Kolonie i obozy dla dzieci - samodzielne wakacje dziecka

Kolonie i obozy dla dzieci - samodzielne wakacje dziecka

Kiedy pozwolić na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na kolonie? – Wtedy, kiedy czujemy, że dziecko i my sami jesteśmy na to gotowi.

Monika ma czwórkę dzieci i już po zerówce najstarszej z córek uznała, że przyszedł czas na pierwszy samodzielny wyjazd. – Nie jestem ludożercą, ale kiedy córka po pierwszym dniu kolonii dzwoniła i chlipała: „Zabierz mnie stąd”, odpowiadałam: „Dziś nie mogę, kochanie, ale za parę dni przyjadę”. I tak każdego następnego dnia, aż usłyszałam: „Zajęłam pierwsze miejsce w łucznictwie, a teraz będziemy robili siekierkę”. Dała radę.

Pomysły na wakacje dla dzieci
Być może jeszcze nie jesteśmy gotowi, by na kilkanaście dni przekazać opiekę nad dzieckiem zupełnie obcym ludziom. Co zrobić? Świetnym wstępem do samodzielnych wyjazdów dziecka może być wypad w szerszym gronie i wymienianie się ze znajomymi opieką nad gromadką maluchów. To idealna okazja na oswojenie się ze zmianą opiekuna i brakiem rodzica na wyciągnięcie ręki. Wiek 6-7 lat jest pod tym względem kapitalny, bo dzieci wychodzą z własną inicjatywą do obcych osób, dopytują, chłoną wiedzę. To powinno pomóc. Jeśli nadal mamy problem, warto zastanowić się nad tym, czy nie patrzymy na naszą pociechę przez pryzmat swoich lęków. Układ rodzic – dziecko zawsze działa przecież w dwie strony. Gotowość do samodzielnego wyjazdu zależy nie od naszych złych przeczuć, ale od dojrzałości emocjonalnej dziecka, jego kompetencji emocjonalnych oraz umiejętności poruszania się w określonym miejscu i czasie. Jeśli umie skorzystać z kalendarza, zegarka, telefonu, przejść samodzielnie przez ulicę czy zwrócić się do obcej osoby po pomoc, to prawdopodobnie jest już gotowe.

Przygotowanie do wyjazdu dziecka
To, czy wyjazd będzie udany, zależy nie tylko od dojrzałości dziecka i naszych mocnych nerwów. Wiele zależy od organizatora i miejsca wyjazdu. Trzeba dowiedzieć się, czy firma organizująca wypoczynek ma koncesję na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Ważne są także polisy, gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe. Dokumenty te powinny być udostępnione na stronie internetowej organizatora. Zwróćmy także uwagę na kwotę gwarancji ubezpieczeniowej, która im jest wyższa, tym lepiej świadczy o stabilnej pozycji organizatora. Im dłuższe doświadczenie ma biuro w prowadzeniu imprez dla dzieci, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjazd będzie udany. Doświadczony organizator doskonale wie, z jakimi emocjami borykają się rodzice wysyłający dziecko na pierwsze kolonie. Dlatego przed zarezerwowaniem wyjazdu warto też poruszyć następujące kwestie:

*Kto będzie sprawował opiekę nad moim dzieckiem? Jak będę mogła się z nim kontaktować?
Wychowawcy opiekujący się dziećmi są jednym z najważniejszych powodów udanych kolonii. Obligatoryjnym dokumentem pozwalającym podjąć pracę w charakterze wychowawcy kolonijnego jest ukończenie odpowiedniego kursu. Pamiętajmy także, że kadrę pedagogiczną tworzą nie tylko opiekunowie dzieci, ale także opieka medyczna lub w zależności od programu kolonii: ratownik wodny i przewodnik turystyczny. Bez względu na to, czy chcemy wyposażać je w telefon komórkowy, powinniśmy otrzymać numer telefonu do kierownika kolonii oraz do wychowawcy naszego dziecka. Mile widziany byłby także, tzw. telefon alarmowy umożliwiający całodobowy kontakt z pracownikami i kierownictwem biura.

*Gdzie mieszkają dzieci i ile posiłków dziennie będą jadły?
Każda oferta powinna zawierać informacje dotyczące rodzaju zakwaterowania (standard obiektu, dostępność łazienek w pokojach) oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, z której koloniści będą mogli korzystać. Zapytajmy, jakie wyżywienie oferuje organizator. W przypadku młodszych dzieci warto zwrócić uwagę, czy składa się ono z czterech posiłków, w jakiej formie posiłki są podawane (szwedzki stół lub porcje) oraz czy jedzenie jest przygotowywane na miejscu.

*Czy moje dziecko będzie zakwaterowane z rówieśnikami?
Przedział wiekowy na koloniach jest przeróżny, np. 7-15 lat. Jeżeli chcemy wysłać siedmioletniego szkraba w takiej grupie, nie łudźmy się, że wróci zadowolony. Warto zorientować się, czy są na rynku organizatorzy, którzy oferują kolonie skierowane do najmłodszych dzieci, i czy biuro gwarantuje dobór wiekowy uczestników przy zakwaterowaniu w pokojach. Miejmy świadomość, że nie każde siedmioletnie dziecko będzie dobrze się czuło, mieszkając w pokoju z dużo starszymi od siebie dziećmi.

*Jakie świadczenia są objęte ceną?
Przy wyborze oferty należy dokładnie przyjrzeć się programowi oraz świadczeniom zawartym w cenie. Czasami lepiej dołożyć parę złotych, niż potem być zmuszonym do zapewnienia większego kieszonkowego na pokrycie dodatkowego programu. Niektórzy organizatorzy przy podawanej cenie zamieszczają informacje o tzw. kosztach ukrytych typu: „cena nie zawiera transportu, obowiązkowego ubezpieczenia, kaucji” itp. Jeśli nie przeczytamy tego wcześniej, możemy spodziewać się, że koszty imprezy znacznie wzrosną. Należy zapamiętać, że im bogatszy program, tym niższe (dodatkowe) kieszonkowe dla dziecka.

*Czy dzieci na czas wyjazdu są ubezpieczone?
Obowiązkiem każdego touroperatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest zapewnienie ubezpieczenia na czas wyjazdu kolonijnego. W zakres podstawowej ochrony wchodzi ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – dla wyjazdów odbywających się w Polsce. Warto pamiętać także o dodatkowym ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji, które daje możliwość odzyskania pewnej sumy wpłaconych pieniędzy w przypadku podania udokumentowanej przyczyny rezygnacji (np. choroba).

*Wybór miejscowości
Wybór miejsca wyjazdu zależy przede wszystkim od intensywności więzi emocjonalnej, jaka jest pomiędzy dzieckiem a rodzicem, oraz od stopnia samodzielności kolonisty. Jeśli do tej pory dziecko nie wyjeżdżało bez opiekunów, lepiej będzie wybrać niedalekie miejsce wypoczynku. Zwiększy to świadomość bliskości rodziców i możliwość odwiedzin. Świadomość dłuższego rozstania z rodzicami, zwłaszcza pierwszego, dla wielu dzieci może być przykra i budzić sporo strachu, wątpliwości, a nawet chęci rezygnacji z kolonii. Warto w takiej sytuacji rozważyć wspólny wyjazd na tzw. Akademie z Rodzicami. Jest to forma wypoczynku, w której kolonista jest zakwaterowany w jednym pokoju z rodzicem, natomiast w ciągu dnia spędza czas z kadrą i rówieśnikami. To doskonałe rozwiązanie dla dzieci, dla których rozłąka na czas kolonii jest szczególnie trudna.

Temat przewodni kolonii i bratnia dusza

To dwa aspekty, które mogą mieć ogromny wpływ na samopoczucie i komfort Twojego dziecka. Warto o nie zadbać, bo zwiększą prawdopodobieństwo udanego wyjazdu. Organizatorzy kolonii dla dzieci mają bogatą ofertę skierowaną do najmłodszych, pod względem tematów przewodnich, np. wakacje poszukiwaczy skarbów, kolonia księżniczek, obóz karate, kolonia modelek, obóz językowy czy sportowy. Poszukajcie wspólnie najlepszej oferty. Być może przyjaciel Twojego dziecka, jest z zdecydowany na jakąś ofertę? Rozważcie wspólny wyjazd. Może być im wówczas raźniej i będą mieli dodatkowe wsparcie, w razie trudnych chwil.

Nie zatajać informacji!
Pamiętajmy, że im więcej podamy informacji dotyczących naszego dziecka, tym milej spędzi ono czas na koloniach. Przekażmy kadrze pedagogicznej informacje na temat: schorzeń, na jakie cierpi dziecko, leków, jakie przyjmuje, czy ma problemy z aklimatyzacją w grupie. Pozwoli to na sprawniejsze działanie kadry w stosunku do naszego dziecka. 

Oprac. Janusz Kieś
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły,
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym



Może Cię również zainteresować: