Gry planszowe dla dzieci - laboratorium życia?

Gry planszowe dla dzieci

Czy w dzisiejszych czasach gry planszowe trafiły do lamusa? Z całą pewnością – nie! Np. w Stanach Zjednoczonych dochód ze sprzedaży gier planszowych przewyższa ten ze sprzedaży lalek Barbie! A to wszystko za sprawą ich unikalnych walorów dla rozwoju dziecka.

4 powody, dla których warto wydać pieniądze na dobrą grę planszową:

- gra dla dzieci jest to doskonała forma aktywności, zwłaszcza w wieku od 8 do 12 lat. Właśnie wtedy odczuwa ono szczególne zapotrzebowanie na przygodę, współzawodnictwo i poprzez nie – poznawanie świata. Gry planszowe świetnie wpisują się w te potrzeby. 

- pod względem intensywności interakcji społecznych, naturalnie przewyższają gry komputerowe. Dają atrakcyjny pretekst do bycia razem, w rodzinie i z rówieśnikami oraz do wspólnego działania. Zacieśniają więzi. 

- gry dla dzieci są laboratorium życia dla dziecka – dzięki „płaszczowi” gry uczy się ono  m.in. wchodzenia w różne role społeczne, kontrolowania swoich emocji w grupie, współpracy, komunikacji, strategicznego myślenia i planowania. Dzięki grom planszowym w bezpieczny sposób, przy wspierającym udziale rodziców, może uczyć się reagować na przegrane, nabierać do nich dystansu, przyjmować sukcesy. Nie mówiąc o zdobywaniu nowej wiedzy jaką dają planszowe gry edukacyjne dla dzieci. 

- dzieci w naturalny sposób ciągną do planszówek! I każdy może znaleźć wśród nich format odpowiedni dla siebie, np. planszowe gry dla dzieci, bazujące na skojarzeniach i spostrzegawczości (Dixit), takie, w których coś się buduje (Osadnicy z Catanu), odgaduje (Tabu), inwestuje (nieśmiertelny Monopoly), a nawet takie, w których można użyć zdolności aktorskich i własnego ciała (Kalambury).

Kiedy więc dziecko zapyta cię: „pogramy?”, zgódź się! Planszówki „robią dobrą robotę” dla rozwoju twego dziecka i waszej relacji. Nie chcesz chyba, żeby nie miało alternatywy dla Minecraft’a?  


Oprac. Karolina Błachnio
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Może Cię również zainteresować: