Zorganizowana mama - efektywne planowanie i organizacja czasu

Zorganizowana mama - efektywne planowanie i organizacja czasu

Pięć sposobów na zorganizowanie czasu tak, by pogodzić sprawy zawodowe z obowiązkami domowymi i… nie paść ze zmęczenia.

1. O dom dbamy wszyscy

Wiecznie podnosisz z podłogi porozrzucane buty i ścielisz łóżka? Nieustannie porządkujesz mieszkanie, a pracy nie ubywa? Zmień to, pomocna będzie odpowiednia organizacja pracy. Przyzwyczaj domowników do codziennych prac domowych. Wytłumacz dzieciom, że brudne ubrania trafiają do specjalnego kosza, a pościelenie łóżka to bardzo proste zadanie. Maluchy na pewno chętnie nauczą się obowiązków i zaczną ci regularnie pomagać. Pamiętaj, żeby często je chwalić. Na przykład powiedz: „Super! Wrzuciłeś skarpetki do brudów!” i przybij dziecku piątkę. Każdy z nas lubi być chwalony. W ten sposób szybciej się uczymy. Z czasem taka przyjemnie kojarząca się czynność, stanie się nawykiem i nie będziesz musiała chwalić dziecka na każdym kroku. Natomiast mężowi i starszym już dzieciom wyznacz konkretne zadania, które będą należały do ich stałych obowiązków, np. utrzymanie łazienki w czystości, wynoszenie śmieci, utrzymanie porządku we własnych pokojach. Deleguj swoje obowiązki - podczas obiadu młodsze dzieci mogą nakrywać stół i przygotowywać napoje, starsze obierać ziemniaki. Możesz zrobić to np. w formie wyścigów: liczę do 10, ciekawe, czy zdążysz nakryć stół? Warto zrobić listę obowiązków – spisz wszystkie i wspólnie się nimi podzielcie: kto, kiedy, za co odpowiada. Naucz wszystkich sprzątać ze stołu i wkładać brudne naczynia do zmywarki – np. pochwal bardzo osobę, która akurat to zrobiła. Inni też będą chcieli zasłużyć na Twoją uwagę i będą naśladować dobry przykład. Starsze dzieci mogą same nastawiać pralkę i rozwieszać pranie. Pamiętaj o adekwatnym nagradzaniu swoich pociech za pomoc i starania.


2. Plan dnia

Wieczorem zaplanuj sobie następny dzień. Zrób plan dnia i umieść go w widocznym miejscu. Świadomość zapanowania nad chaosem drobnych spraw spowoduje, że będziesz spokojniejsza. Początek dnia będzie też o wiele przyjemniejszy, jeśli uda ci się niektóre prace wykonać wieczorem (lub sprawić, by zrealizował je partner lub starsze dzieci) - zapakuj paczki z drugim śniadaniem, przygotuj półprodukty do śniadania, ubrania dla siebie i dzieci poukładaj w komplety i upewnij się, że plecaki do szkoły zostały spakowane. Naucz swoje pociechy wykonywać poranne zadania według listy. Najpierw mycie zębów i ubieranie się, potem ścielenie łóżka i śniadanie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i zredukujesz poranny stres związany z przygotowaniem dzieci do szkoły oraz bez problemu dotrzesz do pracy.

3. Praca jest dla człowieka - rozsądna organizacja czasu pracy

Pokaż szefowi i kolegom z firmy, że umiesz oddzielić życie osobiste od obowiązków zawodowych, a zwolnienie z pracy bierzesz tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie nadużywaj argumentu, że jesteś młodą mamą. Wszyscy pracownicy mają życie prywatne. Rozważ też na początku przejście na ¾ lub 7/8 etatu, by stopniowo przyzwyczaić się do powrotu i godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

Nie pozwól jednak, by czas pracy mieszał się z czasem, który poświęcasz rodzinie. Powiadom swoich współpracowników, że pracę kończysz o 17-tej i nie możesz pozwolić sobie na nadgodziny. A jeśli nadgodziny są koniecznością, to ustal wcześniej, w jakich dniach tygodnia i w jakich godzinach możesz dodatkowo pracować. Tyle i ani minuty dłużej. Jeżeli planujesz zostać dłużej w pracy, uzgodnij to ze swoim partnerem, żeby mógł odpowiednio zaplanować swój czas i  zająć się dziećmi.

4. Planuj czas z rodziną

Zadbaj o to, aby twoja rodzina jak najczęściej siadała wspólnie do stołu. W czasie wspólnych posiłków zaplanuj z dziećmi i mężem, kiedy i kto wykona konkretne prace, ale nie zapomnij również o planowaniu przyjemności. Na przykład możecie zaplanować wspólne spędzanie wolnego czasu organizując rodzinne oglądanie filmów albo weekendowe wyjście razem z dziadkami. Dzieci będą zachwycone, jeśli będą miały wpływ na planowanie życia całej rodziny. Tym chętniej będą wywiązywały się z nałożonych na nie drobnych obowiązków.

5. Wygospodaruj trochę czasu dla siebie

Młode mamy mają przeważnie skłonność do zapominania o sobie i w całości poświęcania się dzieciom. Nie zapominaj, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie, żeby nabrać energii. Masz do dyspozycji różne formy spędzania wolnego czasu - wybierz się na tai chi, do kina lub po prostu z koleżankami na kawę. Dogadaj się ze swoim mężem, którego dnia będziesz miała wolne popołudnie.

Oprac. Janusz Kieś
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły,
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Może Cię również zainteresować: