcu. Łatwe do uszycia

Laleczki z filcu. Łatwe do uszycia. W książce znajdują się szczegółowe instrukcje i szablony w skali 1:1 pozwalające wyczarować całą przemiłą rodzinę państwa Filcowych. W jej skład wchodzą nie tylko rodzice i dzieci, ale także domowe pupile, czyli kot i pies! Wszystkie laleczki, czy to przedstawiające ludzi, czy zwierzęta, są bardzo proste do wykonania – wystarczy kilka filcowych arkuszy i igła z nitką.

 

Oprac. Grażyna Zaborska-Szmajda

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem