Plecak dla pierwszoklasisty - odpowiedni plecak dla dziewczynki i chłopca

Plecak dla pierwszoklasisty - odpowiedni plecak dla dziewczynki i chłopca

Wybór odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty to wyzwanie, przed którym stoją wszyscy rodzice posyłający swoje pociechy do szkoły po raz pierwszy. Czym powinien charakteryzować się plecak dla sześciolatka, aby spełniał swoją funkcję, nie obciążając zbytnio dziecka? Nad tym pytaniem pochylamy się wraz z lek. med. Magdalena Wołoszko.

Niezależnie od tego czy chodzi o pójście do szkoły, czy o wakacje z babcią, potrzebować będziecie odpowiedniego plecaka. Takiego, który wszystko zmieści, a przy tym nie będzie za ciężki.

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?

Zanim dokonacie zakupu, warto dowiedzieć w jaki sposób wybierać plecak dla pierwszoklasisty i na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, aby go dobrze dopasować. Źle dobrany plecak nie tylko będzie niewygodny, ale może również spowodować problemy z kręgosłupem. Na co więc zwrócić uwagę? Plecak dziecka powinien być dopasowany do jego wieku i sylwetki, mieć regulowane, szerokie szelki i pas do zapinania z przodu oraz sztywne obicie pleców. Dobrze, jeżeli posiada regulację, pomoże ona w dopasowaniu położenia do pleców dziecka i zapobiegnie jego przesuwaniu. Gdy jest on bardzo ciężki można kupić plecak na kółkach, pamiętając aby jego ciężar rozkładał się równomiernie obciążając raz jedną, raz drugą stronę ciała podczas ciągnięcia. Patrząc na wielkość komory kierujcie się przede wszystkim rzeczywistą potrzebą. Wybierzcie taką, która zdoła pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, ale nie będzie też kusiła do pakowania kolejnych zbyt dużą pojemnością. Nie chcemy generować dodatkowego, zbędnego obciążenia. Jeżeli dziecko lubi organizację i porządek, rozważcie plecak z kilkoma komorami i kieszeniami. Będzie mu wóczas łatwiej zarządzać noszoną zawartością. Warto również zwrócić uwagę aby obecne było specjalne miejsce na bidon lub butelkę z wodą, którą codziennie dziecko będzie musiało nosić do szkoły.

Plecak dla dziewczynki i chłopca – nie tylko praktyczny

Ważnym atutem w oczach dziecka jest kolorowy, atrakcyjny wygląd. Plecak dla dziewczynki, czy chłopca możemy z całej gamy kolorów, wzorów, bohaterów i motywów przewodnich z popularnych bajek i filmów. Zanim jednak dokonamy zakupu, porozmawiajmy z dzieckiem o tym co będzie, jak bajka przestanie być modna. Może warto rozważyć i wybrać motyw uniwersalny, który pozostanie z nim znacznie dłużej, niż tylko jeden sezon bajkowy.

Odpowiednia ochrona

Wielkość, wygląd, szelki, paski i motyw… - wszystko to oczywiście jest ważne. Pamiętajmy jednak o tym, że równie ważne jest bezpieczeństwo. Na letni zmierzch czy późne zimowe popołudnia na pewno przydadzą się odblaski do plecaka. Dzięki takim elementom z daleka zauważy was każdy kierowca i wracając z wędrówki czy szkoły, będziecie bardziej bezpieczni.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.

Powiązane artykuły