Wakacyjna apteczka czyli jak radzić sobie z ukąszeniami

Wakacyjna apteczka - sposób na bezpieczne wakacjeWakacje nam dorosłym kojarzą się ze słońcem, urlopami i błogim lenistwem, ale dla dzieci to jednak coś więcej niż czas, w którym nie muszą iść do szkoły lub przedszkola. Bez względu na to, czy spędzane w górach, nad morzem, jeziorem czy u dziadków na wsi, to czas przygód, odkrywania tego, co nowe, i świetnej zabawy.

Tę frajdę mogą jednak popsuć oparzenia słoneczne, ukąszenia czy zatrucia pokarmowe. Jak sobie z nimi radzić, by dziecko szybko mogło wrócić do zabawy? Co spakować na wakacje i co zapakować do wakacyjnej apteczki?

Oparzenia słoneczne

Najczęstszym „wakacyjnym kłopotem” zarówno dzieci, jak i dorosłych jest nadmiar słońca, a w zasadzie niedostateczna ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, zabierzcie ze sobą kremy z wysokimi filtrami – 30 lub 50 SPF.

Dzieci do 3 roku życia nie wolno wystawiać na bezpośrednią ekspozycję na słońce, co nie zwalnia nas ze smarowania malucha odpowiednimi dla niego środkami. Małe dzieci do trzech lat zabezpieczone kremami mogą sobie pozwolić na zabawę na słońcu maksymalnie 20 minut, a przedszkolak około godziny. Zawsze chrońmy dziecięcą głowę czapką, a najlepiej kapeluszem z dużym rondem.

Często mimo ostrożności zdarza się, że delikatna skóra malucha ulegnie oparzeniu słonecznemu, dlatego warto trzymać się kilku zasad, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

 • Bezpośrednio po wystąpieniu objawów warto sięgnąć po domowe sposoby na oparzenia, tj. okłady z chłodnej wody, pantenol, specjalne apteczne specyfiki na oparzenia posłoneczne.
 • Jeśli zaczerwienienie nie przygasa, a do tego pojawiają się bąble, to znak, że oparzenie przybrało ostrzejszą formę i niezbędne będzie sięgnięcie po preparaty specjalistyczne – przepisane przez lekarza.
 • Gdy obok piekącej skóry dziecko skarży się na nudności, ból lub zawroty głowy i gorączkuje, to znak, że mogło dojść u niego do udaru słonecznego. Konieczne jest wtedy nawadnianie i schładzanie organizmu i wizyta u lekarza.
 • Bez względu na stopień oparzenia przez przynajmniej 2-3 dni warto zrezygnować z kąpieli słonecznych oraz osłaniać podrażnioną skórę delikatną odzieżą.

Ukąszenia - co zabrać na wyjazd

Lato to także ulubiona pora roku owadów – komary, pszczoły, osy, muchy czy mrówki mogą zepsuć najlepszą zabawę. Najczęściej, o ile tylko nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, ukąszenia mają łagodny przebieg i objawiają się lekką opuchlizną, zaczerwienieniem i świądem.

Aby je zminimalizować, wystarczy pamiętać, by:

 • oczyścić i zdezynfekować miejsce ugryzienia – do tego wystarczy woda z mydłem. (jeśli użądliła nas pszczoła, należy delikatnie pęsetą usunąć żądło, miejsce ukąszenia przemyć wodą z mydłem, a na koniec przyłożyć na pół godziny okład z rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej);
 • zrobić okład, który złagodzi ból, świąd, opuchliznę i pieczenie – poza dostępnymi preparatami aptecznymi są też domowe sposoby: to może być lód.
 • przez 24-48 godzin po ukąszeniu nie pocierać ani nie rozdrapywać chorego miejsca oraz obserwować, czy nie występują objawy mogące świadczyć o reakcji alergicznej.

Zatrucia pokarmowe

Trzecią najczęstszą letnią dolegliwością są zatrucia pokarmowe, dlatego w wakacyjnej apteczce warto mieć środki i na tę okoliczność. Jedzenie w barach, kosztowanie lokalnych specjałów, spożywanie lodów z ulicznych budek – to wszystko może sprawić, że odezwie się nasz układ pokarmowy.

W takich sytuacjach idealnie się sprawdzą:

 • woda i specjalne doustne płyny nawadniające dostępne w aptece wspomogą nawadnianie organizmu;
 • w przypadku biegunki warto sięgnąć po smektyn i probiotyki
 • wymioty u dzieci wspomagają wydalenie toksyn, rutynowo nie stosuje się w tym wieku leków przeciwwymiotnych
 • suchary, biszkopty i inny suchy prowiant – mimo braku apetytu organizm potrzebuje sił do walki z zatruciem;

 

Każdy objaw zatrucia u niemowlaków wymaga konsultacji lekarskiej, natomiast u starszych dzieci i dorosłych wizyta lekarska będzie potrzebna, gdy dolegliwości nasilają się lub utrzymują dłużej niż 2-3 dni.

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego obok wymienionych produktów warto zabrać ze sobą wodę utlenioną do przemywania skaleczeń, plasterki różnej wielkości, gaziki i bandaże. Niezbędne mogą się okazać również maści na stłuczenia.

Przed wyjazdem sprawdźmy, gdzie w pobliżu miejscowości, w której będziemy, jest szpital lub przychodnia dziecięca, aby w nagłych sytuacjach nie tracić czasu na nerwowe poszukiwania.

Co powinno być w apteczce - jest. Skoro apteczka spakowana, walizki również, nie pozostaje nic innego jak ruszać w drogę.


Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Słowa kluczowe: wakacyjna apteczka, bezpieczne wakacje, co zabrać na wyjazd, co spakować na wakacje, co powinno być w apteczce

Powiązane artykuły