Co zabrać na narty z dziećmi? To przyda się na stoku

Co zabrać na narty z dziećmi? To przyda się na stoku

Co zabrać na narty z dziećmi, czyli ubrania i gadżety przydatne na stoku

Co zabrać na narty, gdy wybieramy się na nie całą rodziną, wraz z dziećmi? Czego nie może zabraknąć w walizkach miłośników sportów zimowych, którzy wyjeżdżają ze swoimi pociechami w góry, aby poszaleć na stokach? Jakie ubrania i akcesoria spakować, by maluchy mogły w pełni korzystać z zabaw i ruchu na świeżym powietrzu? Oto praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jak przygotować się do rodzinnego wyjazdu na narty.

Sprzęt narciarski. Kupić czy wypożyczyć?

W sezonie zimowym przy stokach działa wiele wypożyczalni, gdzie można skompletować narty, buty, kijki i inne akcesoria potrzebne do zjazdów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto z nich korzystać czy lepiej zainwestować we własny sprzęt?

Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak często i gdzie jeździmy na nartach. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym sportem, lepiej wstrzymać się z zakupem sprzętu do czasu, gdy poznamy swoje indywidualne preferencje. Własne narty są też raczej zbędne w sytuacji, gdy jeździmy na nich tylko podczas zimowego urlopu. Koszty ich zakupu, transportu i serwisowania znacząco przewyższają bowiem sumy, jakie trzeba zostawić w wypożyczalni.

Warto za to wyposażyć się w akcesoria, takie jak:

  • Buty narciarskie. Powinny być idealnie dopasowane do stopy, dlatego jeśli co sezon organizujemy rodzinny wyjazd na narty, warto rozważyć zakup własnych. Bez wątpienia jest to także higieniczniejsze rozwiązanie niż buty z wypożyczalni.
  • Kask narciarski. Kask jest obowiązkowy zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Do walizki możemy spakować np. model Axer Sport, Vince Blue, który z łatwością dopasujemy do głowy, dzięki wygodnej regulacji - pokrętła oraz paska pod brodą. Kask ma wiele praktycznych udogodnień, takich jak uchwyt na gogle, otwory wentylacyjne czy sprzączka zabezpieczająca, a do tego jest wykonany z odpowiednich materiałów i posiada certyfikat zgodności z normą CE.
  • Ochraniacz pleców. Jeśli malec podczas upadku będzie miał go na sobie, wywrotka nie powinna być zbyt bolesna. Przykładem takiego produktu jest ochraniacz na plecy typu żółwik, który posiada system blokad uniemożliwiających wygięcie go na zewnątrz, a jednocześnie nie ogranicza ruchów dziecka.
  • Lampa czołówka. Przydaje się nie tylko podczas wyjazdów pod namiot. Na stoku jej podstawowym zadaniem jest oświetlenie trasy przejazdu, mały narciarz wyposażony w taki gadżet staje się też lepiej widoczny. Warto zatem mieć w walizce np. model Meteor, Focus Cree. Lampka nie zaczepia się o włosy ani nie zsuwa z czoła, dzięki czemu jest łatwa i wygodna w użytkowaniu.

Ubrania na stok, czyli jak ubrać dziecko na narty?

Podczas zimowych szaleństw bardzo ważną kwestią jest właściwy ubiór dla małego narciarza. Przy minusowych temperaturach trzeba malca ubrać na tyle ciepło, aby nie zmarzł, pamiętając jednak, że podczas jazdy będzie w ciągłym ruchu i nie powinniśmy dopuścić do tego, aby się przegrzał i spocił. Najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie smyka na tzw. cebulkę. Oto z czego może składać się taki strój:

  • Skarpetki za kostkę i ciepła bielizna, najlepiej termoaktywna, ponieważ jej celem jest ochrona przed zimnem przy jednoczesnym umożliwieniu oddychania skórze oraz odprowadzaniu wilgoci z jej powierzchni.
  • Bawełniany t-shirt. Bawełna dobrze przepuszcza powietrze oraz ma właściwości cieplno-izolacyjne, dzięki czemu utrzymuje ciepło, nie powodując pocenia się skóry.
  • Polar, golf lub bluza. Może być z kapturem lub bez, ważne, aby była ciepła i wygodna.
  • Nieprzemakalne spodnie narciarskie. Najlepiej na szelki, dzięki którym nie będą spadać i zsuwać się. Regulowane szelki pomagają dopasować długość spodni do wzrostu dziecka. Spodnie narciarskie przydadzą się również podczas lepienia bałwana czy jazdy na sankach.
  • Kurtka narciarska. Przyda się przez całą zimę. Dodatkowym atutem spodni i kurtek narciarskich będą elementy odblaskowe, dzięki którym dziecko jest lepiej widoczne.
  • Rękawiczki narciarskie to kolejny niezbędny element stroju chroniący dłonie małego sportowca przed zimnem. Mogą być z jednym palcem lub z pięcioma, na sznurku, w przeróżnych kolorach i wzorach. Ważne, aby były ciepłe.
  • Szalik, czapka lub kominiarka pod kask dopełnią strój małego narciarza.

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na stok?

Mamy już strój i akcesoria niezbędne do bezpiecznej jazdy na nartach. Czy to wystarczy, aby dobrze bawić się na stoku? Teoretycznie tak, pamiętajmy jednak, że szusować na nartach niejednokrotnie zaczynamy wczesnym rankiem i kończymy o zmroku. Warto zatem zabrać ze sobą też pożywny prowiant i rozgrzewające napoje. Te natomiast trzeba mieć w co spakować:

Poręczny termos przyda się do przewożenia ciepłych i zimnych płynów. Długo utrzymuje temperaturę (ponad 12 godzin), jest bardzo lekki i nie przecieka. Łatwo go utrzymać w czystości. Jest wykonany z materiałów, które nie zawierają szkodliwych ftalanów i bisfenolu A, więc można w nim przewozić posiłki lub wodę dla dzieci. Ciepły napój z termosu to dobry sposób na rozgrzanie małego narciarza podczas zimowych szaleństw w mroźne dni.

Kubek termiczny, tak jak termos, świetnie nadaje się do przewożenia ciepłych płynów dla dużych i małych, ponieważ utrzymuje temperaturę zawartości do 6 godzin. Dzięki termosowi lub kubkowi możemy mieć ulubiony rozgrzewający napój zawsze przy sobie, nawet na górskim stoku. Kubki termiczne i termosy przydadzą się także latem, gdy chętnie sięgamy po chłodne napitki.

W taki praktyczny lunchbox możemy zapakować drugie śniadanie dla smyka wybierającego się na narty. Pojemnik nie tylko przewiezie żywność, lecz także utrzyma odpowiednią temperaturę, dzięki czemu maluch może zjeść ciepły posiłek, kiedy tylko zgłodnieje. W zestawie znajdziemy dodatkowe pudełko na sos, poręczne sztućce oraz odłączany przewód zasilający.

Każdy narciarz powinien też mieć w plecaku tłusty krem z wysokim filtrem. Warto, aby był to naturalny, organiczny kosmetyk, którego celem jest optymalna ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB, np. Balsam Derma Eco Baby.

 

Zimowy wyjazd w góry to okazja do wielu różnych aktywności. Pamiętajmy o tym, kompletując wyjazdową garderobę

Podczas pakowania walizki zastanówmy się, jakie inne aktywności, poza jazdą na nartach, mamy w planach. Być może hotel, do którego się wybieramy, oferuje poza noclegiem basen, jacuzzi lub strefę SPA? Wtedy zabierzmy ze sobą kostiumy kąpielowe dla całej rodziny. Przydadzą się również, gdy w pobliżu noclegu znajdują się termy lub aquapark. Dzieci prawdopodobnie nam nie darują, jeśli się tam nie wybierzemy, warto poświęcić więc chociaż jeden dzień na wodne rozrywki.

Gdy marzy nam się kulig, zimowe ognisko, lepienie bałwanów, bitwa na śnieżki czy też spacery po lesie pokrytym białym puchem, pomyślmy o bieliźnie termicznej lub termoaktywnej, która przyda się także na stoku.

W chłodne, zimowe noce całej rodzinie mogą przydać się ciepłe piżamy, które otulą nas do snu po dniu pełnym wrażeń.

Jeżeli wieczorem planujemy wystawną kolację w górskiej restauracji lub organizujemy wyjazd połączony z jakąś imprezą (urodzinową czy sylwestrową), pamiętajmy o eleganckich strojach, które będą miłą odmianą po dniu spędzonym w sportowych ubraniach. 

Zanim dotrzemy na stok – co zabrać, aby umilić sobie czas wolny oraz podróż?

Poza ubraniami i gadżetami narciarskimi warto spakować do walizki także kilka gadżetów, które uprzyjemnią nam podróż oraz wolny czas spędzony w hotelu czy pensjonacie. Ciekawa książka, audiobook, gra karciana czy planszowa mogą uratować dzieci przed nudą, a rodziców przed ciągłym marudzeniem milusińskich.

Przykładowe produkty, które mogą pomóc całej rodzinie spędzić miło i mądrze wolny czas:

Audiobooki świetnie nadają się do słuchania w samochodzie podczas jazdy. Podróż z nimi może przebiec znacznie szybciej i sprawniej, bez ciągłych pytań: "Daleko jeszcze? Nudzi mi się..." Szczególnie, gdy sięgniemy po dziecięcą klasykę, taką jak "Opowieści z Narnii". To piękna historia o odwadze, przyjaźni i miłości bratersko-siostrzanej rozgrywająca się w zimowej scenerii niesamowitej krainy – tytułowej Narnii. Znajdziemy w niej karły, fauny, satyry, mówiące zwierzęta, wspaniałe przygody i niesamowite dzieciaki, z którymi nie sposób się nudzić.

To klasyczna gra karciana dla dzieci, przy której także dorośli mogą miło spędzić czas. Ma proste zasady: gracze mają za zadanie pozbyć się jak najszybciej swoich kart, dopasowując je do tej, która aktualnie znajduje się na szczycie stosu. Specjalne karty funkcyjne urozmaicają rozgrywkę, zmieniają zasady gry i pomagają pokonać przeciwników. Gra nie zajmuje dużo miejsca, więc można ją bez problemu zabierać na rodzinne wyjazdy.

Zestaw 4 sympatycznych pacynek przedstawiających postaci pirata, kowboja, superbohatera i rycerza. Dzięki nim możemy odgrywać scenki i reżyserować własne teatrzyki. Laleczki z naszą pomocą chętnie wyrecytują wiersz lub zaśpiewają piosenkę. A może zatańczą lub opowiedzą ciekawą bajkę?

 

 

Wyjazd na narty z dzieckiem może okazać się wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Warto jednak odpowiednio się do niego przygotować, aby uniknąć na miejscu nieprzyjemnych niespodzianek. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy z niezbędnymi rzeczami dla siebie oraz dziecka, aby przed wyruszeniem w drogę móc sprawdzić, czy niczego nie brakuje nam w walizce.

 

 

Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda

Może Cię również zainteresować: