Eksperymenty chemiczne dla dzieci. TOP 5 zestawów naukowych

Eksperymenty chemiczne dla dzieci. TOP 5 zestawów naukowychEksperymenty chemiczne to wspaniała zabawa – i to nie tylko dla dzieci interesujących się naukami ścisłymi. To od nich nieraz zaczyna się fascynacją chemią, fizyką lub biologią. Wiele takich doświadczeń można przeprowadzić, wykorzystując produkty dostępne w większości kuchni. Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, warto sięgnąć po zestawy naukowe. Poniżej znajduje się ich krótki przegląd.

Dlaczego warto przeprowadzać z dziećmi różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty?

Powodów, dla których warto spędzić z dziećmi czas na przeprowadzaniu prostych doświadczeń fizycznych lub chemicznych, jest wiele. Oto najważniejsze z nich:

 • Przede wszystkim wspólne przeprowadzanie eksperymentów chemicznych oraz późniejsza obserwacja ich wyników jest tak samo dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, jak rysowanie, zabawa klockami czy gry planszowe.
 • Nawet proste eksperymenty naukowe mogą być dla dzieci bardzo ciekawe. Maluch raczej nie zainteresuje się prawem Archimedesa, gdy po prostu mu o nim opowiemy. Gdy jednak zademonstrujemy dziecku jego działanie na odpowiednim przykładzie, doświadczenie powinno zapaść mu w pamięć.
 • Przeprowadzanie eksperymentów naukowych może wspomagać naukę systematyczności i krytycznego myślenia oraz rozbudzać w dziecku ciekawość i kreatywność. Zdobyta w ten sposób wiedza powinna też przydać się w szkole.

Dlatego jeżeli zależy nam na tym, żeby zaszczepić w dziecku miłość do nauki, zestawy naukowe wydają się idealnym rozwiązaniem. Kto wie, być może proste eksperymenty chemiczne, przeprowadzane z mamą lub tatą na stole w kuchni, w przyszłości zamienią się w pracę naukową z prawdziwego zdarzenia, z której nasza pociecha będzie czerpać ogromną satysfakcję?

 

Eksperymenty chemiczne dla dzieci. Nasze TOP 5

 1. 1. Trefl, Science4you, Chemia 600, zestaw edukacyjny
 • Zestaw naukowy przeznaczony dla najmłodszych eksperymentatorów.
 • W zestawie znajduje się rozbudowana instrukcja zawierająca opisy przykładowych doświadczeń wraz z ich objaśnieniem, a także najważniejsze akcesoria konieczne do przeprowadzenia poszczególnych eksperymentów – okulary ochronne, rękawice, szpatułki, plastikowe pojemniki itd.
 • Idealny prezent dla małych naukowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z doświadczeniami chemicznymi.
 1. 2. Mały Geniusz, Chemia na 6! Zestaw edukacyjny
 • Na zabawkę składa się minilaboratorium chemiczne, dzięki któremu dziecko będzie mogło przeprowadzić około 50 doświadczeń.
 • Poza instrukcją zestaw zawiera mnóstwo akcesoriów koniecznych do samodzielnego eksperymentowania w domu. Są to różnego rodzaju pojemniki oraz próbówki, a także pipeta, pęseta, lejek czy nawet kilka substancji chemicznych, takich jak węglan sodu czy siarczan miedzi.
 • W zestawie znajduja się również układ okresowy pierwiastków oraz specjalny dzienniczek małego chemika, w którym mały naukowiec będzie mógł zapisywać postępy w eksperymentowaniu i pomysły dotyczące kolejnych doświadczeń.
 1. 3. I'm a Genius, Wielkie laboratorium fizyki i chemii
 • Duży zestaw naukowy, z pomocą którego można wykonać 200 eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii, przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym.
 • W zestawie znajdują się nie tylko próbówki czy pipety, ale także okulary ochronne, układ okresowy pierwiastków oraz substancje chemiczne, z których możemy m.in. wyhodować kryształy.
 • Czym jest ciśnienie atmosferyczne i jak możemy je zaobserwować? Jak działa dźwignia? Dlaczego samolot lata? Jakie właściwości ma woda? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi dziecko może poznać, przeprowadzając poszczególne eksperymenty.
 1. 4. Clementoni, Moje laboratorium chemiczne, zestaw naukowy
 • Zestaw, dzięki któremu nawet najmłodsi naukowcy będą mogli wykonać 150 prostych doświadczeń opisanych w instrukcji.
 • Pudełko zawiera przyrządy i akcesoria, dzięki którym można przeprowadzić proste doświadczenia dla dzieci. Do niektórych z nich wystarczą produkty dostępne w większości kuchni, do innych należy wykorzystać substancje znajdujące się w zestawie.
 • Eksperymenty są związane m.in. z rozpuszczalnością poszczególnych substancji oraz różnicami pomiędzy kwasowością oraz zasadowością.
 1. 5. Clementoni, Naukowa Zabawa, Kolorowa chemia
 • Bardzo interesujące minilaboratorium chemiczne, z pomocą którego nasze dziecko może nauczyć się farbować tkaniny za pomocą techniki ecoprint.
 • W zestawie znajdziemy nie tylko odpowiednie barwniki i podstawowe akcesoria (szpatułka, pęseta), dzięki którym można zmienić kolor ubrań, ale również okulary ochronne oraz instrukcję obsługi.
 • Wszystkie pigmenty są naturalne i ekologiczne (pochodzą z roślin), sama technika ecoprint pozwala natomiast na tworzenie unikatowych wzorów na ubraniach. Z tego względu zestaw będzie przydatny nie tylko dla najmłodszych chemików, ale także dla dorosłych, którzy chcieliby spróbować zmienić coś w swojej codziennej garderobie.


Małe eksperymenty o dużej wadze

Dzięki doświadczeniom i zabawom naukowym dzieci mogą na własne oczy zaobserwować prawa przyrody, które rządzą naszym światem. Warto je zatem do nich zachęcać. Eksperymenty chemiczne, fizyczne, botaniczne – wszystko jedno! Byle zaciekawiły malca. A jeśli dziecko faktycznie zapała miłością do nauki, pamiętajmy że oprócz zestawów naukowych do dyspozycji mamy też coraz liczniejsze centra edukacyjne, np. stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w takim miejscu może być świetnym pomysłem na aktywny weekend z dzieckiem.

 

Oprac. Daniel Śliwa.

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe