Skoczek dla dziecka – co to jest i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Umożliwiają radosne podskoki i pozwalają się dziecku wyszaleć. Maluchy chętnie z nich korzystają, dzięki czemu rodzice mogą znaleźć chwilę na posprzątanie mieszkania czy ugotowanie obiadu. Na rynku mamy wiele rodzajów skoczków dostosowanych do różnych kategorii wiekowych. Który z nich wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Co to jest skoczek i jakie są jego rodzaje?

Gadżety przypominające huśtawkę zawieszoną na sprężynach, dmuchane zabawki umożliwiające podskakiwanie lub piłka z uchwytami, których można się chwycić – skoczki dla dzieci występują pod różnymi postaciami.

Najbardziej podstawowe modele przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, ale utrzymują już samodzielnie głowę i siadają. Skoczek dla maluchów to rodzaj pierwszej huśtawki montowanej (zależnie od modelu) do sufitu, framugi drzwi czy podłogi (wówczas jest oparty na stojącej konstrukcji). Taki skoczek często wyposażony jest w dodatkowe akcesoria uatrakcyjniające zabawę, takie jak grzechotki, lusterka czy pozytywki. Jak działa taka huśtawka? Maluszka umieszczamy w specjalnej uprzęży, która pozwala mu na bujanie się i podskakiwanie. Dobrze, jeżeli istnieje możliwość regulowania długości taśmy, dzięki temu będziemy mogli dostosować huśtawkę do wzrostu malucha, a zabawka będzie rosnąć razem z dzieckiem. Taką możliwość daje np. skoczek Bright Starts Król dżungli. Montuje się go do framugi drzwi. Zaletą tego modelu jest także miękkie siedzisko ozdobione uśmiechniętymi zwierzątkami (zawiera dodatkowe uchwyty, na których możemy umieścić ulubione zabawki naszego bobasa).

Interaktywny skoczek Skip Hop Explore & More bardziej przypomina jednak chodzik niż huśtawkę. To przykład konstrukcji umieszczanej na podłodze z całym mnóstwem dodatkowych atrakcji. Obrotowe siedzisko sprawia, że dziecko może siedzieć, kołysać się, podskakiwać i obracać. Wysokość jest regulowana na 5 poziomach, dzięki czemu również ta zabawka rośnie wraz z maluchem. Dołączono do niej przyciągające uwagę zabawki, takie jak gryzaki w kształcie liści, kołyszące się drzewka, sympatyczny lisek Jack skaczący wraz ze smykiem, obracająca się pszczółka-grzechotka czy bezpieczne lusterko-jeż z tamburynem. Elementy przymocowane są za pomocą klipsów – sprawia to, że z łatwością można je w razie potrzeby zamieniać miejscami. Skoczek zawiera też interaktywną, podświetlaną chmurkę, która liczy skoki dziecka – każdy setny podskok nagradzany jest fanfarami.  

Skip Hop, Explore & More, skoczek interaktywny

Dla dzieci, które już potrafią chodzić, przeznaczone są nadmuchiwane skoczki. Zazwyczaj mają one formę zwierzątek, na których malec może do woli skakać i odbijać się od ziemi dzięki ich gumowej konstrukcji. Na takiej zabawce można brykać zarówno po domu jak i ogrodzie, wystarczy wsiąść na zwierzaka, złapać go za uszka i w podskokach ruszyć przed siebie. Przykładem takiej zabawki jest konik Tootiny. Ten skoczek działa jak piłka gimnastyczna, zapewnia mnóstwo ruchu i zabawy. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia - maluszki, które nie potrafią jeszcze skakać, mogą na nim trenować wspinanie się i siadanie.

Dla starszaków, które skończyły już trzy latka, najodpowiedniejszy będzie model z trochę wyższym siedziskiem, taki jak krówka Tootiny– świetny środek transportu dla żywiołowych przedszkolaków. Jej miękkie gumowe rogi są ​​łatwe do chwytania dla małych dłoni, a ponieważ zabawka wykonana jest z trwałych, bezpiecznych materiałów, nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych pociech. Innym przykładem skoczka dla przedszkolaka jest uroczy żółty renifer Buiten Speel. Taki zwierzak może być świetnym pomysłem na prezent z okazji urodzin, świąt czy Dnia Dziecka.

Buiten Speel, skoczek, renifer

Na co zwrócić uwagę przy wyborze skoczka?

Przy wyborze skocza dla najmłodszych zwróćmy uwagę na jego konstrukcję. Musi być solidna, a siedzisko powinno być na tyle głębokie, aby malec z niego nie wypadł. Powinno być wygodne i wykonane z dobrych jakościowo - najlepiej naturalnych - materiałów, które z łatwością utrzymamy w czystości. Jeśli skoczek montowany jest do sufitu lub framugi, upewnijmy się, że miejsce mocowania jest bezpieczne, a liny czy taśmy utrzymujące zabawkę odpowiednio mocne i grube. Skoczka warto przetestować wraz z dzieckiem, sprawdzić jak maluszkowi się w nim siedzi i czy podoba mu się taka zabawa. Poza tym zwróćmy uwagę na atesty, normy i certyfikaty.

Wybierając skoczka podłogowego dla starszych, chodzących już dzieci, kierujmy się podobnymi zasadami i zdecydujmy się na produkt dobrej jakości, wykonany z bezpiecznych materiałów niezwierających szkodliwych substancji. Sprawdzajmy, od jakiego wieku wskazany jest dany model oraz jaki ciężar będzie w stanie utrzymać. Dużym ułatwieniem będzie również dołączona do zestawu pompka.

Oprac. Grażyna Zaborska

Powiązane artykuły