Z dzieckiem na basen - jak nauczyć dziecko pływać

Z dzieckiem na basen - jak nauczyć dziecko pływać

Zabawy w wodzie to świetne zajęcia ogólnorozwojowe. Dzieci lubią wodę i traktują ją jak naturalne środowisko, a pływanie jest bardzo zdrowe, gdyż wzmacnia mięśnie bez obciążania stawów, dlatego tak ważna jest nauka pływania dla dzieci. Wprawdzie pierwsze wyjścia polegają głównie na oswajaniu się z "dużą wodą", szybko jednak nasza pociecha poczuje się w niej, jak mała rybka.

Pływanie na basenie powinno być dla dziecka przyjemnością. Nie każde dziecko od razu chce przebywać w wodzie, niektóre wolą zabawę w brodziku - choćby przelewanie wody wiaderkiem czy konewką. Dajmy im czas na oswojenie się z nowym miejscem, a już wkrótce ośmielą się, odważą się założyć rękawki i poznać je znacznie lepiej. Nawet jeśli dziecko przebywa w brodziku, bądźmy obok by asekurować je i zawsze móc zareagować na niebezpieczną sytuację.

Zanim wybierzemy się z dzieckiem na basen, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Aby zdobyć niezbędne informacje, najlepiej skontaktować się z placówką telefonicznie lub poszukać ich na stronie internetowej. Kontaktując się, zapytajmy o głębokość i temperaturę wody w basenie dla dzieci, a także o to, czy jest ona chlorowana czy ozonowana, ponieważ ta druga znacznie mniej szczypie w oczy. Koniecznie spytajmy o atrakcje wodne, takie jak fontanny i zjeżdżalnie oraz o to, czy udostępniane są akcesoria do zabawy na basenie. Jeśli ich nie ma, upewnijmy się czy można przynieść własne. Aby mieć pewność w jakich warunkach będziemy przebywać, warto dowiedzieć się także, czy na basenie są suszarki i czy są płatne oraz czy dostępne są rodzinne przebieralnie z przewijakami, jeśli wybieramy się z niemowlęciem.

Wychodząc na basen pamiętajcie by zabrać wszystkie niezbędne rzeczy - pieluszki basenowe dostosowane do wagi dziecka, stroje kąpielowe, czepki, buty z pianki lub gumy, rękawki, ręczniki, zabawki, a także coś do zjedzenia, bo kontakt z wodą mocno pobudza apetyt. Przede wszystkim jednak zabierzcie ze sobą dobre humory i pozytywną energię. Przyda się wam na pewno w czasie tych harców w wodzie. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Może Cię również zainteresować: