5 pomysłów na prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego

Prezent dla nauczyciela

Czym powinien charakteryzować się prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego?

Jak wspomniano wyżej, prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego powinien być w miarę możliwości gustowną i niezbyt drogą pamiątką. W tym przypadku liczy się przede wszystkim gest, a nie materialna wartość wręczanego podarunku. Dobrze, gdy prezent w jakiś sposób koresponduje z zainteresowaniami lub hobby pedagoga – jeśli przykładowo jest on pasjonatem kolarstwa, można mu sprezentować album z pomysłami na wycieczki rowerowe po Polsce. Co jednak, jeżeli nie wiemy, czym w wolnym czasie zajmuje się nauczyciel? To też nie jest problemem – uniwersalny prezent, który będzie można uznać nie tylko za gustowną, ale także za praktyczną pamiątkę, również powinien spełnić swoją funkcję.

Poniżej przygotowaliśmy listę tego typu pomysłów na prezent dla nauczyciela z okazji zakończenia roku szkolnego. Zawiera ona 10 propozycji niedrogich, ale wartościowych upominków, które mogą okazać się trafnym wyborem.

5 pomysłów na niekoniecznie oryginalny, ale elegancki i stosowny prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego

1. Książka z dedykacją

Dobra książka z ciekawą dedykacją powinna ucieszyć większość nauczycieli. Jest to podarunek uniwersalny i ponadczasowy, poza tym łatwo go dobrać w kontekście zainteresowań pedagoga.

21 lekcji na XXI wiek

  • Bardzo znana książka jednego z najbardziej wpływowych myślicieli na świecie, czyli izraelskiego historyka Yuvala Noaha Harariego, o czasach współczesnych i najważniejszych ideach, które je kształtują.
  • Biotechnologia, polityka, prawa zwierząt, wojny religijne, media – to tylko kilka zjawisk, nad którymi w swojej książce pochyla się Harari. Jaka jest ich realna rola we współczesnym świecie? Czy możemy mieć na nie jakiś wpływ? I czy w ogóle możliwe jest pokojowe współegzystowanie ludzi z różnych ras, wyznań czy klas społecznych, różniących się przekonaniami dotyczącymi nawet najbardziej podstawowych aspektów naszego życia? Z niektórymi poglądami i rozwiązaniami proponowanymi przez Harariego można się nie zgadzać, ale warto je znać, chociażby jako punkt odniesienia dla ukształtowania własnych opinii.

Antologia polskiego reportażu XX wieku. 100/XX. Tom 1–2

  • Dwa słusznej wielkości tomy pod redakcją Mariusza Szczygła to fantastyczna podróż przez reporterską historię Polski w XX wieku. Reymont, Wańkowicz, Kapuściński, Żeromski, Korczak czy Nałkowska to tylko kilka nazwisk słynnych twórców, których najlepsze reportaże znajdują się w niniejszej antologii.
  • Wbrew pozorom „Antologia polskiego reportażu XX wieku” to nie tylko idealny prezent dla polonisty, ale dla każdego pedagoga, który po prostu lubi dobrą literaturę i nie przeraża go prawie 2000 stron ważnych, wzruszających i niejednokrotnie wstrząsających tekstów.

2. Elegancko wydany notes

Z notesami jest trochę tak jak z książkami – są to podarunki bezpieczne, eleganckie i bardzo przydatne. Jeżeli zupełnie nie wiemy, jaki prezent sprawić nauczycielowi na koniec roku, ładny notatnik powinien być dobrym wyborem.

Poetry in Bloom, notatnik, linia

  • Notatnik marki Paperblanks, z okładką w kwiatowe motywy wzorowane na wydanym w 1910 roku tomie wierszy Shelleya, to wspaniale wyglądający prezent, który powinien spodobać się każdemu miłośnikowi pięknych przedmiotów.
  • Wytłaczana okładka (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz notatnika), doskonałej jakości papier, satynowa zakładka oraz stylowe, metalowe zamknięcie to najbardziej charakterystyczne elementy tego notesu, który nie tylko świetnie prezentuje się na półce, ale jest również wykonany z wyjątkową dbałością o szczegóły i z najlepszych materiałów. Dzięki takim rozwiązaniom notatnik powinien spełniać swoją funkcję przez długi czas, bez ryzyka rozklejenia się lub połamania grzbietu.

Notes herbertowski

  • Niewielki notes wypełniony rysunkami, zdjęciami czy fragmentami wierszy poety Zbigniewa Herberta. Motywem przewodnim notesu jest podróż, dlatego publikacja wypełniona jest tymi fragmentami twórczości Herberta, które w jakiś sposób dotyczą podróżowania – a Zbigniew Herbert podróże uwielbiał, o czym można się przekonać, czytając chociażby jego eseje.
  • „Notes herbertowski” to prezent, który powinien spodobać się nie tylko filologom, ale także tym nauczycielom, którzy lubią literaturę lub podróże – bez względu na dziedzinę, w której się specjalizują.

3. Pomoce naukowe

Może się wydawać, że pomoce naukowe, ułatwiające wymyślanie ciekawych scenariuszy lekcyjnych, nie są najlepszym prezentem dla nauczyciela na koniec roku szkolnego. Nic bardziej mylnego – nauczyciele zazwyczaj bardzo sobie cenią tego rodzaju praktyczne podarunki, ponieważ dzięki nim mogą wprowadzić do prowadzonych przez siebie zajęć nowe zagadnienia i jeszcze bardziej zaciekawić uczniów swoim przedmiotem.

Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa

  • Minecraft jest jedną z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie i niełatwo dzisiaj o ucznia, który nigdy o niej nie słyszał. Książka „Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa” pokazuje, jak wykorzystać ten fenomen. Okazuje się, że gra jest w stanie pomóc nie tylko w nauce matematyki czy biologii, ale nawet języka polskiego!
  • „Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa” to nie tylko pomoc naukowa, ale również książka, która w przystępny sposób tłumaczy, czym właściwie jest Minecraft i czemu zawdzięcza swoją popularność.

Rebel, Story Cubes: MAX, gra towarzyska

  • Wspaniała gra rodzinna, która może się sprawdzić zarówno podczas lekcji w szkole czy zajęć w przedszkolu, jak i spotkań z rodziną lub znajomymi. Zasady są bardzo proste: rzucamy kośćmi i w oparciu o symbole, które wypadły, tworzymy historię na dowolny lub wcześniej wybrany temat.
  • Istnieje ponad 10 milionów kombinacji symboli, które mogą wypaść, więc w zasadzie każda historia będzie inna. Biorąc pod uwagę liczbę wariantów rozgrywki (jeden gracz opowiada całą historię, każdy gracz opowiada tylko fragment itp.), „Story Cubes” może się doskonale sprawdzić jako nowy sposób na przekazywanie wiedzy. Jest to idealna pomoc dydaktyczna dla kreatywnych nauczycieli.

4. Kubki oraz akcesoria do parzenia kawy i herbaty

Kubek kawy lub herbaty to nieodłączny atrybut nauczyciela. Gdyby nie mamy zatem pomysłu na prezent dla wychowawcy, warto rozejrzeć się za jakimś nietuzinkowym, najlepiej ręcznie zdobionym modelem albo wręczyć mu gadżet to parzenia kawy czy herbaty, dzięki któremu będą one smakować jeszcze lepiej.

Pianino, muzyczny kubek

  • Kubek ozdobiony pięciolinią to doskonały prezent dla wszystkich melomanów oraz nauczycieli muzyki.
  • Naczynie wykonane jest z wysokiej jakości porcelany, a detale (ucho w kształcie fortepianu) dopracowane w najmniejszych szczegółach. Do zestawu dołączone jest eleganckie opakowanie prezentowe.

Bodum, zaparzacz do kawy Chambord French Press 3 cup, miedziany, 350 ml

  • Klasyczny zaparzacz do kawy z tłokiem i sitkiem uniemożliwiającym przedostanie się fusów do kubka lub filiżanki. Wystarczy wsypać zmielone ziarna do naczynia, zalać je wrzątkiem, a po kilku minutach maksymalnie docisnąć sitko, aby móc cieszyć się aromatem pysznej kawy.
  • Zaparzacz wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu elegancko wygląda, jest wytrzymały i łatwo go myć. To idealny prezent dla każdego miłośnika kawy.

5. Gra planszowa

Planszówka jako prezent dla nauczyciela na koniec roku szkolnego? Dlaczego nie – wybór gier planszowych jest na tyle duży, że bez większych problemów można znaleźć tytuł o tematyce, która powinna spodobać się obdarowanemu pedagogowi.

Rebel, Dixit: Odyseja, gra towarzyska

  • Świetny wariant jednej z najpopularniejszych planszówek na świecie, czyli „Dixit” – tu w wersji, w którą może grać nawet 12 osób jednocześnie.
  • „Dixit” to gra wyobraźni i dziwnych, fantastycznych opowieści. Warto w nią zagrać chociażby po to, aby sprawdzić, na czym polega fenomen tego tytułu. Poza tym jest to gra międzypokoleniowa, w którą można się bawić w każdym wieku – nawet pedagodzy z dłuższym stażem pracy powinni ją docenić.

Odbudowa Warszawy 1945–1980, gra strategiczna

  • Strategiczna planszówka traktująca o odbudowie stolicy po wojnie. Rozgrywką mogą zainteresować się nie tylko historycy czy mieszkańcy Warszawy, ale również zwykli miłośnicy gier planszowych.
  • „Odbudowa Warszawy 1945–1980” posiada dwa warianty rozgrywki – rodzinny, łatwiejszy, oraz zaawansowany, trudniejszy. Gra jest świetnie wykonana, posiada ponad 100 kart, mnóstwo drewnianych znaczników, a także specjalną aplikację na smartfon, umożliwiającą graczom obserwację odbudowanych budynków w postaci trójwymiarowych grafik na ekranie telefonu.

Najlepszy prezent dla nauczyciela na koniec roku – kubek, książka, a może coś, w czego przygotowanie włoży wysiłek cała klasa?

Elegancko wydany notes czy książka to bardzo dobry pomysł na prezent dla nauczyciela na pożegnanie roku szkolnego. Czasem największą radość sprawiają jednak upominki przygotowane samodzielnie przez uczniów. Może to być album ze zdjęciami, spersonalizowany plakat albo kolorowe pudło wypełnione domowymi wypiekami. Warto zatem zawczasu zastanowić się, czy nie dobrze byłoby poświęcić chwili na przygotowanie tego typu pamiątki.

Oprac. Daniel Śliwa

Może Cię również zainteresować: