Wybór lektury dla najmłodszych - Jak dobrać książkę do wieku dziecka

Wybór lektury dla najmłodszych - Jak dobrać książkę do wieku dziecka

Zaszczepienie zamiłowania do książek, wymaga kontaktu z nimi już od najmłodszych lat. W dobie komputerów i filmów w sieci  jest to nie lada wyzwanie, bo nasze dzieci po książki sięgają mniej chętnie, niż po wizualne, wirtualne, komputerowe doznania. Jak przekazać im radość czytania? 

Zacznijmy od definicji. Dobra książka dla dziecka, czyli właściwie jaka? Wartościowa, wcale nie musi być bestsellerem reklamowanym w telewizji i codziennej gazecie. Dobra, odpowiednia to taka, którą nasze dziecko z chęcią pozna, a następnie poczuje niedosyt by sięgnąć po więcej. 

Jaka książka dla przedszkolaka?

Przedszkolaki lubia gotowe, wesołe historyjki. Nie za długie, takie które można przeczytać z mamą lub tatą w całości, na przykład przed snem. Szukając tematyki wybierajmy elementy bliskie rzeczywistości i doświadczeniom naszego dziecka. Z zainteresowaniem malucha spotkają się na pewno wszelkie rymowanki i rytmiczne wierszyki do powtarzania oraz książeczki edukacyjne do ćwiczenia literek, cyfr i kształtów. Starszym przedszkolakom zaproponujmy historie bardziej złożone, nawiązujące do ich wieku, relacji z rówieśnikami i problemów, opisujące różne stany emocjonalne. W ten sposób stymulujemy umiejętności społeczne i empatię. 

Lektury w podstawówce

Twoje dziecko jest już uczniem i nawet jeśli nadal lubi książeczki z obrazkami, to na pewno się do tego nie przyzna. W tym wieku wybierze raczej książkę z czystym tekstem i mniejszą ilością grafiki. Oprócz opowieści o bliskich mu problemach, zainteresuj je pozycjami edukacyjnymi np. w postaci bogato ilustrowanych albumów tłumaczących różnego rodzaju procesy technologiczne lub poświęconych życiu zwierząt. W pierwszych latach szkoły podstawowej kształtują się przyszłe gusty literackie dziecka. Twoje dziecko potrafi już pewnie zdecydować co je interesuje i jakich bohaterów lubi najbardziej.

Twoje dziecko nie lubi czytać?

Co zrobić jeśli twoja pociecha nie lubi czytać? Spróbuj poszukać problemu i znaleźć sposób jak zachęcić dziecko do czytania. Problemem może być na przykład kłopot ze wzrokiem lub z koncentracją, która uniemożlia uważne śledzenie tekstu i zapamiętywanie treści. Wcześnie wykryty, pomoże rozwiązać trudności z nauką w przyszłości. Na dobry początek wybierzcie treści krótsze, proste i na taki temat, który twoje dziecko wskaże jako najbardziej dla niego atrakcyjny. Możecie też po wspólnym przeczytaniu książki stworzyć wspólną ilustrację, ulepić postaci z plasteliny, stworzyć inne zakończenie opowieści lub grę planszową w oparciu o perypetie bohaterów literackich, albo… napisać własną książkę! Takie urozmaicenie i dodatkowa inspiracja może zachęcić Twoje dziecko do kontunuowania przygody z literaturą

Oprac. Ewelina Wojtunik

Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

 

Może Cię również zainteresować