Pomysł na szybkie i zdrowe śniadanie dla dziecka - Płatki z mlekiem?

Płatki śniadaniowe z mlekiem – szybkie i zdrowe śniadanie?

Płatki z mlekiem to łatwe w przygotowaniu, smaczne i zdrowe śniadanie dla dziecka. Tak myśli wielu rodziców, ufając reklamowym zapewnieniom. Tymczasem prawda jest taka, że w tym pozornie zdrowym śniadaniu znajduje się olbrzymia ilość substancji, które nie powinny się znaleźć diecie malucha.

Zdrowe śniadanie dla dziecka powinno dostarczyć węglowodanów złożonych, które łagodnie podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają energii na długo. Oprócz tego powinno zawierać białko i wapń, dlatego warto, aby pojawiły się w nim jaja w różnej postaci, niesłodzony jogurt czy twaróg. Gromadząc pomysły na szybkie śniadanie, nie wolno zapominać o warzywach bogatych w witaminy, jak pokrojona papryka, a także o wyhodowanych w domu kiełkach. Zimą warto, aby śniadanie dodatkowo rozgrzewało organizm dziecka przed wyjściem z domu, dlatego idealną zimową propozycją są wszelkiego rodzaju kasze z dodatkiem orzechów i nasion bogatych w witaminy i mikroelementy. Czy tego dostarczają płatki śniadaniowe z mlekiem? Zdecydowanie nie.

Zdrowe i szybkie śniadanie – czy to płatki z mlekiem?

Rodzice decydujący się na podawanie dziecku słodkich płatków z mlekiem na śniadanie powinni wiedzieć, że nie zapewnia ono odpowiednich składników odżywczych, za to dostarcza innych, których nigdy nie powinno być w diecie malca.

Płatki z mlekiem – analiza składników

Cukier

Badanie składu płatków śniadaniowych z 2012 roku objęło 137 etykiet płatków śniadaniowych, z czego 40 było produktami przeznaczonymi dla dzieci. Z badania wynika, że 90% badanych produktów dla dzieci zawierało 75-80% węglowodanów ogółem, w tym 30-35% cukrów prostych i dwucukrów. Oznacza to, że w standardowej porcji płatków (ok. 30 g) mamy aż łyżkę cukru, i to tego w najgorszej postaci, czyli ekstraktu słodowego, melasy, glukozy czy syropu glukozowo-fruktozowego. Zatem 1/3 opakowania to sam cukier. Lista skutków nadmiernego spożycia cukru przez dzieci jest długa. To najważniejsza przyczyna otyłości i osłabienia układu immunologicznego, a co się z tym wiąże: stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, grzybiczych i próchnicy. Płatki są także bardzo kaloryczne. Standardowe w 100 g produktu zawierają ok. 400 kcal.

Sól

Płatki oprócz rafinowanego cukru zawierają również spore ilości soli. Jej obecność sprawia, że nasz organizm uzależnia się od smaku tego produktu i potrafimy zjeść go znacznie więcej, niż rzeczywiście potrzebujemy, a we współczesnej diecie dzieci soli jest zdecydowanie za dużo.

Olej

Olej zawarty w płatkach śniadaniowych to niestety olej palmowy,który w większości składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, których powinniśmy unikać.Oprócz kalorii i złych tłuszczów nie niesie za sobą żadnych wartości odżywczych;

Fosforany

W większości płatków obecne są fosforany. Nadmiar tych substancji może niszczyć zęby, przyczyniać się do problemów trawiennych i utraty wapnia z kości.

Wanilina

Ten syntetyczny aromat, który masowo dodawany jest do wszelkich produktów cukierniczych, znajdziemy w rejestrze Niebezpiecznych Związków Chemicznych (National Institutes of Health, NIH). Może on powodować alergie skórne i pokarmowe.

Płatki z mlekiem a zdrowe dodatki

Czy nasz organizm potrafi skorzystać z syntetycznych witamin i minerałów, którymi szczycą się producenci płatków? Z pewnością to dobry chwyt reklamowy będący zachętą dla wielu rodziców, którzy w ten sposób decydują się wzbogacać dietę dziecka. Te sztuczne substancje wchłaniają się jednak dużo gorzej niż witaminy naturalne, a spora ich część jest wydalana z organizmu.

Mleko krowie – ważny element szybkiego śniadania?

Mleko nie cieszy się dzisiaj najlepszą sławą. A szczególnie UHT, często dodawane do porannej porcji płatków śniadaniowych. Co to takiego? Mleko naturalne stosowane do produkcji mleka UHT poddawane jest działaniu bardzo wysokiej temperatury. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, następnie mleko jest równie gwałtownie chłodzone, a gotowy produkt – mleko UHT – można spożywać nawet przez sześć miesięcy od daty produkcji. Pod wpływem tak wysokiej temperatury mleko traci wszystkie drobnoustroje, również te dobre dla człowieka. Jeśli chodzi o zawartość witamin, to będzie ich mniej niż w pasteryzowanym mleku. Metoda UHT została stworzona na potrzeby handlu, znacznie obniżyła koszty produkcji, transportu i przechowywania. Nie tylko mleko UHT ma dzisiaj wielu przeciwników.

O tym, że spożywanie mleka wywołuje szereg skutków ubocznych, przekonanych jest wielu lekarzy i naukowców na świecie. M.in. dr Robert M. Kradjian z Ośrodka Medycznego w Seton w USA, który namawia do wycofania mleka z diety człowieka. Jego opublikowany w internecie „Mleczny list” uznawany jest dziś za manifest ruchu przeciwników mleka, w którym wyjaśnia, że mleko, oprócz nowotworów narządów rodnych i piersi, wywołuje także cukrzycę typu I, alergie, wysypki, zapalenie jelita grubego i zatok.

Nawet od mlecznych przeciwników można usłyszeć, że mleko świeże pochodzące od zwierząt spożywających zieloną karmę i trzymanych w higienicznych warunkach to zupełnie inny produkt niż ten dostępny na sklepowych półkach. Nasi przodkowie takie właśnie mleko pili, dlatego nie odczuwali negatywnych skutków jego konsumpcji. Zmieniło się nie tylko mleko, ale także nasza dieta. Jest ona dzisiaj bogata w mięso, cukier, produkty wysoko przetworzone. Kiedyś człowiek jadł skromniej niż dziś, a mleko i jego przetwory często zastępowały mięso. Czy więc możemy zaliczyć mleko jako element składników zdrowego śniadania dla dziecka?

Dla jednych mleko to nadal wspaniałe źródło wartości odżywczych, przede wszystkim łatwo przyswajalnego białka, witamin A, D, E oraz wapnia. Dla innych to produkt, którego należy unikać ze względu na długą listę skutków ubocznych. Wobec tak licznych kontrowersji wokół tematu picia mleka i składu popularnych płatków śniadaniowych warto się zastanowić się, czy płatki z mlekiem to na pewno zdrowy wybór dla naszego dziecka.

Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)

Może Cię również zainteresować: